Viktorie Repíková z Bzence při vyšetření v nově otevřené laboratoři chůze v Fakultní dětské nemocnici.

Viktorie Repíková z Bzence při vyšetření v nově otevřené laboratoři chůze v Fakultní dětské nemocnici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Laboratoř chůze je nadějí pro děti s obrnou

  • 2
Osmiletá Viktorka z Bzence na Hodonínsku nemůže sportovat. Špatně drží rovnováhu. Její diagnóza je totiž dětská mozková obrna, kvůli které má zkrácené šlachy. Podobně postiženým dětem může pomoci nově otevřená laboratoř chůze.

Od té doby, co se naučila chodit, našlapuje Viktorka pouze na špičky. Rehabilitace, kterou se porucha léčí, jí stejně jako mnoha dalším malým pacientům nepomohla.

Jediným řešením je pro ni operace. Ta je ale v případě dětské obrny složitá, kvůli určení její indikace. Po včerejšku má však větší naději.

Viktorie Repíková z Bzence při vyšetření v nově otevřené laboratoři chůze v Fakultní dětské nemocnici.

Jí a podobně postiženým dětem teď může pomoci nově otevřená laboratoř chůze ve Fakultní nemocnici v Brně. Je zatím jediná v České republice.

V laboratoři přesně určí problém

Slavnostně ji otevřel norský velvyslanec Peter Raeder. Pracoviště za osm milionů korun vzniklo za významné podpory Norského finančního mechanismu.

Nově otevřená laboratoř chůze ve Fakultní nemocnici.Zařízení trojrozměrně zobrazuje chůzi dětí a umožňuje tak velmi přesnou analýzu pohybu. Osm infračervených kamer snímá body nalepené na končetinách, současně přístroj měří rozložení tlaku pod chodidly.

"V současnosti se mohou lékaři spolehnout pouze na vlastní úsudek. Na základě toho pak rozhodnou o operaci. Může se ale stát, že se lékař splete a operace nepřinese žádný užitek. Zařízení zabrání takovýmto chybám. Přesně určí problém, který pak chirurg odstraní," vysvětlil vedoucí laboratoře Jan Poul.

Novou metodu nehradí pojišťovna

Viktorka byla první pacientkou, kterou v laboratoři chůze vyšetřili. Její matka si od nové metody hodně slibuje.

"Doufáme, že se díky vyšetření dostane na operaci co nejdříve a bude se moci normálně pohybovat. Teď neudrží rovnováhu, už dvakrát spadla a zlomila si ruku," řekla matka dívenky.

I holčička se těší, až nebude omezená postižením. "Budu hrát volejbal a chodit do sportovek," prohlásila nadšeně.

Z leva Jan Poul - vedoucí laboratoře chůze, Peter Raeder - velvyslanec Norska, Roman Kraus - ředitel Fakultní dětské nemocnice

Nákladné vyšetření zatím nehradí zdravotní pojišťovny. "Do roku 2011 budou vyšetření financována z norských fondů. Věřím, že tuzemské pojišťovny naleznou zdroje na jeho úhradu," uvedl Poul.

Dětská mozková obrna je onemocnění centrálního nervového systému vznikající v důsledku infekce v období okolo porodu. Jedním z projevů je deformace kloubů, kterou je možné rehabilitací nebo operací zmírnit.