Vít Zaorálek u Krajského soudu v Brně

Vít Zaorálek u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Krajský soud odstartoval proces s tuneláři, kteří připravili firmy o stovky milionů

  • 1
Osm set českých firem, podnikatelů i státních institucí přišlo o stamiliony korun kvůli člověku, který dokázal s pomocí kompliců vytunelovat na začátku tohoto desetiletí několik podniků včetně brněnské textilky Kras-Haka nebo Sigmy Brno. Tvrdí to státní zástupce, který dnes u brněnského krajského soudu odstartoval týdenní soudní líčení proti podnikateli Vítu Zaorálkovi a osmi jeho komplicům.

Ti mu podle obžaloby s tunelováním pomáhali. Jsou mezi nimi právníci, ale i „bílí koně“, kteří podepisovali smlouvy.

Jen čtení 66stránkové obžaloby proti Zaorálkovi zabralo státnímu zástupci několik hodin. „Vít Zaorálek zosnoval, řídil a inicioval,“ začínal každý bod obžaloby, který státní zástupce přečetl. Jediné, co se v jednotlivých případech lišilo, byly názvy firem a seznam poškozených. Podle státního zástupce totiž skupina pracovala vždy stejným způsobem.

Mizely stroje, auta, pozemky i programy
Nejprve vstoupila do společnosti ve špatné finanční situaci, které se její majitelé chtěli zbavit. Do čela představenstev potom „mozky“ skupiny dosadily bílé koně, kteří rozprodali majetek jiným podnikům. Například za pardubický GM-Gasmont vystupoval invalidní důchodce Ján Farkáš. Vytunelované firmy skončily po odprodeji majetku v konkurzu, o práci často přišly stovky lidí.

Vít Zaorálek u Krajského soudu v Brně

Například ze společnosti Kras-Haka takto zmizely stroje textilní výroby, elektrická zařízení, ale i nákladní a osobní auta. Jiné, strojírenské firmy přišly kromě vybavení i o hutní materiál nebo počítačový software. V některých případech měnily majitele i pozemky. Kupci podle obžaloby získaný majetek nikdy nezaplatili.

Policisté případ vyšetřují od roku 2001, postupně všichni obvinění skončili ve vazbě. Dnes v ní je jen čtyřicetiletý Zaorálek, označovaný za hlavu gangu. Na úterním jednání se choval sebevědomě a při předčítání obžaloby se usmíval. A to i přesto, že velmi pravděpodobně ve vazbě ještě dlouho zůstane, i kdyby byl nevinný.

Ve vazbě může zůstat i několik let
Podle odhadů Zaorálkova obhájce Ladislava Malečka se totiž jednání potáhne ještě několik let. „Vzhledem k rozsahu a složitosti kauzy nejde konečný verdikt očekávat dříve než za dva roky,“ uvedl Maleček. Soud totiž plánuje vyslechnout sto šedesát svědků.

Maleček proti vazbě podával ústavní stížnost. O svém klientovi tvrdí, že je nevinen. Naopak říká, že Zaorálek chtěl krachující podniky zachránit. Podle Malečka totiž Zaorálek se svými společníky firmy netuneloval, ale restrukturalizoval. Prodej majetku měl být způsobem, jak firmu ozdravit.

Vít Zaorálek u Krajského soudu v Brně

„Model počítal se zachováním textilní výroby při majetkové spoluúčasti velkých západních odběratelů podniku,“ uvedl Maleček. Doplnil, že nesouhlasí ani s tvrzením státního zástupce, že za převedený majetek noví majitelé nezaplatili.“Zaplaceno to bylo, ať už pohledávkami, nebo zápočty,“ prohlásil Maleček s tím, že policejní vyšetřování záchranu podniků zhatilo.

Soud má jednání naplánováno na celý tento týden. Obžaloba musí mimo jiné dokázat Zaorálkovu roli v případu. V žádné ze společností totiž jeho jméno nefigurovalo ani na straně prodejce, ani kupujícího. „Jsem přesvědčen, že z žádného trestného činu, ze kterého je obviněn, není vinen,“ řekl Maleček.

Kromě Víta Zaorálka je z několika trestných činů, jako je zpronevěra nebo poškozování věřitele, obžalován i jeho bratr Martin. Další lidé z devítičlenné skupiny zase podle státního zástupce pomáhali dostat „bílé koně“ do orgánů společností, které skupina plánovala rozprodat.

,