Milan Bufka, ředitel Galerie hl. města Prahy, na zámku v Moravském Krumlově...

Milan Bufka, ředitel Galerie hl. města Prahy, na zámku v Moravském Krumlově (11. října 2010) | foto: Radek Miča, MAFRA

Krumlovští o Epopej nepřestávají bojovat. Pěšky vytáhnou na Prahu

  • 24
Lidé z Moravského Krumlova se rozhodli netradičně protestovat proti definitivnímu ukončení dlouholeté výstavy v tamním zámku a následnému přesunu Epopeje do Prahy. Vydají se na šestidenní pochod až do hlavního města, kde chtějí předat pražským zastupitelům petici, která má stěhování díla zvrátit.

Pražské zastupitelstvo, které může rozhodnout o ponechání této kulturní památky na krumlovském zámku, zasedá ve čtvrtek 3. listopadu. Akce proto vyvrcholí shromážděním před budovou pražského magistrátu právě v den zasedání zastupitelstva.

Argumenty proti stěhování Epopeje

Stěhování do Prahy a následné provizorní vystavení je finančně velmi nákladné. Ušetřené peníze v řádu milionů korun se dají využít pro podporu stávajících kulturních institucí v Praze.

Podle odborníků navíc hrozí poškození pláten při transportu a dočasném vystavení v klimaticky nevhodných podmínkách.

Pro Krumlov znamená ztráta Epopeje konec turistického ruchu. Praha Epopej nepotřebuje.

"Pěším pochodem chceme vyjádřit svoje odhodlání. Půjdeme třeba i v zimě a dešti, abychom ukázali, jak moc nám záleží na udržení Slovanské epopeje ve městě," řekl starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Účastníci pochodu ujdou takzvaným štafetovým způsobem celkem 310 kilometrů. Petici si budou předávat mezi sebou, jednotlivé úseky mají od čtyř do patnácti kilometrů. Do pochodu se mají podle organizátorů akce zapojit studenti, místní politici, sportovci, osobnosti kultury i běžní občané. A to nejen z Moravského Krumlova, ale i dalších míst na trase pochodu.

Ve větších městech na vytyčené cestě, kterými jsou Třebíč, Jihlava, Pelhřimov, Vlašim a Benešov, budou také informační stany, kde se lidé budou moci dozvědět o stěhování Epopeje a přidat svůj podpis pod petici.

Na Prahu vyrazí ve sváteční den

"Už od počátku těchto sporů se snažíme poukázat na značnou dávku arogance a nespravedlnosti ve sporu o Slovanskou epopej. Naším cílem je to, aby Praha dostála přání Alfonse Muchy a postavila pro jeho dílo odpovídající budovu. Bojíme se toho, že plátna skončí v depozitářích a následně je pražští pohlaváři s vidinou zisku rozpůjčují po celém světě," uvedl jeden ze spoluorganizátorů akce a zástupce studentů moravskokrumlovského gymnázia Adam Škarka.

Pochod začíná shromážděním účastníků v pátek 28. října v deset hodin dopoledne na náměstí v Moravském Krumlově. První úsek pochodu vede do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Účastníci akce také na začátku pochodu natočí hromadný videovzkaz pro pražské zastupitele. Moravskokrumlovským se nelíbí, že na konci října by měla být všechna plátna převezena do Prahy a provizorně vystavena ve Veletržním paláci.

Praha tím podle nich nesplní podmínku malíře Alfonse Muchy, že obrazy umístí v budově postavené k tomuto účelu. "Výstava se navíc stala nedílnou součástí života Moravského Krumlova, jeho koloritu i tradic. Odvezení výstavy bude mít výrazně negativní dopad na kulturní život, cestovní ruch, a tím na celé město," přiblížil spoluorganizátor akce Vladimír Kuchař.

Moravský Krumlov se pochodem pokusí ještě jednou upozornit na podle nich nesmyslnost a nevýhodnost záměru převézt obrazy do Prahy k dlouhodobé výstavě bez jasné koncepce.