VIDEO: Ledového vína bude letos málo, zato se má pyšnit skvělou kvalitou

  • 1
Počasí konečně dopřálo mrazivé noci jihomoravským vinařům, kteří chtějí vyrobit ledové víno. Čekání se ale vyplatilo. Kvalita speciálních sladkých nápojů má být nadprůměrná.

Sbírání zmrzlých hroznů pro oblíbené ledové víno je něco jako obřad. Předpověď počasí se sleduje po hodinách, sběrači jsou v pohotovosti. Protože největší mráz přichází nad ránem, už ve čtyři hodiny jim zvoní mobily. Ještě za tmy, jen ve světle reflektorů z traktorů, pak prokřehlýma rukama štípají ledové střapce hroznů.

Tentokrát počasí jihomoravské vinaře hodně napínalo. Až v posledních dnech jim dopřálo mrazivé noci, kdy teplota dvakrát klesla alespoň pod minus 7 stupňů Celsia.

Ledové víno

  • Ledová vína se vyrábějí lisováním zmrzlých hroznů, které se sklízejí při teplotě alespoň -7 °C.
  • Hrozny při lisování nesmějí rozmrznout. Vylisovaný mošt musí mít minimální cukernatost 27 stupňů normovaného moštoměru. Výlisnost je poměrně nízká, pohybuje se kolem pouhých 20 %.
  • V „ledovce“ vždy zůstane vysoký obsah zbytkového cukru. Víno však neprokvasí na více než 8 až 9 % alkoholu.
  • Obvykle se plní do malých lahví o obsahu 0,375 litru, které většinou stojí okolo 500 korun a víc.
  • V ceně se odráží technologická náročnost výroby, nízká výlisnost, ale především obvykle vysoká kvalita těchto speciálních vín.

Proto v pondělí ráno vyrazili do vinohradů všichni, kteří ještě toužili po výrobě ledového vína. „Byla to velmi rychlá akce. Ale máme sklizené všechno,“ oddechl si Antonín Zatloukal, výrobní náměstek Znovínu Znojmo, který sbíral hrozny ve Stošíkovicích. Letos sklidili 970 kilogramů Ryzlinku rýnského s cukernatostí přes 35 stupňů.

Vinaři museli zareagovat rychle. Silnější mrazy přišly náhle a už dnes opět pominou. „Považuji to za takový malý zázrak,“ komentoval nástup mrazivého počasí vinař Vladimír Šabata z Rakvic, který v pondělí při devíti stupních pod nulou sklízel Frankovku na 23 hektarech vinic. Přiznal, že už na výrobu „ledovky“ ztrácel naději.

„Naštěstí byly hrozny zdravé, nehnily. Pokud bychom však se sběrem čekali déle, už by to bylo zlé,“ podotkl s tím, že meteorologové předpovídají další oteplení. Hrozny už by tak neminula plíseň. Kdo zaváhal, ledového vína už se nedočká.

Ven proto vyrazili i vinaři z Velkých Bílovic, kteří mrazy vyhlíželi od začátku prosince. Čekání se jim, zdá se, vyplatí. Ledové víno bude podle všeho nadprůměrné. Nahrává tomu celá uplynulá sezona, která kvalitě úrody přála. Odborníci ji v nadsázce označují jako ročník století.

„Na našich vinicích jsme sklízeli ledové Veltlínské zelené s cukernatostí hroznů přes 36 stupňů normalizovaného moštoměru, což předznamenává velice dobrý ročník,“ potvrdil Stanislav Hrabal za Spolek velkobílovických vinařů. V mrazech sklízí velmi vyzrálé hrozny s nadprůměrnou cukernatostí, která dělá ledové víno kvalitnější a pro zákazníky tak žádanější.

Rok od roku větší risk

Čekat na mráz ale nevydržel každý. Třeba v Zemědělském družstvu Sedlec sesbírali hrozny už před pár týdny. „Na ledovku byly hodně poškozené, nemělo cenu je nechávat ve vinohradech. A to jsme ještě netušili, že mráz přijde až v lednu,“ řekl zdejší sklepmistr Ctirad Králík.

Z hroznů, které původně měly přemrznout, nakonec vyrobili přívlastkový výběr z cibéb s cukernatostí 34 stupňů. „Ten se také nepodaří každý rok. Myslím, že za celou naši éru jsme jej měli jen třikrát,“ naznačil Králík, že Sedlečtí dokázali z vinic vytěžit kvalitu i bez mrazu.

Navíc počasí ledovému vínu příliš nepřeje dlouhodobě. Loni nemrzlo téměř vůbec, letošek není o moc lepší. S výrobou „ledovky“ proto někde předem nepočítali.

„Hrozny na ledové jsme vůbec nezachovávali. Domnívám se, že je to rok od roku čím dál větší risk. Zima nepřichází podle toho, jak by člověk potřeboval,“ podotkl Antonín Koníček z Agrodružstva Nový Šaldorf, které provozuje Modrý sklep a vinice má v blízkosti národního parku Podyjí. Nemůže proto ani hrozny stříkat tak, aby ve vinohradech vydržely.

Ledové letos vzdaly i Vinné sklepy Lechovice, hrozny jim totiž začaly už v půlce listopadu padat. „Někdy na konci října přišly první mrazíky, což narušilo třapinu na hroznech. Raději jsme je proto sebrali,“ potvrdil vedoucí vinic Roman Staněk.

Podle něj by jejich hrozny byly teď ve špatném stavu. „Ani na výběr z bobulí nezbylo,“ dodal. Ledové z Lechovic je přitom vyhledávaná specialita a často boduje v soutěžích. Naposledy v prosinci v OIV Terravino Mediterranean International Wine Challenge získalo vinařství zlatou i stříbrnou medaili.

Na ceně by se ale dva výrobou slabší ročníky podepsat neměly. Vinařství mají zásoby ledového z minulých let. Malé lahve o obsahu 0,375 litru stojí okolo 500 korun a víc.

,