Socha Krysaře v německém Hamelnu

Socha Krysaře v německém Hamelnu | foto: Profimedia.cz

Kam vedl děti legendární krysař? Po sedmi stoletích zjistili, že k Vyškovu

  • 11
Žili šťastně až do smrti, říká se na konci pohádek a o dalším osudu hrdinů se nikdo nic nedozví. U jedné legendy to však neplatí. Díky historikům, nadšencům i obyvatelům malé vesnice na Vyškovsku. Pátrání v archivech i lesích prozradilo, kam zamířil krysař z příběhu o přemnožených krysách v německém Hameln.

Německý Hameln láká turisty právě na to, že je krysařovo město. Sedmisettřicáté výročí této historické události se však tento měsíc připomínalo i o téměř osm set kilometrů dál - v malé jihomoravské obci Podomí na Vyškovsku.

Vesnicí prošel průvod s krysařem hrajícím na píšťalu a zástupci obce se vydali přímo do Hameln, kde bylo z jihomoravských novinek nadšeno nejen tamní muzeum.

Proč? „Podle řady bádání a archivních pramenů je totiž pravděpodobné, že 130 dětí, o nichž hovoří německé kroniky, dovedl krysař právě na Vyškovsko,“ popisuje starostka Podomí Kateřina Ševčíková. Právě na jižní Moravu měl krysař za trest zavést děti z Německa, protože nedostal za práci zaplaceno.

Vodítkem k pátrání po dětech či mladých lidech z Hameln bylo právě jméno tohoto města. Kousek od obce Podomí na Vyškovsku se totiž nachází dávno zaniklá osada, které se říkalo Hämlingen - česky Hamlíkov, tedy malý Hameln.

Z Hameln v Dolním Sasku je sice na Vyškovsko daleko, ovšem jen na první pohled.

„Krysař z legendy byl patrně ve skutečnosti takzvaný lokátor. Tedy jeden z lidí, které si tehdy najímala šlechta či církev, aby jim na panství přivedl novou pracovní sílu z hustěji obydlených oblastí Evropy,“ vysvětluje možnou spojitost Dáša Zouharová z občanského sdružení Barvínek, které se věnuje historii Podomí.

Nadšenec našel ve svahu zbytky stavení

Podle německého historika Wolfganga Wanna takové kolonisty na Moravu opravdu nechal ve 13. století povolat tehdejší olomoucký biskup Bruno, který se narodil jen 15 kilometrů od Hameln. Legendární krysař tak mohl na Moravu dovést biskupovy krajany.

Dlouho se však nevědělo, kde vlastně zmíněný Hamlíkov ležel a jak byl velký. Vesnice vyhořela za husitských válek, a ačkoliv se ji pak podařilo obnovit, v roce 1596 byla podle archivních pramenů opět pustá.

Díky lékaři a nadšenému historikovi Ervínu Černému se však obec po dlouhých desetiletích pokusů a hypotéz podařilo najít.

„V Moravském zemském archivu jsem nakonec objevil zmínku o tom, že obyvatelé Ruprechtova chodí po cestě na Kuchlov, která vede nad vsí Hamlíkov. Pak už bylo snadné v nezvykle příkrém svahu takzvaného Psího žleba najít zbytky zaniklých stavení,“ popisoval detektivní pátrání po obci Černý.

Rodák z Podomí sice v roce 2001 zemřel, ale díky spolupracovníkům z Barvínku se nyní poslední střípky legendy o krysaři dostaly až do Hameln.

„Existovaly výzkumy, podle kterých mladí lidé z Hameln odešli právě na Moravu. Ale pro nás je rozhodně novinkou, že tato legenda je tam stále živá,“ ocenil ředitel hamelnského kulturního centra Harald Wagner.