Jihomoravští policisté v loňském roce řešili méně smrtelných dopravních nehod. Naopak více času museli věnovat vyšetřování vloupaček a webových podvodů. (Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté v loňském roce řešili méně smrtelných dopravních nehod. Naopak více času museli věnovat vyšetřování vloupaček a webových podvodů. (Ilustrační snímek) | foto: Leo Nikolaev pro iDNES.cz

Na silnicích v kraji loni zemřelo méně lidí. Vzrostl počet vražd

  • 1
Stejně jako v celém Česku ubylo v minulém roce na jihu Moravy smrtelných dopravních nehod. Na druhou stranu vzrostl počet kapesních krádeží, vloupaček do bytů a také vražd. Obezřetně by si měli počínat lidé, kteří s oblibou nakupují na internetu. Stoupl totiž počet webových podvodníků.

Loni v dubnu pobodal neznámý útočník na Mendlově náměstí v Brně muže. Agresora policisté dosud neodhalili. Jde o jeden z třiadvaceti pokusů o vraždu, ať už dokončených, nebo ne, které se loni na jihu Moravy odehrály. Oproti roku 2011 stoupl jejich počet o osm, což je nárůst o víc než polovinu.

Z policejních statistik

Trestné činy v letech 2011/2012:

Vraždy 15/23

Smrtelné autonehody 85/57

Kapesní krádeže
2 227/2 254

Podvody na webu
813/839

Výroba drog 220/245

Vloupání do bytu 900/976

Ukradení auta 697/487

Znásilnění 62/54

Uplácení 20/23

Sprejerství 636/611

Domácí násilí 107/107

Loupež 416/400

Vydírání 143/139

Výtržnictví 292/308

Celkem 29 933 / 29 533

Zdroj: Policie ČR

Útok na Mendlově náměstí byl ale zároveň jediný, který se policistům nepodařilo objasnit. "Ve dvaceti případech byli pachateli muži, obvykle útočili na území Brna kvůli osobním neshodám a nejčastěji nožem," uvedl šéf krajského odboru obecné kriminality Antonín Hrdlička. Šest pokusů o vraždu pak opravdu skončilo smrtí oběti.

Kriminalistům se loni také podařilo objasnit případ, který se stal už před patnácti lety. V brněnské části Líšeň tehdy kdosi zabil prostitutku. Dnes devětatřicetiletému vrahovi se nakonec stalo osudným to, že se zločinu věnoval i nadále. Usvědčit ho pomohly otisky prstů, které policisté našli předloni, když vyloupil byt na Břeclavsku.

O čtyři stovky kriminálních činů méně

Podle celkových čísel je na jihu Moravy bezpečněji. Policie loni napočítala 29 500 kriminálních činů, což je o čtyři stovky méně než v roce 2011. Problémem ale je, že přibývá hlavně kapesních krádeží, případů spojených s výrobou drog a vloupání do bytů.

"Zhruba polovina všech skutků se logicky stala v Brně, kde se pohybuje nejvíc lidí," podotkl vedoucí jihomoravské kriminální policie Libor Kachlík. Počet kapesních krádeží vzrostl ve srovnání s předloňském o 300 na 2 524 případů.

Na peněženku by si měli dávat pozor lidé hlavně v centru Brna a v Hodoníně. Kapsářské gangy kradou u brněnského hlavního nádraží a ve velkých obchodních centrech. Dopadnout je přitom bývá složité, objasněných případů je pouze třináct procent.

Méně se kradou auta

Loni vzrostl i počet případů vloupání do bytů z 900 na 976 skutků. Méně se naopak kradou a vykrádají auta. O třetinu, a to na 487, poklesl počet odcizených aut. Podle policistů je to tím, že bazary jsou plné. "Pro zloděje je pak problém auto prodat," řekl Hrdlička.

Přibylo naopak kauz spojených s výrobou drog. Policie jich evidovala 245, což je o pětadvacet víc než v předcházejícím roce. Nejoblíbenější tvrdou drogou je pervitin.

Jak se rozvíjí informační technologie, policie musí čím dál častěji řešit také případy trestných činů na internetu. Největší část tvoří nejrůznější podvody a šíření pornografie. "Časté je falešné sjednání úvěru, podvody na Aukru nebo s inzeráty," vyjmenoval ředitel jihomoravské hospodářské kriminálky Jan Daněk.

S dobrou zprávou naopak přišla dopravní policie. Stejně jako v ostatních částech Česka zemřelo na jihomoravských silnicích méně lidí. V roce 2011 bylo smrtelných autonehod 85, loni o dvacet osm méně. "Příčiny havárií pak zůstávají stále stejné. Nejčastěji je to nebezpečný styl jízdy a vysoká rychlost," dodal šéf jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka. Na problematické oblasti se chce policie zaměřit.