Stavba bytových domů v brněnských Medlánkách

Stavba bytových domů v brněnských Medlánkách | foto: Radek Miča, MF DNES

Kvůli zastaralému územnímu plánu může Brno přijít o investory

  • 4
Hospodářský rozmach jihomoravské metropole nastartovaný v posledních letech může rychle zpomalit. Alespoň to říkají investoři, kteří chtějí v Brně stavět. Problémem je zastaralý územní plán, klíčový dokument, podle kterého se město rozvíjí a který určuje, kde se co může stavět.

Jeho nová verze měla být hotová přespříští rok. Nyní je však jasné, že se minimálně o dva roky zpozdí.

Investorům to může způsobit velké problémy, které je přinutí poohlédnout se po pozemcích pro své byty nebo průmyslové areály někde jinde.

Proč ke zpoždění došlo?
Nyní se dokončují dva koncepty budoucího územního plánu, které jsou proti původnímu harmonogramu opožděné jen o pár měsíců.

Jenže teprve před rokem se začal zpracovávat ještě třetí. Prosadili jej zelení a sdružení Brno 2006 senátora Jiřího Zlatušky a má se obejít bez naplánované silnice R43 v Bystrci.

"Předpokládáme, že třetí verze by mohla být hotová snad v listopadu," odhadl Jaroslav Dokoupil, jehož společnost Arch. Design územní plán zpracovává.

Ke konceptu se pak budou vyjadřovat všechny městské části, dotčené instituce i veřejnost. To samé je potom nutné provést s definitivním návrhem. To potrvá minimálně několik let.

Brno ztrácí dech, investice míří na sever
Jenže na nový územní plán netrpělivě čekají investoři. "Současný územní plán obsahuje přežité myšlenky, které se těžko mění," říká architekt Miloš Schneider z brněnského ateliéru K4, který například pracuje na urbanistické studii nového využití areálu Zbrojovky.

Pro developery znamenají dva roky nutné ke změně stávajícího územního plánu kromě času i finanční ztráty. "Brno ztrácí vůči zahraničním investorům dech," postěžoval si na konferenci na veletrhu Urbis Invest například Martin Čajda z developerské společnosti Orco. Ta stavěla třeba bytový komplex v Medlánkách.

"Brno může ztrácet investice, které se přesunou na sever Moravy nebo k Bratislavě," dodal.

 Že není současný územní plán k investorům přívětivý, připustil na konferenci i majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil. "Je to pravda a nový územní plán by měl být pružnější," řekl.

Podle jeho kolegy Martina Andera, který má oblast rozvoje na starosti, není ovšem problémem ani tak územní plán jako nový stavební zákon, který změny tohoto dokumentu zkomplikoval. "Zákon přesně stanovuje proceduru, kterou je nutné provést. S tím nic neuděláme," řekl Ander.

Podle architekta Schneidra to tak úplně není. "Územní plán je zbytečně detailní a potýkáme se i s malou kreativitou úředníků magistrátu," řekl.