Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Křtiny třídí jinak, chtějí ušetřit za popelnice

  • 0
V Křtinách chtějí změnit obsah popelnic, ve kterých stále končí množství recyklovatelného odpadu. Plasty a kartony se tak i přes přítomnost kontejnerů na separovaný odpad budou svážet dům od domu. Obyvatelé Křtin už nemusí nosit plasty a kartony od nápojů do vzdálených kontejnerů.

Podobný systém v kraji zatím příliš rozšířený není. Je zavedený například ve Velkých Bílovicích, Hustopečích, Lanžhotě, Velkých Pavlovicích, Valticích a v Hodoníně.

Odpad se zatím i váží

"Zatím se do tohoto systému zapojila třetina obyvatel a myslím, že je to docela úspěch. Na jedné straně je to sice pro lidi pohodlnější, ale má to i své nevýhody. Ne všichni mají doma prostory, ve kterých mohou tyto pytle uložit," uvedl místostarosta Křtin Jiří Sedlák.

Obsah popelnice

Co obsahovala vybraná popelnice:

37 procent bioodpadu
12,5 procenta plastů
8 procent papíru
8,5 procenta skla
2 procenta nápojových kartonů
32 procent ostatní odpad

Kolik městys platí za odpady: 600 tisíc korun ročně

Od obyvatel vybere: 450 tisíc korun ročně

Poplatek na hlavu činí: 450 korun (oproti loňskému roku je letos o 100 korun vyšší)

Premiéru už tento svoz měl asi před měsícem a 29. června proběhne další. Městys si ho v počátcích trochu komplikuje tím, že popelnice i pytle váží.

"Chceme mít totiž trochu přehled, jestli netříděného odpadu ubylo. Popelnice kvůli tomu vozíme do bývalého zemědělského družstva a pytle zase váží firma, která nám odpad likviduje," vysvětlil místostarosta.

Městys si od tohoto systému slibuje i to, že sníží náklady na likvidaci odpadu. Ročně ho stojí 600 tisíc korun a od obyvatel vybere jen 450 tisíc.

"Kvůli tomu jsme také museli zvýšit poplatky za popelnice ze 350 na 450 korun ročně," popsal Sedlák. Systém ještě budou průběžně dolaďovat, koncem září ho vyhodnotí a případně rozšíří o další typy odpadů.

Třídění je teď pohodlnější

"S manželem jsme tento systém v obci pomáhali rozjíždět, takže my tuto novinku spíš vítáme. Máme tak velký mlýn, že o prostory na uskladnění dvou pytlů nemáme nouzi. A v obci je hodně rodinných domů se sklepy, takže si myslím, že je i ostatní lidé mají kam dát," říká Kateřina Jelínková z Křtin.

Podle ní se tak může vytřídit více odpadu, protože je to přece jen pohodlnější. "Já jsem však odpad do kontejnerů nosila i dříve. Pěšky jsou od našeho domu sice asi čtvrt hodiny chůze, ale jsou u obchodu, tak jsem to brala sebou, když jsem šla nakoupit," dodala.

Novou koncepci odpadového hospodářství pomáhá Křtinám zavést Hnutí Duha. Aby vědělo, co zdejší lidé do popelnic vlastně hází a na co třídění odpadu nejvíce zaměřit, provedlo dokonce i jejich "analýzu".

Podívali se do popelnic

"Vysypali jsme obsah jedné z nich a zjistili jsme, že nejvíce je v ní bioodpadu a končí v nich i poměrně hodně plastů," uvedl Petr Nohava z Hnutí Duha.

A protože bioodpadu vyhazují lidé poměrně hodně, řeší se nyní, jak by se i ten dal v Křtinách třídit. "Možností je několik, například podporovat domácí kompostování nebo rozmístit po obci i kontejnery, do kterých by lidé mohli třeba dávat i posekanou trávu," dodal Nohava.

Podle něj to s tříděním odpadu v Česku stále není dobré. "Recykluje se tady jen dvacet procent odpadů, zatímco v sousedním Německu asi třikrát více a belgické Vlámsko ho recykluje dokonce více než sedmdesát procent," nastínil expert z Hnutí Duha.

Vláda by měla podpořit recyklaci

Připustil rovněž, že podobných programů, jaký zavedli ve Křtinách, je v zemi stále velmi málo.

"Vinu na tom má špatná legislativa. Vznikající vláda musí připravit nový zákon o odpadech, který usnadní třídění, pomůže recyklaci a podpoří obce v takovýchto projektech," míní Nohava.

Třídění je totiž podle něj pro české domácnosti stále komplikované. "Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to má domácnost v průměru přes sto metrů," dodal.