Americký výrobce mikroskopů FEI Company otevřel svůj nový výrobní podnik v brněnském Technologickém parku.

Americký výrobce mikroskopů FEI Company otevřel svůj nový výrobní podnik v brněnském Technologickém parku. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Krize skončila, tvrdí americký výrobce mikroskopů v Brně. Shání 70 lidí

  • 4
Brněnská levná pracovní síla stále láká silné investory ze druhé strany oceánu. Po prvním evropském vývojovém centru americké společnosti NetSuite zde otevřel novou vývojovou halu i americký výrobce mikroskopů FEI Company. Brněnský závod je totiž umí vyrábět levněji než v Holandsku.

Tradice výroby elektronových mikroskopů je v Brně zakořeněna více než tři desítky let. Kdysi dominoval výrobce Tesla, dnes se tu výrobou či vývojem mikroskopů zabývají tři velké firmy. Nejvýznamnější hráč na trhu je americká společnost FEI.

V Brně se firma zaměří na vývoj mikroskopů, které dokáží odkrývat nová naleziště ropy a plynu, či usnadní těžbu drahých kovů.

Dále výrobou mikroskopů řady Small DualBeam, která se přestěhovala z nizozemského Eindhovenu. "Brněnský závod se stal nejvýkonnější jednotkou celé společnosti," říká viceprezident výroby společnosti FEI Jiří Očadlík.

Americký výrobce mikroskopů FEI Company otevřel svůj nový výrobní podnik v brněnském Technologickém parku.

V Brně působí firma od roku 1993. Zpočátku se soustředila na výrobu transmisních a rastrovacích elektronových mikroskopů. Z Brna do světa tak putují mikroskopy, které umožňují pozorování tenkých vzorků při vysokém rozlišení a zvětšení. "Začínali jsme se třiceti zaměstnanci," přibližuje Očadlík.

Z relativně malé pobočky celosvětově působící společnosti se stalo důležité centrum vývoje a výroby, které se řadí mezi největší exportéry v Česku. Navíc brněnský závod ukázal, že dokáže řídit výrobu při nižších nákladech.

Americký výrobce mikroskopů FEI Company otevřel svůj nový výrobní podnik v brněnském Technologickém parku.Americký výrobce mikroskopů FEI Company otevřel svůj nový výrobní podnik v brněnském Technologickém parku.

S ohledem na dobré finanční výsledky a tradici se rozhodlo vedení firmy rozšířit výrobní prostory. "Nechceme v Brně postavit jenom montovnu. Chceme především využít talent a nadání," sdělil Brian Pierson, který zodpovídal za rozšíření provozu. Společnost tak úzce spolupracuje s vysokými školami a podporuje nadané studenty.

Mikroskopy pro výzkum virů i pro ohleduplnou těžbu surovin

Každá pozice ve firmě je spojena se specifickými požadavky. Najít tak vhodného uchazeče není jednoduché. Zájem je především o lidi s technickým vzděláním.

"Možné uplatnění mohou nalézt ti, kdo rozumí fyzice, informatice, programování," uvedl ředitel výzkumu a vývoje společnosti FEI Jaroslav Chmelík. Věkový průměr zaměstnanců je 34 let.

"V současnosti máme 330 pracovníků. Nové prostory máme naplněny ze 60 procent," říká Očadlík. Přímo výrobou se zabývá 175 lidí.

Představa firmy je přibrat dalších sedm desítek. "Musíme neustále zlepšovat přístroje. Jedině tak se udržíme na špici," vysvětluje Chmelík. Noví zaměstnanci jsou důležití i s ohledem na zvyšující se počet zakázek. "Krize už nejspíše skončila," míní Očadlík.