(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Policisty usvědčily z týrání vlasy v umyvadle. Patřily zadrženému

  • 26
Měli pomáhat k dopadení zločinců, místo toho se jimi sami stali. V 90. letech fungoval na jižní Moravě speciální policejní tým Return, který se zabýval krádežemi aut. Jenže osm z elitních vyšetřovatelů, kteří v něm působili, skončilo před soudem. Čtyři z nich dostali podmínku za týrání zadrženého muže.

Na tuto kauzu si dodnes pamatuje také Michal Kabelík - soudce Městského soudu v Brně, který na začátku milénia o vině kriminalistů rozhodoval. Proces trval zhruba půl roku.

„Vyšetřovatelé se trochu vymkli z rukou. Představovali si, že jsou nějaké komando velkých profíků vybavených speciálními pravomocemi,“ zavzpomínal Kabelík.

Hlavními aktéry byli policisté Dušan V. a Václav K., kteří se před stíháním skrývali. Bylo tak po nich dokonce vyhlášeno celostátní pátrání. Policii se ale po půlroce sami přihlásili.

„Všechna obvinění jsou lichá. Nikomu jsme neublížili, šlo jen o manévr, jak nás dostat z práce, abychom vyklidili pole pro gangstery,“ tvrdili tehdy oba kriminalisté.

Obžalovaný K. navíc na případ sám upozornil média. „Zavolal si televizi. Tvrdil, jak skvělé výsledky jejich tým má,“ poznamenal soudce.

V médiích se psalo, že v krátké době objasnili 70 trestných činů, našli patnáct ukradených aut a zadrželi dvacet pachatelů, kterým prokázali více než dvacetimilionovou škodu.

Úspěšný tým vyšetřovatelů? Ani z daleka, tvrdí soudce

„Jejich obhajobou bylo tvrzení, že se na ně poškození domluvili. Tým navíc z mého pohledu nebyl kdovíjak úspěšný. Popsal jsem to také v rozsudku. Řešili asi čtyřicet případů a drtivá většina z nich neskončila odsouzením,“ poznamenal Kabelík. Odsouzeni nakonec byli čtyři z osmi policistů, dostali čtyřletý trest s odkladem na tři roky.

Kriminální případy 90. let

Informace k dopadení pachatelů získávali hlavně přes informátory, které často „zmáčkli“. Za své podřízené se na začátku postavil tehdejší krajský policejní ředitel Břetislav Břečka. Stejně jako oni říkal, že může jít o pomstu. „Pachatelům skončil solidní přísun peněz a smyšlené historky o týrání při výslechu mohou být jedním ze způsobů, jak práci skupiny zničit,“ pochyboval jejich šéf.

Proti obžalovaným policistům ale stálo hned několik důkazů. V jednom z případů zadrženého nechtěli pustit na záchod, bili ho přes chodidla a dokonce topili v umyvadle. „V odpadu se našly jeho vlasy,“ podotkl soudce.

Do Brna přijela nepříjemnou situaci řešit skupina vyšetřovatelů inspekce ministerstva vnitra. Dokonce se začalo mluvit o válce policistů. Dva kolegové obviněných totiž podali na pracovníky inspekce trestní oznámení kvůli údajnému lživému svědectví proti stíhaným policistům. Objevovaly se tak zvěsti o propojení pracovníků inspekce a mafie zlodějů aut.

Bez „schopných“ vyšetřovatelů padl nakonec i speciální tým

Policejní prověřování členů speciálního týmu Return začalo poté, co si na kriminalisty stěžoval jeden ze zadržených obchodníků. Nařkl vyšetřovatele, že ho bili. Tím si podle něj chtěli vynutit přiznání.

„Je to nesmysl. Chytili jsme ho v kradeném autě. Žádné přiznání jsme nepotřebovali,“ reagovali tehdy členové Returnu.

Za necelé tři měsíce, v březnu roku 2000, byli policisté obviněni z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podali ale stížnost pro podjatost a spis putoval do Hradce Králové. Vyšetřování trvalo sedm měsíců.

Return založilo krajské ředitelství jihomoravské policie v roce 1994, zrušilo ho o pět let později. „Nechceme zlikvidovat tým proto, že někteří jeho členové jsou stíháni za ublížení na zdraví, ale je to zkrátka přirozený vývoj,“ prohlásil tehdy Břečka.

Dokonce byl zklamaný, že vyšetřovaní kolegové odešli od policie. Jeden z nich dostal od zaměstnavatele odškodné. „Byli velmi schopní a vlastně kvůli nim se tým zakládal. Důvod byl ten, aby měli větší možnost pracovat proti organizovaným skupinám. Je jich škoda,“ zdůvodnil Břečka.

Další případy týrání ze strany policistů

Leden 2009

  • Vietnamec Hoang Son Lam zemřel po brutálním zásahu hlídky v brněnské Körnerově ulici. Do bytu policisty poslal dispečink kvůli telefonátu ženy, která tvrdila, že ji ohrožuje dealer drog. Dvojice policistů dostala tříleté tresty s podmíněným odkladem na pět let. Jejich kolega, který třiačtyřicetiletého muže surově mlátil obuškem, pak deset let vězení.

Září 2014

  • Kriminalisté přivezli na policejní oddělení Brno-Výstaviště jednačtyřicetiletého muže, který byl už v minulosti několikrát trestaný. Ten tvrdí, že ho policista přiměl skočit z okna, při pádu si zlomil nohu. Následně ho údajně další vyšetřovatelé fyzicky týrali. Případ je u Městského soudu v Brně, čeká se na rozsudek.