V cukrárně Aida na Jakubském náměstí zákazníky ovívají větráky, které rozprašují vodu.

V cukrárně Aida na Jakubském náměstí zákazníky ovívají větráky, které rozprašují vodu. | foto: Marie Stránská, MAFRA, iDNES.cz

Ulice chladí jen některé radnice. V centru Brna na kropicí vůz nenarazíte

  • 14
Víc než měsíc se teploty šplhají nad 30 stupňů Celsia. Těžce snášejí tropy lidé ve městech, kde domy a silnice drží teplo déle než volná krajina. Odborníci mluví v takových případech o městských teplotních ostrovech, kde je o několik stupňů vyšší teplota. Některé městské části se snaží zchladit rozpálené ulice kropením.

Radnice některých brněnských městských částí se snaží obyvatelům vedra ulehčit tím, že objednávají navíc kropení rozpálených ulic.

„Jedná se o takzvané ozónování, tedy kropení pitnou vodou. Bývá načasováno kolem poledne ve dnech, kdy teplota překročí 30 stupňů,“ vysvětlila Olga Pelcová, mluvčí brněnské městské části Královo Pole.

Kropicí vozy pravidelně projíždí sedm ulic v centru čtvrti a radnice zaplatí 300 korun za jeden kilometr zvlhčené ulice.

Brno-střed nemá na kropení peníze

„Jde o hlavní tahy a vyjde nás to asi na tři a půl tisíce korun. O tom, kdy se bude kropit, rozhoduje vedení radnice podle počasí.“

V Brně-sever zatím kropili ulice jen jednou, 22. července, kdy byl zatím nejteplejší den v roce a teploty se blížily 38 stupňům. „Jde o hlavní tahy a vyjde nás to asi na tři a půl tisíce korun. O tom, kdy se bude kropit, rozhoduje vedení radnice podle počasí. Takže se dá předpokládat, že se ještě zopakuje,“ popsal Martin Ingr, mluvčí radnice Brno-sever.

Naopak v největší městské části, Brno-střed, lidé vyhlížejí kropicí vozy na rozpálených náměstích a ulicích marně. Odpolední procházka centrem přitom připomíná spíš korzo rozpálenou pecí. „Nemáme na to peníze,“ konstatovala Jasna Flamiková, místostarostka za Stranu zelených.

Možná příští rok

V minulých letech přitom vozy v ulicích centra rozprašovaly vodní mlhu běžně. „Na kropení jdou peníze určené v rozpočtu na úklid městské části a začátkem roku jsme byli v minusu 17 milionů korun,“ dodala Flamiková. Připustila, že voda by pomohla zchladit rozpálené město.

„Šla jsem před chvílí po náměstí Svobody a říkala jsem si, jestli by nepomohlo umístit tam nějaký rozstřikovač. Uvidíme, jestli na tom budeme příští rok s penězi líp,“ řekla místostarostka.

Radnice alespoň plánuje instalovat pítka na Obilní trh a Moravské náměstí, aby se lidé mohli osvěžit. Na obou náměstích se také před několika týdny spustily nové fontány, které pomáhají ochladit okolní prostředí. Podle Jana Marečka, ředitele Krajské hygienické stanice v Brně, je právě kropení nebo mlžení ulic vodou účinným způsobem, jak pomoci lidem, aby lépe snášeli tropické teploty.

„Přinejmenším pocitově to sníží teplotu a zvýší vlhkost. Zvláště u lidí, kteří mají kardiovaskulární choroby, nebo u starších lidí, kteří mají ve vedrech potíže vždycky. Líp se jim pak dýchá a je složitější, aby se organismus přehřál,“ vysvětlil Mareček.

Zpříjemnit pobyt na letních zahrádkách se snaží i některé restaurace. Třeba na Jakubském náměstí instalovala rozprašovač oblíbená pivnice Na stojáka. A v sousední cukrárně Aida zase vodní mlhu rozstřikují ventilátory.

„Lidé si to chválí, v létě je to dobré. A komu je to nepříjemné, může si sednout dál od rozprašovačů,“ řekla Lucie Tichá, která v cukrárně obsluhuje.


Článek se mi líbí