Takhle před rokem a půl zkoumala medvíďata v doprovodu matky kamčatky brněnský výběh. Teď se medvědí mládenci přestěhují na východ

Takhle před rokem a půl zkoumala medvíďata v doprovodu matky kamčatky brněnský výběh. Teď se medvědí mládenci přestěhují na východ | foto: Tomáš Picka

Místo spánku oslava. Medvíďata Kuba a Toby před stěhováním dostala dort

  • 1
V přírodě by medvědí mláďata nejspíš klimbala v zimním spánku. Ve výběhu medvědů hnědých v brněnské zoo je ale i kvůli teplému počasí rušno. Medvědí bratři Kuba a Toby slavící druhé narozeniny si na jihu Moravy užívají poslední chvíle. Brzy se totiž budou stěhovat do ukrajinské zoo v Charkově.

"Kubo, Toby!" lákal chovatel Milan Šebesta mávající makrelami. Dvouletí medvědi mu za příslib voňavé ryby zamávali. Když ani to nestačilo, stoupli si na zadní a poslušně panáčkovali.

Kromě oblíbených makrel už ve čtvrtek dostali dva narozeninové dorty, na které se okamžitě s chutí vrhli.

"Oba dostali dort z mrkve, banánů, pomerančů, mandarinek a červené řepy," okomentoval Šebesta dárek, jenž zdobily dvě okurky za každý rok, co jsou kamčatské šelmy na světě.

Apetit se jim nedá upřít, a to i přestože v zimě klesá jejich denní spotřeba kalorií na desetinu. "Přes léto se jejich energetický příjem pohybuje kolem dvaceti tisíc kilokalorií, zatímco v zimě jsou to jen dva tisíce," vysvětlil ředitel zoo Martin Hovorka. Medvědí jídelníček se běžně skládá z chleba, ovoce, zeleniny a masa.

Jedna narozeninová párty ve čtvrtek, další v sobotu

Pro Kubu s Tobym to byly poslední narozeniny v brněnské zoo a oslavit je stihli tak tak. Na konci února totiž dvouletí samci odjedou do zooparku v ukrajinském Charkově. Na sobotu je nachystaná oslava také pro návštěvníky.

Staré mobily mohou zachránit gorily

I v roce 2014 pokračuje projekt "Přineste starý mobil, podpořte strážce pralesa!", který v roce 2010 zahájila pražská zoo a společnost REMA Systém. Prostředky získané z recyklace telefonů budou použity na nákup vybavení pro strážce kamerunské rezervace Dja, ve které žijí i gorily nížinné. Satelitní telefony, stany nebo boty usnadní strážcům pohyb a pobyt v terénu, a tím zajistí i účinnější ochranu zvířat před pytláky. Aktivně se do něj zapojuje i brněnská zoo a její návštěvníci. Vysloužilé mobily mohou vhodit do kontejnerů, které jsou ve správní budově v prodejně suvenýrů a před vstupními pokladnami. V brněnské zoo bylo od začátku projektu vybráno více než 600 telefonů.

V 11 hodin dopoledne čeká medvědy při komentovaném krmení ještě jedno narozeninové překvapení.

Ve volné přírodě by se medvědí mláďata odebrala k zimnímu spánku, české mrazy jsou ale pro rodáky z ruského Rostova nejspíš stále příliš slabé.

"Nedávno se ke spánku ubírali, ale paradoxně v momentě, kdy venku začalo mrznout, opět vyrazili do výběhu," uvedla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Podobně se zachovala i Kamčatka, matka Kuby a Tobyho. Jen táta, samec Jelizar, už se před zimou dva týdny schovává ve své vyhrabané noře.

Lední medvíďata zůstanou až do podzimu

Kamčatští medvědi zůstanou v moravské metropoli už jen měsíc. O to větší pozornost návštěvníků se tak následně upře na lední medvíďata Kometu a Nanuka. Nejoblíbenější a nejsledovanější mláďata brněnské zoo se totiž zatím stěhovat nebudou, přestože se jejich přesun původně naplánoval taky na únor.

"Po komunikaci s koordinátorem chovu a s vedením zahrady v Rostově, kam se má Kometa stěhovat, jsme se dohodli, že není potřeba spěchat a mláďata ledních medvědů mohou v Brně zůstat ještě několik měsíců," potěšila všechny jejich příznivce Brindzáková.

Do Ruska zamíří jako výměna za lachtany medvědí, kteří už v Brně spokojeně plavou.

Dobrá zpráva ale bude za pár měsíců znamenat menší problém při přepravě. "Zatímco v únoru bychom přesouvali stokilová zvířata, na podzim už to budou dvousetkiloví medvědi," dodal ředitel Hovorka.