Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Důstojné stáří a špičkové silnice, slibují politici. Velké téma chybí

  • 29
Strany oficiálně startují kampaně do krajských voleb. Jihomoravany budou dalších sedm týdnů masírovat svými sliby. Letos to mají složitější. Navzdory tradici volbám, které trpí nízkou účastí, tentokrát nejspíše nebude udávat tón žádné celostátní téma.

Zdá se, že letošní krajské volby jsou první, jež neopanuje celostátní téma. Minule šlo o boj proti korupci, předtím ČSSD zválcovala konkurenci slibem zrušit desetikorunové nemocniční poplatky.

Teď lze ovšem s nadsázkou říci, že se politici musejí věnovat otázkám, jež kraj reálně trápí. Třeba řešení uprchlické krize, které ještě vloni v létě vypadalo jako jasně vedoucí téma, ač s ním krajští politici reálně mohou jen těžko pohnout, ztroskotalo. Uprchlíci nejsou. Přesto ale agenda v programech zůstala.

Šimek slibuje činy bez fanfár, Hašek se ohání bezpečností

ANO si na post jedničky rovnou nanominovalo šéfa brněnských strážníků a někdejšího dlouholetého zkušeného policistu Bohumila Šimka, který o bezpečnosti široce mluví. Nyní ale volí klasickou rétoriku hnutí a spíše než přesný program zmiňuje styl práce, který chce zavést.

Jak by vypadala jižní Morava podle předvolebních slibů?

Jižní Morava je krajem s perfektně upravenými silnicemi a hustou dálniční sítí, díky které je možné za pár desítek minut „odsvištět“ třeba do Vídně na originální dort sachr. Z brněnského letiště létají linky do celého světa a také díky tomu se do kraje hrnou zakládat další pobočky manažeři špičkových firem.

Je tu také extrémně bezpečno, pečlivě organizovaná policie navíc jakéhokoliv uprchlíka odchytává hned na hranicích. Nemohoucí a staří mohou sklonek svého života trávit důstojně doma. Pod přívalem dotací vzkvétají spolky dobrovolných hasičů, sportovní oddíly i vinaři.

Pokud by se v dalších čtyřech letech naplnily všechny sliby, které nyní začínají krajští politici vypouštět z úst, asi tak by vypadala jižní Morava.

„Rád bych se věnoval aktuálním a konkrétním problémům, třeba žloutence, která sužuje Brno. Už jsem podnikl některé kroky. Dezinfekce na zastávkách jsou jasným příkladem toho, jak chci pracovat. Věcně a přímo, bez fanfár. Chci upřímné a korektní jednání bez přetvářek a lží. Chci se všemi jednat na rovinu a čestně. Co se jednou domluví, bude platit,“ uvedl Šimek.

Uprchlické téma ale zůstalo také v programu konkurenční ČSSD. „Absolutní prioritou je pro nás bezpečnost kraje v nejširším smyslu – od financování hasičů, policie a záchranky přes ochranu škol, opatření proti extrémnímu suchu na jižní Moravě až po připravenost na problémy typu blackout či masová nelegální migrace,“ řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Ten se jako jednička kandidátky pokusí post urvat i do třetice. Hašek má výhodu, že si plnění slibů může předplácet. Chlubí se třeba tím, že dobrovolným hasičům (a zároveň desítkám tisíc voličů) za posledních osm let daroval na 286 milionů korun.

Ještě pár měsíců zpátky přitom navrhoval, že také oni můžou ve stavu nouze proti uprchlíkům na hranicích zasahovat.

Péče o staré? Téma pro všechny

Vyhmátnout atraktivní téma, které lidi přitáhne k volebním urnám, je pro politiky ještě zásadnější než u jiných hlasování. Krajské volby už tradičně neoplývají příliš velkou volební účastí. Naposledy, v roce 2012, volilo necelých 38 procent voličů.

ČSSD se tak zaměřila i na další motiv. Paradoxně stejný, který akcentuje i hnutí Žít Brno, jež se proti Haškovi ostře vymezuje a do voleb jde s TOP 09. A rovněž zelení a lidovci. Jde o péči o nemohoucí a staré lidi či důstojné dožití v domácím prostředí s rodinou místo v nepříjemných hospicích.

To bude bezesporu zajímat rostoucí skupinu voličů, která takové problémy řeší či v dalších letech nejspíše řešit bude.

„Jižní Morava má na to být světovým a sebevědomým krajem. Současné vedení ji brzdí v rozvoji. My to chceme změnit, proto lidem nabízíme konkrétní řešení každodenních problémů, které usnadní život v kraji,“ slibuje Jan Vitula, kandidát na hejtmana za stranu TOP 09 a hnutí Žít Brno.

Ti vyrážejí do voleb pod hlavičkou Kraj 2.0 a nabízejí projekty, jako jsou otevřená školní sportoviště, zdravé školy, zavedení praxe do škol, pomoc se snížením produkce směsného odpadu či zastávky a náměstí z 21. století.

Jediný kraj bez územního plánu

Podobně inovativně se snaží působit i Strana zelených společně s piráty. Koalici do voleb vede pionýr internetového podnikání v Česku Jiří Hlavenka. A hlásá transparentní kraj, otevřený krajský úřad, zapojení lidí do územního plánování, moderní a šetrné zemědělství či lepší vzdělávání a podporu.

Lidovci smýšlejí už tradičně. „Náš program cílíme na rodiny, seniory a konkrétní problémy, které lidi trápí. Tím mám na mysli hlavně bezpečnou dopravu, dostupné zdravotnictví, kvalitní školství a nezaměstnanost,“ uvedl lídr KDU-ČSL a Haškův náměstek Roman Celý.

I lidovci ale zdůrazňují bezpečnost. „Nelze podléhat iluzi bezpečného světa, naším úkolem je posilovat bezpečnost měst a obcí a nesedět s rukama v klíně,“ dodal Celý.

Lepší silnice nevynechala žádná politická strana. Je to vlastně balíček dva v jednom. Protože úzce souvisí i s územním plánováním, jehož význam je jinak pro řadu voličů jen těžko pochopitelný. Ovšem například stavbu dálnice na Vídeň blokuje neexistující krajský územní plán, který jižní Morava nemá jako jediný kraj v Česku.

Hašek sice slíbil, že zastupitelé ho odhlasují do voleb, ale už teď je jasné, že se dokument snaží protlačit v podobě, kvůli které ho nejspíše zažaluje u soudu jak Brno, tak celá řada dalších jihomoravských obcí. Soud už přitom podobně dokument jednou zrušil.

Pryč s Haškem, hlásají strany

I to je důvod, proč se jedním z témat voleb stal i sám Hašek v podobě negativní kampaně. Veřejně s ním odmítlo po volbách spolupracovat nejen hnutí ANO, ale i TOP 09 a zelení, kteří ho dokonce vyzvali k rezignaci.

A to mimo jiné i kvůli tomu, že hejtmanství vyplatilo 3,7 milionu korun lobbistce Janě Mrencové odsouzené za slib uplácet novináře. Ta roky působila u Haška pod falešným jménem Lucie Proutníková, jak upozornila MF DNES. Hašek doteď popírá, že by o Proutníkové věděl (čtěte zde).

Hejtman se navíc těsně před volbami pokouší schválit stavbu půlmiliardové distribuční haly firmy TNT na krajských pozemcích u brněnského letiště. Zisk ale poplyne firmě, která měsíčně zaplatí kraji za pronájem v přepočtu jen několik desítek tisíc korun (psali jsme zde).