Náměstí Svobody v centru Brna.

Náměstí Svobody v centru Brna. | foto: Radek Miča, MAFRA

Politická shromáždění na náměstí Svobody budou bez omezení, rozhodl soud

  • 17
Brněnský krajský soud rozhodl v táhnoucím se sporu, který se týká hluku na náměstí Svobody v Brně. Politická shromáždění se mohou na náměstí konat bez omezení. Jiří Novák, který předchozí spor s Brnem vyhrál, chce na město posílat exekutory s pokutami.

Dva soudy, dva různé rozsudky. Tak se dá shrnout kauza hluku na náměstí Svobody v Brně. Ten první, civilní, z loňska dal za pravdu lidem, kteří zde bydlí a žádají, aby se hlučné akce omezily na zákonem stanovenou normu, tedy v průměru 50 decibelů.

Druhý verdikt vynesl nově Krajský soud v Brně a zastal se těch, kteří se chtějí na náměstí shromažďovat. Vztahuje se ale jen na politické a další akce, kde lidé plánují nahlas vyjadřovat své názory a postoje. Koncerty, kulturní vystoupení či sportovní události hlučet nemohou. I proto se o víkendu na výstaviště přesune například populární Dopravní nostalgie zaměřená na přehlídku historických vozidel, která měla v minulých letech hlavní stanoviště na náměstí Svobody.

Přelomový rozsudek městu „pořídil“ brněnský spolek K-Fontána. Ten na počátku června oznámil radnici Brna-střed úmysl pořádat shromáždění Za zelenější náměstí Svobody. „Chtěli megafony, ale ty jsou velmi hlasité. Riskovali bychom pokutu, tak jsme jim nabídli prostranství u sochy Jošta na Moravském náměstí. Odmítli a podali na nás žalobu,“ popsal Petr Štika, tajemník Brna-střed, které akce v této lokalitě povoluje.

Omezení práv spolku

Pořadatelé argumentovali, že právě o náměstí Svobody jde, tak proč by měli jít jinam. Bez megafonů by nebylo řečníky slyšet a takový mítink nemá cenu. Radnice tak prý porušila jejich ústavní právo na svobodu shromažďování.

A soud jim dal za pravdu a rozhodnutí úředníků označil za protiprávní, protože omezili spolek v právu, které garantuje ústava.

„V praxi to znamená, že mítinky na náměstí Svobody budeme povolovat bez dalších podmínek,“ podotkl Štika. Podle něj je rozsudek průlomový zejména pro nadcházející období voleb, kdy řada stran chce oslovit voliče právě na nejdůležitějším náměstí v Brně.

Nový verdikt přitom nepopírá hygienické normy a limity, ale upřednostňuje akce ve všeobecném zájmu. Vymezuje i situace, kdy mítinky mohou být regulované, když se například na jeden termín a místo sejdou dvě akce nebo když se jedná o rizikovou záležitost.

To ale podle předsedkyně správního senátu krajského soudu Zuzany Bystřické u akce K-Fontány neplatilo. A u zmíněného civilního případu manželé Novákovi versus Brno šlo podle ní o sousedský spor a rozsudek se týká jen těchto dvou stran, tedy akcí pořádaných městem.

Podle názoru soudu by paušální uplatňování rozhodnutí i v oblasti shromažďování vedlo ke zmrtvění lokality a majitelé nemovitostí by se, byť nechtěně, dostali do role hospodského z Cimrmanovy hry Hospoda Na mýtince. „Že by se jim podařilo mít hospodu – tedy bydliště – v centru společenského života celého města a zároveň na pomyslné mýtince, kam by nechodili lidé,“ stojí v rozsudku.

Hygiena: Projevy nejsou hluk

Podle Jiřího Nováka však rozsudek na současném stavu nic nemění. „Píše se v něm, že musíme mítinky strpět, takže je strpíme. Pořád ale platí, že by neměly překročit soudem a také zákonem stanovené normy. Tedy přes den průměrně 50 decibelů. Takže pokud je překročí, jsem ochotný obrátit se na soud a žádat o exekuční výkon rozsudku. A ten stanoví pokutu sto tisíc korun,“ prohlásil Novák.

Podle něj je v zájmu radnice, aby dodržování zákona hlídala. „Měli by u každé akce být, hluk měřit a ve chvíli, kdy překročí stanovenou mez, akci ukončit. To se ale zatím neděje,“ poznamenal Novák.

A ani nebude. Podle Štiky nelze politické shromáždění ukončit jen z důvodů hluku. „To je přestupek a řešil by se s pořadatelem až následně,“ upřesnil.

Výstupy řečníků nejsou hlukem ani podle hygieny. „Zákon o ochraně zdraví přesně stanoví, co lze za hluk považovat, ale třeba hlasové projevy fyzické osoby tam nejsou,“ řekla Jana Derková z Krajské hygienické stanice v Brně. Podle ní musí jít o dlouhodobý a stresující hluk, což ale není případ mítinků. „Pan Novák může uplatnit své právo a obrátit se na soud, musí se ale opírat o odborný posudek. A pak už jde o věc právníků, jak to posoudí,“ doplnila Derková.