Ve Velkých Pavlovicích finišuje stavba patnácti nových vinných sklepů. Barevné...

Ve Velkých Pavlovicích finišuje stavba patnácti nových vinných sklepů. Barevné stavby vzbuzují rozporuplné reakce. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve Velkých Pavlovicích budují „opilé sklepy“. Kýč, či tahák na turisty?

  • 215
Patnáct sytě zelených, zářivě žlutých, modrých, a dokonce i křiklavě oranžových vinných sklípků v jedné řadě. Kontroverzní projekt netradiční vinařské uličky nad Velkými Pavlovicemi finišuje. Stavby už zbývá jen vybavit nábytkem. Projekt budí kritiku.

Moderní architektura netypická pro vinařské svahy jižní Moravy rozdělila Velké Pavlovice na Břeclavsku na dva protichůdné tábory. Stejně tak i obec architektů.

Jedni tvrdí, že rozevláté stavby se štíty připomínají Disneyland nebo skládačku z dětské stavebnice. A jsou prý projevem kýče a vrcholem nevkusu. Ti druzí jsou ovšem skálopevně přesvědčeni, že originální jihomoravská vinařská ulička přitáhne do Pavlovic kromě zájemců o víno i zvědavé turisty.

Jisté je ale zatím jen jedno. Architektura zvaná "la gaudiwasser" - tedy opilé sklepy - přilákala do Velkých Pavlovic zájemce o koupi atypických staveb z celé republiky. Podle developera se po projektu "veselých sklepů" mezi obchodníky, podnikateli, právníky a lékaři jen zaprášilo. Zbývá najít poslední dva zájemce.

"I Eiffelovka vyvolávala protichůdné názory"

Ovšem u místních budí barevná směsice nesouměrných tvarů rozporuplné reakce. Kritici tvrdí, že částečně zakopané, nadstandardně vybavené vinařské domky, z nichž každý vyjde kupce na 5,4 milionu korun, kopec nad městem hyzdí.

"Je to kýčovité a nemá to vůbec nic společného s tradičními moravskými sklípky. Je štěstí, že jsou na kopci a místní kolem nich nemusí denně jezdit," kritizuje jeden z obyvatel. Nechce zveřejnit své jméno, aby si ve městě nedělal nepřátele.

Ve Velkých Pavlovicích finišuje stavba patnácti nových vinných sklepů. Barevné

Spíše tradiční architekturu zastává i vyhlášený velkopavlovický vinař Radomil Baloun. "Lidi to tady rozděluje na dva tábory. Osobně jsem nestranný, ale také z toho zrovna nejásám. Na druhou stranu i pařížská Eiffelovka v době svého vzniku vyvolávala protichůdné nálady. Až čas ukáže, jestli pro obec přinesla tahle atypická vinařská ulička užitek v podobě přívalu turistů," komentoval Baloun.

Veselé a nápadité, nebo kýč?

Spor místních o to, zda jsou sklepy, jejichž prvotní návrh vyšel od místního architekta Josefa Veverky, opravdu nevkusné, neumí a nechtějí rozseknout ani architekti odjinud.

"Stavby jsou účelné, praktické a úsporné. Mají veselé tvarosloví a to se k vlastní podstatě vinného sklepa dost dobře hodí," zaujalo dílo například břeclavského architekta Martina Ondroucha.

Nepasuje mu tady prý jediná drobnost: "Nejsem vyznavačem postmoderních kulis v architektuře. Takže třeba falešné štíty považuji za mystifikaci, která dynamickou stavbu zastřešuje a přitom vlastně nezastřešuje. Možná autor odkazuje na renesanci, kdy vinařství v tomto kraji došlo největšího rozkvětu, možná jde o odkaz na místní sklepní tvarosloví anebo o něco, co prostě neumím přečíst," zhodnotil Ondrouch projekt, který ho prý ale celkově velmi baví.

Ať už se lidem líbí, nebo ne, stanou se teď sklepy zřejmě dominantou Velkých Pavlovic. "Vybudovat krásnou sklepní uličku jsme chtěli už dávno. A tahle krásná a výjimečná opravdu je. A to byl i záměr investora - naprostá výjimečnost," vysvětluje starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka (ODS).

Věří, že vína z Modrých hor přilákají stejně jako pestrobarevná architektura do obce nejen byznysmeny a managementy společností, které si už kontroverzní sklípky zakoupili. "Sklepní ulička Starohorky budí různé nálady. Právě proto by ale mohla přitáhnout turisty, kteří se na to budou chtít přijet podívat osobně," věří starosta.

Líbí se vám nové sklepy ve Velkých Pavlovicích?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. července 2012. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2080
Ne
Ne 1562