Brněnský podnikatel Daniel G. na snímku z roku 2016.

Brněnský podnikatel Daniel G. na snímku z roku 2016. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kdo unesl dceru spolumajitele brněnské makléřské firmy, se dodnes neví

  • 10
Některé kriminální případy z 90. let se nepodařilo uspokojivě vysvětlit ani do dnešních dnů a pachatele policie nikdy nedopadla. Patří mezi ně únos tříleté dcery brněnského ekonoma Daniela G., který se odehrál v září 1998. Právě tento případ je druhým dílem nového seriálu MF DNES.

Ani po sedmnácti letech se totiž neví, co se tenkrát ve skutečnosti stalo.

Daniel G. byl spolumajitelem brněnské makléřské firmy. Svou tříletou dceru vezl v úterý 29. září kolem sedmé hodiny ráno do školky v Brně-Kohoutovicích. Přepadli je čtyři ozbrojení muži a unesli neznámo kam. Otce po dvou hodinách propustili.

„Do čtyř hodin odpoledne mně dali čas, abych sehnal desetimilionové výkupné,“ napsal tehdy podnikatel v dopise, který o několik dní později rozeslal médiím.

Kriminální případy 90. let

Ve stejný den odpoledne ale holčičku našli stát před hotelem Grand, blízko brněnského vlakového nádraží. Na krku měla pověšenou cedulku se vzkazem: „Jmenuji se T. G. (celé jméno neuvádíme kvůli ochraně soukromí, pozn. red.) Ztratila jsem se. Chci domů.“

V té chvíli se začaly objevovat pochybnosti o tom, kdo vlastně za únosem stojí. V tisku se dokonce spekulovalo, že přepadení zinscenoval sám Daniel G. Novináře a odborníky překvapila jeho reakce na to, že mu někdo unesl dítě.

Podnikatel totiž vypověděl, že po svém propuštění odešel shánět peníze. Nikdo z kolegů ve firmě na něm nepozoroval žádné rozrušení. Muž nekontaktoval policii, v bance vybral peníze a čekal, až se únosci ozvou. Jeho kolegové tvrdili, že se celý den choval, jako by se nic nestalo. O půl osmé večer na jeho stole zazvonil telefon.

Opuštěné dítě u Grandu

Volali mu policisté, že mají unesené dítě. „Hlídku pohotovostní motorizované jednotky upozornil neznámý muž, že u hotelu Grand je malé dítě a má na krku cedulku se jménem. Policisté pak děvče odvezli na obvodní oddělení a volali otce,“ řekla někdejší jihomoravská policejní mluvčí Dagmar Bartoníková.

Psychology udivilo, jak byla nalezená dívenka klidná. Policistům dokonce řekla, kde pracuje její otec.

„Dítě, které by bylo násilím vytrženo z rodiny a bylo drženo cizími lidmi na neznámém místě, bude vystrašené a plakat. Těžko by se tříletá holčička chovala klidně po dni, který prožila mezi ozbrojenými muži a poté sama v rušném centru města,“ okomentovala případ dětská psycholožka Alena Kocmanová.

Dokonce tehdy uvedla, že se domnívá, že dítě bylo zřejmě s někým, koho dobře zná, a v prostředí, které mu připomíná domov.

To ale není všechno. Pochybnosti veřejnosti vyvolal současně fakt, že únosci si jako místo pro přepadení vybrali obydlenou část, kde se pohybuje hodně lidí. A také vlastně to, že dítě propustili, aniž by dostali výkupné.

Podezřelá byla také záměna písmene S za Z u slova ztratila, které bylo součástí vzkazu na tabulce. „Podle policie S napsal autor cedulky zřejmě úmyslně, aby ji zmátl,“ psal v jihomoravské příloze MF DNES tehdejší redaktor Petr Knötig.

Co se tehdy stalo, se už veřejnost nedozví

Vyšetřování se hodně motalo kolem podivného auta značky Alfa Romeo, na které upozornili podnikatelovi sousedé. „Seděli v autě a dívali se na G. dům, jako by ho kontrolovali. Vůbec z auta nevystoupili, ale i tak z nich šel strach. Po chvíli nastartovali a zase odjeli,“ uvedla tenkrát pro MF DNES sousedka, která si vozidla všimla opakovaně.

Jenže auto s nadiktovanou značkou bylo již v květnu 1998 odhlášeno z brněnského dopravního inspektorátu. Několik hodin po únosu Daniel G. sbalil rodinu a odjel směr Rakousko. Podíl v makléřské firmě prodal.

Podle Knötiga policie nechtěla o vyšetřování únosu hovořit. „Vyhlásili pátrání po holčičce, které samozřejmě zveřejnili. Tak jsme se o případu dozvěděli. Víc to kriminalisté příliš nekomentovali,“ zavzpomínal Knötig.

Co se v září 1998 stalo, se zřejmě už veřejnost nedozví. „Spis k tomuto případu je skartovaný. Nejdéle archivujeme vraždy, a to po dobu dvaceti let,“ popsala postup současná policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Redakce kontaktovala i Daniela G., který se vrátil do České republiky a pracuje v Praze jako finanční analytik. V roce 2004 založil investiční fond, kterému dodnes šéfuje. „Omlouvám se, ale opravdu o tom, co se stalo, nebudu mluvit,“ řekl jen.

Deset milionů za podnikatele

Únosy známých a majetných osob nebo jejich rodinných příslušníků nebyly v 90. letech neobvyklé. V září 1995 přepadli dva muži Františka Chvalovského, podnikatele a tehdejšího předsedu ČMFS. Chvalovského drželi ve sklepě a příští den ráno jej propustili. Pachatele policie zadržela, ale jejich důvody k činu se ven nedostaly.

Další případ se týká únosu potomka, stejně jako v případě Daniela G. V únoru 1997 skupina pachatelů zadržela jednadvacetiletého syna kroměřížského podnikatele a požadovala výkupné. Pak ho 23. listopadu vysvobodila policejní zásahová jednotka, která zadržela pět pachatelů.

V roce 1999 dokonce padl rekord ve výši zaplacené částky. Deset milionů korun dala za vysvobození Františka Helešice jeho manželka. Podnikatele přepadli čtyři ozbrojení muži ve Vaňově na Ústecku. Policistům se podařilo únosce dopadnout.