Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Krize na Jihomoravany neplatí. Chtějí bydlet, a tak staví dál

  • 1
Stavebníky na jihu Moravy krize neodradila. Budují dál. Téměř v každé obci vyroste co chvíli nová obytná čtvrť. Lidé využívají vstřícnosti obcí, které chtějí zabránit úbytku obyvatel a připravují pozemky k výstavbě.

Podle nejnovějších statistik Ministerstva pro místní rozvoj je jižní Morava druhým nejstabilnějším regionem s poptávkou po hypotékách. Před ní je jen Praha. Zatímco oproti loňsku se v celé republice snížil objem poskytnutých hypoték o třetinu, v Jihomoravském kraji vykazují tabulky pokles jen patnáct procent.

V prvním čtvrtletí letošního roku získali obyvatelé jižní Moravy 1 115 hypotečních úvěrů ve výši 1,89 miliardy korun. Za stejné období loňského roku to byly 2,24 miliardy korun.

"Zájem lidí o hypotéky na jižní Moravě je stále velmi silný. Počet smluv uzavřených v naší pobočce naopak dlouhodobě roste," potvrdil situaci ředitel regionální pobočky Hypoteční banky v Brně Pavel Soukup.

"V Jihomoravském kraji vzrostl objem sjednaných částek o čtrnáct procent, to jsou hypotéky za více než 680 milionů korun," upřesnila manažerka banky Pavla Hávová

Kreslí nové čtvrti, aby lidé neutíkali

Stovky nových bydlení vznikají například v obcích a městech na Břeclavsku. Starostové tak čelí odlivu obyvatel. V územních plánech kreslí nové obytné čtvrtě a zasíťovávají pozemky. Tuto taktiku zvolily například Hustopeče, Velké Pavlovice i sousední Němčičky. A vyplatila se, o pozemky je zájem.

"Z třiceti zasíťovaných parcel už zbyly jen dva volné pozemky. Nachází se v lokalitě Nová Hora nad obcí. Už nyní ale pracujeme na plánech pro výstavbu dalších čtyřiačtyřiceti rodinných domů," potvrdil starosta Němčiček na Břeclavsku Petr Slezák.

Domy místo ovoce

Zájem mají podle něj nejen místní obyvatelé, pozemky kupují i lidé z Brna a Břeclavi. Podle starosty je láká jak dobrá dopravní dostupnost díky dálnici D2, tak i ticho a krásná příroda. Navíc stavební pozemky se v Němčičkách prodávají za 300 korun za metr čtvereční.

Němčičky se dlouhodobě potýkají s masivním úbytkem obyvatel. "Především mladá generace lidí odcházela bydlet jinam. Museli jsme něco udělat," přiznává Slezák. Chce do obce nalákat především mladé perspektivní rodiny.

Meruňky

Stejný cíl mají i v sousedních Velkých Pavlovic. Rozhodli se tam zastavět bývalé meruňkové sady. Přestaly vydělávat, a tak je majitelé pozemků neváhají prodat. Některé parcely odkoupila obec a vybudovala na nich inženýrské sítě. Ostatní si odkupují sami stavitelé rodinných domů nebo developerské firmy.

Už na podzim by podle starosty Pavla Procházky mohli v lokalitě zvané Padělky bydlet první obyvatelé. "Dva bytové domy se už rýsují v hrubých stavbách. Dalších 75 stavebních pozemků je připraveno, na patnácti z nich už začali někteří stavebníci budovat rodinné domy," vypočítal starosta.

Pavlovicím by pomohl sjezd z dálnice

O zájmu stavebníků svědčí i cena pozemků. Během tří let zaznamenala stoprocentní nárůst. Dnes se prodávají kolem šesti set korun za metr čtvereční. "Chceme nejen zastavit odliv lidí z obce. Doufáme, že se nám počet obyvatel podaří do budoucna i významně navýšit. V tuto chvíli máme kolem 3,5 tisíce stálých obyvatel. Mohlo bych jich být alespoň o 500 víc," plánuje Procházka.

Také z toho důvodu už několik let město usiluje o vybudování dálničního sjezdu. Nejbližší jsou zatím v deset kilometrů vzdálených Hustopečích a Velkých Bílovicích. "Na jednáních s Ministerstvem dopravy i s Ředitelstvím silnic a dálnic bylo potvrzeno, že požadavek Velkých Pavlovic na napojení k dálnici D2 je oprávněný. Věřím, že ve výhledu několika let bude nájezd hotový," uvedl Procházka.

Ilustrační foto

Právě výhoda dálničního napojení přivádí ve velkém nové obyvatele do Hustopečí. V okrajové lokalitě města za Pionýrskou ulicí je nyní připraveno k nastěhování 76 nových bytů a 9 rodinných domů. "Všechny jsou už prodány. Teď se chystáme na výsadbu zeleně a zatravnění ploch," upřesnil místostarosta Libor Sadílek.

Tím ale ani v Hustopečích stavební rozmach nekončí. Už v červenci začne město na sousedních pozemcích budovat inženýrské sítě pro dalších 25 samostatně stojících rodinných domů. První zájemci by mohli začít stavět ke konci roku. Cena pozemků by se podle místostarosty měla pohybovat kolem 700 korun za metr čtvereční. "Plánujeme, že v dalších etapách by v této lokalitě mohlo vyrůst ještě dalších 100 bytových jednotek," doplnil Sadílek.