Brno

Brno | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Kultura v Brně musí příští rok šetřit, městské firmy dostanou víc

  • 8
Šetřit se bude všude, sliboval před pár týdny primátor Roman Onderka. Z návrhu rozpočtu na příští rok ovšem vyplývá, že příspěvkové organizace se budou muset uskromnit hodně – na rozdíl od městských firem.

Diskuze na téma jak v příštím roce rozdělit jedenáct miliard z rozpočtu Brna začala. Vedení města ohlásilo tvrdé škrty v příspěvkových organizacích, které zasáhnou stovky zaměstnanců.

Návrh rozpočtu ještě musí schválit na prosincovém zasedání zastupitelé.

Investice

Hlavní žrout peněz v městském rozpočtu se jmenuje "dostavba kanalizace a retenční nádrž Jeneweinova". Dohromady na ně město příští rok pošle 839 milionů korun. Celý projekt za dvě a půl miliardy podpořila téměř miliardou i Evropská unie, peníze je však nutno začít rychle čerpat.

Rozkopaná ulice Minská

Na další nové investice proto mnoho peněz nezbude. Počítá se například s opravou Zelného trhu. "Začne se také připravovat rekonstrukce silnic v ulicích Horova a Minská," dodal primátor Roman Onderka (ČSSD).

Příspěvkové organizace

Nedostatek peněz kvůli projektu kanalizace poznají především příspěvkové organizace. Divadla, zoo či domovy důchodců dostanou od příštího roku méně peněz na provoz.

Pochod na podporu Janáčkova divadla se zastavil i v centru Brna na náměstí Svobody - 19. říjen 2011.

U divadel to bude po velkých bouřích zaměstnanců minus pět procent, u filharmonie deset a u ostatních minus dvacet procent.

Třeba zoo proto musí propustit šestadvacet lidí, Dům umění města Brna přijde o výstavní prostory v Domě pánů z Kunštátu a domovy důchodců zvažují zdražení služeb. Knihovna Jiřího Mahena zase zkrátí provoz v hlavní budově o hodinu. Od nového roku tak bude mít otevřeno do 18:00, v pobočkách se naopak sjednotí začátek výpůjční doby na 10:00.

"Už je navíc jisté, že zanikne pobočka v Líšni a v Chrlicích, kde bude knihovna sloužit pouze pro potřeby místní školy, nikoli veřejnosti," řekla zástupkyně ředitelky Knihovny Jiřího Mahena Hana Vacková.

O osudu dalších osmi poboček knihovna stále jedná s městskými částmi. "Nezbytnost škrtů je přitom zkreslená. Město klidně navýšilo příspěvek na opravy silnic o desítky milionů korun. Je špatným rozhodnutím vydělávat si na silnice kulturou," soudí zastupitel za zelené Martin Ander, podle něhož to neslouží městu ke cti.

"Neexistuje vazba mezi úsporami v příspěvkových organizacích a opravami komunikací," reagoval však Onderka.

Městské společnosti

Naopak městských společností se úspory nedotkly. Technické sítě Brno či Starez dostanou stejně peněz jako loni. Podle Onderky je to nutné, protože spravují městský majetek.

Brněnský dopravní podnik

Dopravní podnik si dokonce polepší o 67 milionů korun. Přesto, že se budou příští rok zdražovat lístky na veřejnou dopravu až o třináct procent.

"U Dopravního podniku má navýšení opodstatnění, protože rostou náklady na provoz. Technické sítě by ale naopak mohly snadno ušetřit, kdyby celoročně neosvětlovaly památky i ve čtyři hodiny ráno. Starez zase pronajal halu Rondo Kometě s tím, že to bude levnější. Teď se ale ukazuje, že tomu tak není," kritizoval Ander.

Dotace

Také na účtech sportovních klubů přistanou příští rok stejné dotace jako letos. Do sportu ale dává město dlouhodobě méně peněz než do kultury.

Zbrojovka Brno

"Dotace pro kluby FC Zbrojovka, TJ Tesla a SK Královo Pole zůstanou na úrovni letošního roku. Stejně tak podpora pro Kometa Group dosáhne 17,5 milionu korun (dotace na vrcholový a mládežnický sport činí 7,5 milionu korun, propagace města 10 milionů - pozn. red.), což také odpovídá úrovni letošního roku," uvedl Onderka.

Opoziční TOP 09 se však nelíbí, že město přispívá 10 milionů korun na Velkou cenu. "Tato motocyklová akce si na sebe může vydělat sama," podotkl zastupitel za TOP 09 Jaroslav Kacer.