Haškův poradní sbor - MOZEK

Haškův poradní sbor - MOZEK - Jihomoravský hejtman Michal Hašek zařadil do týmu, který má v kraji bojovat s krizí, politiky, podnikatele, odboráře i akademiky. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Kritici: Haškův MOZEK zatím s krizí prohrává

  • 14
Speciální protikrizový tým poradců hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška pod názvem MOZEK (zkratka pro Moravskou záchrannou ekonomickou komisi) "zachraňuje" regionální ekonomiku už půl roku. Co dosud hejtmanův tým udělal pro oživení ekonomiky?

Čím dál hlasitěji se ozývají kritici. Poukazují na to, že MOZEK nemá dost nápadů, a navíc supluje práci, kterou by měli dělat politici a ­úředníci.

"Na to, jak dlouho už funguje, se na jednání zastupitelstva dostalo jenom pár návrhů na řešení krizové situace v kraji," říká bývalý hejtman, lidovec Stanislav Juránek, který nyní jako řadový zastupitel reprezentuje opozici.

Kolik toho MOZEK vyřešil? Moc ne

Kraj počítá s tím, že do pokladny kvůli krizi přiteče o 900 milionů korun méně. Podobně napjatý je i státní rozpočet, takže s jeho pomocí počítat nelze.

Michal Hašek a Miloš Janeček a Ladislav SkopalHejtman Hašek tvrdí, že MOZEK už vymyslel pár způsobů, jak na jihu Moravy ušetřit stovky milionů korun.

"Už jsme projednali a zavedli do praxe model centrálních nákupů například léků pro naše zdravotnická zařízení. Kvůli výpadku daňových výnosů jsme přepočítali rozpočet a na zastupitelstvu projednali návrhy na škrty," shrnul hejtman.

Jak MOZEK vznikl? Sociálního demokrata Haška inspiroval bývalý premiér Mirek Topolánek, který začátkem roku sestavil Národní ekonomickou radu vlády (NERV) složenou z ekonomických expertů.

Kdyby radši používali vlastní mozek

Podle ekonoma Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus tým poradců Jihomoravskému kraji teď moc nepomůže.

"Ukázalo se, že ani rada vlády nepřinesla žádné výrazné výsledky. O to méně s něčím, co by kraji výrazně pomohlo, může přijít MOZEK," soudí ekonom.

Nemyslí si, že bychom se bez něj měli hůř než s ním. "Možná by bylo lepší, kdyby všichni, kdo tvoří státní i regionální politiku, více používali vlastní mozek," poznamenal Hatlapatka.

Podle jeho názoru MOZEK supluje práci komisí a výborů, kterých jsou na kraji skoro dvě desítky.

Jsou v MOZKU odborníci?

Užší tým MOZKU tvoří krajští radní a zastupitelé, do širšího týmu si Hašek pozval například rektora Masarykovy univerzity Petra Fialu, šéfa představenstva firmy OHL ŽS Michala Štefla nebo předsedkyni jihomoravských odborů Stanislavu Slavíkovou.

Stanislav Juránek"Je důležité, aby na kraji fungovaly ty správné orgány, jako je finanční výbor a finanční komise. MOZEK by neměl dělat práci lidí, kteří běžně zodpovídají za to, aby hledali úspory, a jsou za to placení," míní Juránek.

Současný stav podle něj vyvolává pochybnosti, zda lidé, kteří v komisích sedí, jsou ti praví odborníci.

Hašek své poradce hájí: "Nejsou za svou práci nijak odměňovaní, jde o čestné a věřím, že prestižní členství."

V plné sestavě se MOZEK za půl roku sešel podle hejtmana asi třikrát, užší tým poradců se schází zhruba jednou za měsíc. Kromě úspor uvnitř kraje MOZEK ještě pracuje na řešeních, která by měla pomoci podnikatelům v regionu.

Moravská záchranná ekonomická komise

"To se týká hlavně nastartování výstavby páteřních komunikací jako jsou R52 nebo R43 a další rychlostní tahy. Dále chceme podpořit investice do vědy a výzkumu a drobné podnikatele pomocí půjček a záruk za drobné úvěry," dodal Hašek.

Podle Juránka se ale řada důležitých rozhodnutí odehrává mimo kraj, přičemž MOZEK nemá tolik možností, jak zpočátku vypadalo, že bude mít.

Bývalý hejtman zpochybňuje i jeden z údajně největších úspěchů poradců, totiž nápad centrálně nakupovat zboží, které pak využijí krajské školy či nemocnice. Juránek uvedl, že s tím se počítalo už v době, kdy působil v čele kraje.