ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Trable s láskou či alkoholem? Kyjov platí svým obyvatelům psychologa

  • 4
Kyjovská radnice zavedla pro své obyvatele službu, kterou jen tak někde nemají. Najala psychologa, jenž má všem bezplatně pomáhat řešit problémy – ať už v osobních vztazích, v práci nebo s alkoholem.

Problémy je potřeba řešit hned. Když se však objednáte k psychologovi, musíte kolikrát čekat až několik týdnů nebo měsíců, než vás přijme. Kyjovská radnice proto najala vlastního.

Je dostupný všem bezplatně a lidé k němu mohou přijít bez objednání. Brno ani jiná okresní města nic takového neprovozují, Kyjov se tak v tomto směru řadí k průkopníkům. Tamní radnice reaguje i na fakt, že lidí s psychickými potížemi nebo s problémy ve vztazích a rodinách neustále přibývá. Službu radnice pojmenovala SOS první pomoc v krizi.

„Tuto službu jsme zavedli, protože se na nás lidé často obracejí v akutní situaci a nemohou čekat, až na ně bude mít psycholog čas,“ podotkla psycholožka Jana Kulheimová, která novou službu v Centru sociálních služeb Kyjov zařídila, a která dělá novému psychologovi Vojtěchu Výletovi odborný dohled.

Město si slibuje, že by s jeho pomocí mohlo pomáhat řešit spory v partnerských vztazích, problémy lidí se závislostí na alkoholu či trable ve škole nebo v práci. A nakonec také třeba předcházet takovým situacím, jaká nastala například předminulou neděli v Mikulově.

Muž tam po hádce poleptal svoji ženu neznámou látkou. Poté se zabarikádoval v domě a spáchal sebevraždu (psali jsme zde).

Přijít můžou i lidé odjinud

Odborník je lidem v Kyjově k dispozici dvakrát týdně. „Zatím chceme tuto službu vyzkoušet do konce roku. Vyhradili jsme v rozpočtu města potřebné prostředky,“ informoval vedoucí Odboru sociálních věcí v Kyjově Jaroslav Řihánek.

U běžného psychologa se totiž hodinová sazba za konzultace a terapie pohybuje od 500 až po 2 000 korun. U městského psychologa vysoká cena nikoho od vyhledání pomoci odradit nemůže. „Krizová poradna u nás v Kyjově je zdarma, lidé se nemusí bát vysokých účtů za terapii,“ vzkázal kyjovský starosta František Lukl (nez.).

Psycholog je určený primárně pro obyvatele Kyjova a okolních obcí. Pokud ale přijede někdo odjinud, pryč ho nepošle. Poradna zatím funguje zhruba tři týdny.

„Za tuto dobu již vyhledalo pomoc psychologa sedm klientů, někdy přichází i více členů rodiny současně. Zhruba dalších deset lidí kvůli službě telefonovalo, ale zřejmě nesebrali odvahu za psychologem skutečně přijet. Proto apelujeme na lidi, aby se nebáli a zcela anonymní a nezávaznou službu bez obav využili,“ vzkázala Kulheimová.

Počet duševně nemocných roste

Oslovené psycholožky Yvonne Holčáková a Kristína Tóthová potvrdily, že lidí s psychickými potížemi neustále přibývá.

Poslední průzkum Sdružení Práh, které poskytuje pomoc lidem se závažným duševním onemocněním, ukázal, že se s těmi nejkomplikovanějšími nemocemi - schizofrenií a afektivními poruchami - léčilo přes 18 tisíc lidí z Jihomoravského kraje (psali jsme zde).

Téměř sedm tisíc z nich pak vyžadovalo komplexní péči. Dokládají to i údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z roku 2013. Podle nich bylo v roce 2010 na jižní Moravě na psychiatriích ošetřeno 56 965 lidí, o tři roky později už jich bylo 71 542.