Mojmír Mrva jako velitel polní nemocnice v irácké Basře

Mojmír Mrva jako velitel polní nemocnice v irácké Basře | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Léčil v Iráku i Kuvajtu a získal Hippokratovu cenu za lidskost

  • 3
Před patnácti lety stál lékař z brněnské vojenské nemocnice Mojmír Mrva u zrodu českých polních nemocnic, které si za léta své existence dokázaly vydobýt mezinárodní uznání. Roky působil v zahraničních misích od Balkánu po Afghánistán.

Minulý týden udělila Unie pacientů chirurgovi Hippokratovu cenu za příkladný čin lidskosti. Ocenění v druhém ročníku ankety pacientů si šestapadesátiletý lékař, který musel armádu opustit ze zdravotních důvodů, převzal minulý týden na slavnostním vyhlášení v pražském Národním divadle. O své nominaci Ministerstvem obrany neměl chirurg do poslední chvíle tušení.

"Dozvěděl jsem se to teprve dva dny před udělením cen," říká. Sám se totiž příliš do popředí nedere a místo sebe vyzdvihuje další zásluhy ostatních oceněných.

Hippokratovu cenu také nechápe jako své uznání, ale jako kolektivní ocenění všech organizací a jednotlivců účastnících se zahraničních vojenských misí.

Chorvatsko, Afghánistán, Kuvajt i Basra

Za posledních patnáct let se Mrva zúčastnil mnoha zahraničních nasazení české polní nemocnice. Během jugoslávských válek v devadesátých letech působil v Chorvatsku a v republice Srbská krajina. Po americké invazi do Afghánistánu počátkem století působil i tam, nechyběl ani v Kuvajtu a jako velitel nemocnice v irácké Basře.

"Každá ta mise měla úplně svůj vlastní charakter a byla úplně jiná. Například v Chorvatsku převládala zranění způsobená minami," popisuje Mrva své zážitky.

"Často jsme měli také co dočinění s popáleninami. V některých zemích je totiž benzin levnější než voda a místní obyvatelé ho používají třeba i na mytí auta," vysvětluje chirurg.

Neztratit kontakt s oborem

Při nasazení ve válkou zmítaných oblastech ošetřoval nejen vojáky, ale i uprchlíky, místní obyvatele a příslušníky humanitárních organizací. Po šestatřiceti letech v armádě odešel v květnu minulého roku do civilu ze zdravotních důvodů.

Od té doby působí na chirurgickém oddělení Vojenské nemocnice v Brně. "Za celou dobu ve sboru jsem se snažil neztratit kontakt s oborem, a to mi umožnilo, abych mohl nyní působit v nemocnici v Brně," uzavírá oceněný lékař.

Ankety o lékaře roku se letos zúčastnilo rekordních čtyřicet tisíc hlasujících. Kromě ceny za lidskost je udílena cena i v kategoriích praktický lékař roku, lékař specialista nebo Jesseniova cena za největší přínos pokroku v medicíně.