Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krajský rozpočet neustál krizi, musí se změnit. Na silnice ale bude

  • 3
Ještě před týdnem se hejtman Michal Hašek (ČSSD) chlubil tím, že Jihomoravského kraje se finanční krize dotkne jen minimálně, protože s ní vedení kraje počítalo už při sestavování rozpočtu. V pondělí se ale přiznal, že do plánování se bude muset zasáhnout. "Navrhujeme nyní revizi rozpočtu v souvislosti s hospodářskou krizí," uvedl Hašek.

Jinak řečeno, bude se muset škrtat. Přesto chce hejtman radě i zastupitelům navrhnout mimo jiné výdaje na záležitosti, s nimiž se ve stávajícím rozpočtu nepočítá.

Část peněz totiž míní Hašek investovat tak, aby se zajistila větší bezpečnost na nejrizikovějších místech silnic v kraji. Jejich seznam nyní podle statistik nehodovosti připravují dopravní policisté. "Nechci už, aby mi chodily sms zprávy o mrtvých tak často," zdůvodnil hejtman.

"Chceme přispět silničářům. Doporučení policie, jak snížit počty nehod, by se mohla na nejnebezpečnějších úsecích provést ještě letos," naplánoval Hašek po debatě s šéfem dopravní policie Leošem Tržilem. Projekt by měl být pilotním, Hašek by byl rád, kdyby se ostatní kraje inspirovaly.

"My máme nebezpečnou silnici I/43, někdo zase D1," uvedl. Kolik bude bezpečnější provoz na nejrizikovějších místech silnic v kraji stát, zatím hejtman neví. "Kvalifikovaný odhad můžeme udělat až když budeme mít analýzu od dopravní policie," podotkl.

A na co se vlastně peníze použijí? "Investice mohou mít různé podoby, od zdrsnění silnic přes zvýraznění přechodů pro chodce až po úpravy dopravního značení," nastínil Hašek.

Svůj návrh chce kolegům z rady předložit už v dubnu, zastupitelé by o něm pak mohli hlasovat v červnu. "Bezpečnost na silnicích není problém politických stran. Všichni jsme účastníci provozu. Debatu na téma, jestli je to návrh opozice nebo koalice tedy neočekávám," dodal Hašek.

Projekt má trvat několik let. "Neočekávám, že to vyřešíme za rok. Ale letos bychom určitě měli začít," míní hejtman.

Silničáři mají peníze jisté

Silničáři se na mimořádnou finanční injekci mohou těšit - na rozdíl od jiných institucí. Bezpečnost na silnicích je totiž jednou z hlavních priorit kraje, v jiných oblastech se ale bude škrtat. To přiznává už i Hašek. Zatím ale neví kde a kolik.

"Jisté ale je, že města i kraje postihne výpadek daňových výnosů. Rozpočet, který schválilo jednomyslně zastupitelstvo, se proto musí přepočítat. A úprava znamená, že budou nižší příjmy i výdaje," řekl Hašek. Do krajského balíku peněz totiž proudí část peněz z daní firem.

O tom, jak a kde utáhnout kohoutky, bude rozhodovat speciální skupina hejtmana pro řešení dopadů hospodářské krize. Kromě politiků by v ní měli v nejbližších dnech přibýt také "lidé zvenčí", tedy akademici, zástupci odborů, průmyslu a ekonomiky.

Brno zatím krizi nepociťuje

A zatímco budou odborníci rozvážně vybírat oblasti, do kterých by měl kraj letos investovat, největší město jihu Moravy krizi nepociťuje. "Rozpočet města je stabilní. Konzultoval jsem to kvůli krizi nedávno s šéfkou odboru financování. Ale žádné měny zatím nepředpokládáme," uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD). Dodal ale, že neví, jaký hospodářská krize nabere směr a zda nebude potřeba do rozpočtu zasáhnout.

,