V Bořeticích se zhroutily vinné sklepy

V Bořeticích se zhroutily vinné sklepy - Hlína a kameny zavalily vinařům majetek i úrodu | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kraví hora je jako ementál. Hrozí, že se zřítí i další vinné sklepy

  • 2
Vinaři z proslulých sklepů na Kraví hoře v Bořeticích na Břeclavsku trpí. Z původních 260 vinných sklípků přišli o čtyři z nich. A že se začnou bořit i další, není vyloučeno.

První sklep se zřítil v březnu loňského roku, v pátek se sesypaly další tři. Na vině je podle odborníků povrchová voda, která prosakuje do půdy kolem sklepů. Ta se tak stává nestabilní a ohrožuje statiku zdí. Podíl na tom mají ale i zdejší vinaři, kteří sklepy neúměrně rozšiřují.

Sesuvy půdy v kraji

problémové lokality

ulice Práčata, Brno-Bosonohy
skalní sesuv ohrožuje dvory a domy, zajišťují ho kotvy a sítě
Kamenná kolonie, Brno
skalní sesuv
obec Přítluky
dochází k zavodňování vinných sklepů 
Bořetice
sesuv poškodil vinné sklepy
Nemotice
sesuv poškodil plynovou stanici
Nová Lhota
sesuv poškodil pět metrů silnice
Orlovice
začal ujíždět svah nad obcí směrem na Zdravou Vodu
Bohdalice-Pavlovice
u místní části Manerov ujel při sesuvu sloup elektrického napětí
Nové Hvězdlice
sesuvy půdy u zdejší chatové oblasti

Problém je v tom, že sklepy leží ve dvou uličkách nad sebou. Původně byly jen malé, vystavěné z lehkých materiálů. Dnešní vinaři ale tento fakt zřejmě podcenili.

Ti nahoře přistavují, ti dole zase kutají

Ti "nahoře" stále přistavují a beton a cihly zatěžují podloží. Ti "spodní" zase kutají do hloubky a sklepy prodlužují. V mnoha místech se podkopali pod sklepy nad nimi. Horní sklepy teď stojí na nejistých základech.

"Každý ví, že nemůže být kvelb na kvelb," míní jeden z vinařů, nechce však být jmenován. O problémech s narušenou statikou vědí totiž zdejší vinaři už dlouho, společné řešení ale zatím nenašli.

Kravihorský kopec je jako ementál

"Problémy pozorujeme v několika posledních letech. Potíže jsou s vlhkostí, voda dokonce stéká po klenbách sklepů v podzemí a dochází k deformacím," říká odborník na statiku a dynamiku staveb Dalibor Klusáček z Břeclavi.

Mnohé sklepy proto už dávno jistí dřevěné vzpěry. "Máme zjištěno, že některé sklepy mají zabudovány rozpěry deset i dvacet let," potvrdil Klusáček.

Problém je v tom, že se v Kraví hoře buduje divoce. Některé sousedící sklepy odděluje jen několik decimetrů vlhké zeminy. Nosné zdi tak nemají potřebnou oporu. "Lokalita je prošpikovaná dutinami, nad kterými jsou postaveny další budovy. Je to poddolované území," varuje Klusáček.

Jeho slova potvrdil i geodet Vlastimil Hanzl z Vysokého učení technického v Brně. Lokalitu asi patnácti sklepů už dříve zaměřili jeho studenti pomocí satelitního navigačního systému. Zjevil se jim nečekaný obrázek.

"Sklepy jsou nejen hodně blízko sebe, ale nejdou ani rovnoběžně, nýbrž šikmo k sobě. Je to kritická situace. Zřícení hrozí i dalším sklepům," podotkl Hanzl. Podle něj je třeba zaměřit celou lokalitu, aby se mohly sklepy zabezpečit.

Beton zalije i sudy s vínem

Nejdřív je ale podle odborníků nutné zabezpečit tři zřícené sklepy. "Ty spodní budeme muset zaplnit stabilizační směsí až po podlahy vrchního sklepa. Pak teprve se může opravit ten horní," míní Klusáček.

Pod směsí zůstane i víno, pro které se vinaři už nedostanou. Statik ale nevylučuje, že by se mohly obnovit i dolní sklepy. "Směs se dá později znovu rozebrat," dodal. - čtěte V Bořeticích se zřítily vinné sklepy

Přišel o sklep

O pověstném "štěstí v neštěstí" může hovořit vinař Václav Bukovský. Právě do jeho sklepa se zřítila část lisovny sklepu nad ním. Lavina z betonu a hlíny, která v pátek večer prorazila klenbu, ho minula jen těsně.

"Byl jsem ve sklepě, když se to stalo. Slyšel jsem prasknutí a viděl, jak se ze stropu sype písek a kamínky," vypráví. Netušil, co bude následovat, chtěl ještě zachránit demižony s vínem. "Udělal jsem krok a v tu ránu se těsně přede mnou zřítila polovina stěny. Stál jsem tam jako omráčený a nemohl jsem se ani pohnout," nechce ani domyslet, co se mohlo stát. Kdyby stál Pavel Bukovský o půl metru dál, zůstal pod zásypem.

Svůj sklep zdědil po předcích. Vlastní na něj také unikátní kupní smlouvu z roku 1894. Je to nejstarší písemný doklad o existenci dolních sklepů. "Smlouva je psaná na mého pradědečka, je to rodinné dědictví," vysvětlil svůj blízký vztah k majetku, o který teď přišel.

Civilním povoláním řidič autobusu se jen těžko vyrovnává se ztrátou. Přišel nejen o víno, ale i o rodinný majetek. "Zavalený sklep je to první, na co si ráno vzpomenu, když se probudím," říká. Václav Bukovský před pěti investoval nemalé peníze do rekonstrukce sklepa.

Bylo to k ničemu. "Pozoroval, že původní klenba už vykazuje závady a praskliny. Metr po metru ji rozebíral a stavěl znovu. Chtěl, aby klenba byla kvalitní," potvrdil prezident recesistické Svobodné spolkové republiky Kraví hora Václav Petrásek. "Stálo ho to spoustu peněz, je to pro něho skutečně tragédie," řekl. (hum)