Kancelář veřejného ochránce práv i zesnulého ombudsmana Otakara Motejla prošetřovala policie kvůli hospodaření úřadu. Ilustrační foto

Kancelář veřejného ochránce práv i zesnulého ombudsmana Otakara Motejla prošetřovala policie kvůli hospodaření úřadu. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Kvůli hospodaření vyšetřovala ombudsmana policie

  • 2
Kancelář veřejného ochránce práv, ale i nedávno zesnulý ombudsman Otakar Motejl, byli několik měsíců vyšetřováni policií. Podle serveru Aktuálně.cz, který zprávu přinesl, kriminalisté prošetřovali hospodaření úřadu. Vyšetřování bylo zastaveno až letos v květnu, tedy jen pár dní před ombudsmanovou smrtí.

Podle informací serveru provázely vyšetřování zákulisní intriky. Policisté totiž chtěli případ několikrát odložit. Státní zástupci však trvali na pokračování. "Vnímali jsme to tak, že byla snaha něco proti Motejlovi najít," svěřil se serveru jeden z brněnských kriminalistů.

Podobně vnímá celé vyšetřování i Motejlova bývalá zástupkyně Anna Šabatová. "Vycházím z toho, co vím od doktora Motejla. Sám mi totiž říkal, že případ neustále na policii vracel státní zástupce," řekla Šabatová.

Byla to snaha Motejla pošpinit, míní Šabatová

Podle ní byl ombudsman vyšetřován za to, že kritizoval lidi, kteří jsou označováni jako justiční mafie.

"Z mého pohledu se jednalo o šikanu. Co vím, tak se policisté několikrát omluvili, že musí případ opět prošetřit. Někdo jiný se však snažil Otakara na sklonku jeho života pošpinit," tvrdí Šabatová.

Otakar Motejl

Funkci veřejného ochránce práv zastával Motejl od konce roku 2000.

Předtím byl ministrem spravedlnosti či předsedou Nejvyššího soudu.

Za minulého režimu obhajoval jako advokát tehdejší disidenty a po listopadu 1989 patřil dlouhodobě mezi osobnosti s největším morálním kreditem u veřejnosti.

Zemřel letos 9. května ve věku 77 let.

Podle ní totiž Motejlovi vytýkali věci, za které nese zodpovědnost ředitel kanceláře ombudsmana, nikoliv veřejný ochránce práv.

Vyšetřování podnítil anonym

Celé vyšetřování začalo v loni. "Na policii se obrátil anonym a stěžoval si na hospodaření kanceláře z roku 2001. Na základě toho si policie vyžádala informace a dotazovala se na konkrétnosti k případům," sdělil ředitel kanceláře ombudsmana Filip Glotzmann, který funkci zastává od roku 2007.

Podle něj na samotném vyšetřování nebylo nic podezřelého. "Policie skutečnosti prověřovala opakovaně. To není nic nestandardního," míní Glotzmann.

Část anonymního udání se týkala i vyplacení odchodného pro Annu Šabatovou či kontrolní zprávy Národního kontrolního úřadu. "Odchodné jsem řešila se šéfem kanceláře. Když se zjistilo, že se stala chyba, odchodné jsem okamžitě vrátila," uvedla Šabatová.

Na průběh vyšetřování u Motejla dohlíželi lidé šéfa jihomoravských žalobců Petra Coufala. Ten je v současné době na dovolené a jeho zástupkyně Alena Mátlová odmítla vyšetřování komentovat.

Pro server však Coufal spekulace o tlaku či zásazích do vyšetřování odmítl. "To, že státní zástupce zruší rozhodnutí o odložení věci a nařídí další prověřování, není nic nestandardního," prohlásil Coufal.

Právě pod Coufalovým vedením bylo zastaveno stíhání někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka a právě on zažaloval bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou za to, že jej zařadila mezi takzvanou justiční mafii.