Těsně po válce mělo být v Moravském Krumlově zavražděno 11 Němců, případ poválečného masakru nyní vyšetřují brněnští kriminalisté. Ilustrační foto

Těsně po válce mělo být v Moravském Krumlově zavražděno 11 Němců, případ poválečného masakru nyní vyšetřují brněnští kriminalisté. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Kriminálka v Krumlově vyšetřuje poválečnou vraždu odsunutých Němců

  • 27
Brněnští kriminalisté v blízkosti moravskokrumlovského zámku vyšetřují údajný poválečný masakr. Partyzáni měli v Moravském Krumlově těsně po válce popravit jedenáct místních Němců připravených na odsun. Město plánuje pomník jako připomínku dávné hrůzy.

Případ jedenácti popravených Němců převzali od svých znojemských kolegů brněnští kriminalisté teprve před pár dny. "Policii celou věc předal Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Vzhledem k tomu, o jaké informace se v něm jednalo, byl v těchto dnech celý případ postoupen k dalšímu vyšetřování na krajské policejní ředitelství," potvrdila včera mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Hrůzná událost se měla odehrát těsně po druhé světové válce. K masakru německých civilistů v Moravském Krumlově došlo v červnu 1945. Češi tehdy v zámeckém parku popravili jedenáct místních Němců, kteří přitom už byli připraveni k poválečnému odsunu. Internováni byli v prostorách dnešního podniku Vertex.

"Z dochovaných pramenů tady fungovalo několik partyzánských skupin, byli to takoví podivní agresoři, samozvanci se zbraněmi v ruce," vylíčil moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý. Tito lidé pak údajně odvlekli místní Němce do horní části zámeckého parku a tam je zastřelili.

Trestní oznámení odkazuje na pamětníka události

Na počátku nynějšího policejního vyšetřování stálo obyčejné trestní oznámení. "Podle oznamovatele jsou dosud neznámé hroby Němců z poválečné doby v zahradě zámku v Moravském Krumlově," přiblížil nedávno Eduard Kočvara z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. "Muž, který oznámení podal, odkazoval na pamětníka, kterého označil jako důvěryhodného," doplnil Kočvara.

Podle starosty Mokrého by celý případ, který byl již dříve částečně zdokumentován historiky, měla policie řádně vyšetřit. "Protože určitě stále žijí pamětníci. A mým zájmem je, aby se poté vytvořilo nějaké pietní místo v horním zámeckém parku a postavila se tam alespoň deska jako pomníček se jmény těch lidí. Aby měli jejich příbuzní alespoň nějakou možnost mít kam položit kytičku jako vzpomínku," přiblížil Mokrý.

Část pozůstatků těl Němců se přitom našla už v roce 1983, kdy se v místě budovala škola stojící na dnešní Ivančické ulici. "Ve výkopech se tam tehdy našly nějaké lidské pozůstatky, ale tehdy se to velice přísně tutlalo a vůbec se to dál nevyšetřovalo, protože to bylo zřejmě nežádoucí," dodal starosta.

Podobných případů jsou stovky, rozkryje se jen zlomek

Podobných poválečných masakrů se na území Česka odehrály stovky, policie jich ale dosud rozkryla jen zlomek. V srpnu kriminalisté řešili podobný případ u obce Dobronín na Jihlavsku.

U Dobronína na Jihlavsku odkrývají archeologové hromadný hrob. V něm má ležet asi 15 Němců zavražděných v květnu 1945U Dobronína na Jihlavsku odkrývají archeologové hromadný hrob. V něm má ležet asi 15 Němců zavražděných v květnu 1945

Podle svědectví tam mělo být v hromadném hrobě na louce pohřbeno patnáct německých obyvatel určených k odsunu, které prý v květnu 1945 ubili tamní Češi. Při archeologickém průzkumu údajného hrobu byly vyzvednuty ostatky šesti lidí, u nichž se teď bude provádět identifikace pomocí DNA.

Kriminalisté vyšetřují případ pro podezření z trestného činu vraždy, případ vyvolal velkou pozornost médií. "Češi v červnu 1945 popravili jedenáct místních Němců, kteří přitom už byli připraveni k poválečnému odsunu."