Zámek v Lednici. (31. října 2011)

Zámek v Lednici. (31. října 2011) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Lednický zámek se po letech zbavil lešení a pyšní se novou fasádou

  • 1
Před několika dny odstranili zedníci ze zámku v Lednici lešení. To přikrývalo architektonický skvost s přestávkami už od 90. let. Poslední tříleté opravy celé venkovní podoby zámku vyšly Národní památkový ústav na téměř 150 milionů korun.

"Je pravda, že si řada lidí už ani neumí představit náš zámek bez lešení. Používalo se zde celkem pravidelně od 90. let. Například při opravách střech a komínů," poznamenala lednická kastelánka Ivana Holásková.

Zámek Lednice

Státní zámek v Lednici je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu UNESCO. Za svou dnešní novogotickou podobu vděčí Lichtensteinům, kteří provedli v polovině 19. století jeho celkovou přestavbu. Ze stejné doby pochází unikátní palmový skleník v sousedství zámku. Romantický ráz celého areálu dotváří více než dvě stě let starý minaret, který stojí na okraji zámeckého parku.

Podotýká, že práce na obnově fasád byly pro mnoho návštěvníků praktickou ukázkou některých řemesel. "Byla to pro ně zajímavá možnost vidět v akci kameníky nebo restaurátory. Někteří se sem vraceli, aby mohli sledovat, jak pokračují opravy," prozradila Holásková.

Proto se podle ní ani v době oprav nesnížil počet zájemců o některou ze čtyř prohlídkových tras v zámku. "Letos jsme přivítali 320 tisíc návštěvníků, což je jen o několik procent méně než vloni," podotkla kastelánka.

Stavbaři dodržovali klasické postupy

Stavbaři se snažili dodržovat technologie, které se používaly při poslední velké přestavbě zámku v polovině 19. století. Klasické postupy se využily například při restaurování vitrážových oken, čímž se podařilo zachovat co nejvíce původních skel.

Také složení vnější omítky zámku vychází z průzkumu provedeného na té původní. Pro její výrobu se v přesně určeném poměru použily tři druhy písku, který se těžil na třech různých místech jižní Moravy.

Jak uvedl Jaroslav Černý z brněnského památkového ústavu, oprava zámeckých fasád byla největší akcí jeho územního pracoviště od roku 1989. Už příští rok na ni navážou další stavební práce.

Opravy se příští rok přesunou do jízdárny a katakomb

"Jednak zahájíme přestavbu jízdárny na multifunkční centrum za bezmála půl miliardy korun, jednak se plánuje oprava katakomb za zámeckým skleníkem. Za ně zaplatíme 18 milionů korun," sdělil Černý.

Dalších 30 milionů korun by bylo potřeba na dokončení oprav minaretu. "Možnost čerpat peníze z programu, který jsme dosud využívali, byla bohužel pozastavena," vysvětluje Černý důvod, proč se opravy nejvyšší stavby celého areálu zastavily po obnově její horní poloviny.

Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který je už patnáct let zapsán na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Některou ze zdejších památek navštíví každý rok přibližně milion osob. Tím se řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle v zemi.