Kašna před budovou JAMU.

Kašna před budovou JAMU. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Led roztál a Brno začne brzy zurčet kašnami a fontánami

  • 3
Přihází jaro a kromě sněženek v zahrádkách se probouzejí i městské kašny. Jen v centru Brna jich je desítka. V provozu jsou zatím jen dvě kašny, od soboty se k nim přidá další. Do konce května by pak měly začít zurčet i ty zbývající.

"I když přes den je teplo, může se stát, že v noci nebo k ránu klesnou teploty pod minus jeden stupeň, a to je pro systémy a strojovny pod kašnami velké riziko," vysvětluje ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala, který má brněnské kašny na starosti.

Kašna na brněnském náměstí Svobody se stala útočištěm vyprahlých lidí (11. červen 2010)
Kašna v Lužánkách..

V centru města je jediná kašna, která chrlí vodu celoročně. Ta je na Moravském náměstí před kinem Scala. "Pod ní je systém pro ohřívání vody, takže nezamrzá ani přes zimu a nehrozí, že by se motor zničil mrazem," vysvětluje Kasala.

Kašna stojí na náměstí od září, a má tak za sebou první úspěšně překonanou zimu. Jediná sezonní kašna, která už dnes funguje, je ta v ulici Česká před hotelem Avion.

Kde jsou v Brně kašny, pítka a fontánky

park Lužánky Kašna Tří puttů (tedy andílků), tři pítka, potok s rybníčkem

park Špilberk horní Skalní jezírko, Nová kašna a dvě kašny nad Husovou ulicí

Denisovy sady kašna u Obelisku, dvě pítka pro lidi a jedno speciální s cirkulací vody pro ptáčky, vodní schody na Bašty

Náměstí Svobody Skácelova kašna a menší pítko

Jakubské náměstí Zlatá studna, která slouží po sešlápnutí pedálu i jako pítko Moravské náměstí zimní vyhřívaná kašna, velká kašna uprostřed parku

Husova ulice fontána před hudební fakultou JAMU

Náměstí Svobody na konci dubna, Denisovy sady v květnu

Nejvíc se teď před víkendovým maratonem věnují technici úpravě Lužánek. "Pod kašnu už montujeme čerpadlo, které prošlo přes zimu servisem. To je nejvýhodnější, děláme to tak u většiny kašen, které na zimu odstavujeme," vysvětluje Kasala.

Je to nečekané, ale svoji strojovnu má i potok Ponávka v Lužánkách. I ta se čistí, stejně jako břehy tohoto potoka. Od soboty už by měl být nachystaný na jaro, bez nánosů špíny a bahna. Kašna v Lužánkách se naplní vodou až v dubnu.

"Mnohem delší přípravu potřebujeme na spuštění dalších kašen, hlavně té na náměstí Svobody a Zlaté studny na Jakubském náměstí. V provozu budou od konce dubna," vysvětluje Kasala.

Další městské studánky pak budou zprovozněné do konce května. Ke Skácelovým kašnám na náměstí Svobody od architektů Kuby a Pilaře a ke kašně s ptáčkem a hadem na Jakubském náměstí od Tomáše Hrůši se přidají vodní fontánky na Špilberku a v Denisových sadech. Jako poslední zprovozní technici vodní schody k Baštám.

"Kontrolujeme elektroinstalace, čistíme motory, montujeme čerpadla, která jsme na zimu vyjmuli. Ale ani až budou všechny kašny v provozu, neskončíme," uzavírá Kasal. Zeleň města Brna totiž průběžně své vodní prvky kontroluje a čistí i během léta.

Skácelovou kašnou proteče měsíčně šedesát kubíků vody

Málokdo ví, že v centru Brna je také několik pítek, tedy fontánek, které obsahují pitnou vodu přímo z vodovodního řadu. "Kromě tří pítek v Lužánkách je pitná voda třeba i ve Zlaté studni za kostelem svatého Jakuba nebo v menší kašně na náměstí Svobody," vysvětluje Libor Veselský, který je za vodní prvky zodpovědný.

Několikrát za sezonu nechává dělat rozbory vody navíc, takže se nikdo nemusí bát osvěžit se přímo z tryskajících čůrků.

Kolik taková údržba kašny stojí? Ta velká na náměstí Svobody vyjde na čtyři sta tisíc ročně. Nejvíc peněz spolkne účet za vodu, i když v kašně částečně cirkuluje. Za měsíc jí proteče Skácelovou kašnou s básničkami šedesát kubíků. Pro představu - do průměrné domácí vany se vejde zhruba tři sta litrů vody, kašnou těch litrů proteče za sezonu i tisíckrát tolik.