Fakultní nemocnice Bohunice

Fakultní nemocnice Bohunice

Obavy lékařů v Brně: Sloučení fakultních nemocnic uškodí pacientům

  • 3
V Brně by měla podle záměru ministerstva financí vzniknout jedna mamutí fakultní nemocnice. Proti plánu však protestují špičkoví brněnští kardiochirurgové. Podle nich to zásadně zhorší péči.

Sloučíme dvě brněnské fakultní nemocnice - v Bohunicích a u sv. Anny - do jednoho kolosu. A přidáme k nim Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH), které sídlí v areálu sv. Anny. S takovým plánem přišel ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a Masarykova univerzita v Brně ho v záměru podpořila. Společně zdůrazňují úspory, zlepšení finanční situace zadlužené sv. Anny či konec rozporů překrývajících se pracovišť dvou nemocnic.

Nyní však proti této myšlence začínají protestovat někteří věhlasní brněnští odborníci. Nejnověji se proti plánu ohradili lékaři právě z CKTCH. Ústav je brněnskou obdobou pražského Ikemu a ročně zde vykonají největší počet operací srdce z celé republiky. Jenže sloučení s kriticky zadluženou fakultní nemocnicí by podle jeho lékařů mohlo udusit nákladnou péči o pacienty i rozvoj zařízení.

"Kardiochirurgie i transplantační chirurgie patří k nejdražším lékařským oborům. Třeba transplantace jater stojí asi půl milionu korun. Po sloučení by se naše úspory a zisky přelévaly tam, kde by peníze chyběly. Bojím se, že my bychom pak pacientům vysoce specializovanou, a tedy značně drahou zdravotní péči nemohli poskytovat," uvedl pro MF DNES kardiochirurg Jan Černý.

Uznávaný odborník a někdejší dlouholetý vedoucí CKTCH zdaleka není s takovým názorem sám. Vysátí rozpočtu vydělávajícího ústavu ve prospěch zadlužené sv. Anny se obává celá řada dalších tamních lékařů, například vedoucí odborů ústavu Tomáš Ostřížek. Celkové závazky nemocnice totiž přesahují miliardu korun. Z toho je více než polovina po splatnosti.

Ředitel sv. Anny Roman Kraus takový scénář důrazně odmítá. "CKTCH je špičkové pracoviště a bylo by protismyslné, abychom zdejší odborníky nutili pracovat méně. Mohou se maximálně obávat toho, že přijdou o vlastní fondy třeba na obnovu nábytku," řekl Kraus, který zároveň řediteluje i bohunické nemocnici.

Kraus byl do čela zařízení u sv. Anny jmenován po náhlé výpovědi bývalého ředitele Petra Košky letos v lednu. Hladký chod nemocnice je přitom o to důležitější, že její součástí je i nákladně budovaná vědecká instituce ICRC (Mezinárodní centrum klinického výzkumu). Její případný krach by i kvůli spolupráci s americkou klinikou Mayo znamenal mezinárodní ostudu.

Návrat k několik let staré myšlence

Projekt sloučení nemocnic do jednoho obřího zařízení přitom není novinkou. Objevil se už za vlády ministra zdravotnictví Davida Ratha a jeho náměstka a někdejšího poslaneckého přeběhlíka Michala Pohanky v roce 2006.

Ministerstvo se k němu se speciálním slučovacím zákonem nyní vrací. Záměrem je ušetřit zhruba 60 milionů korun. V Praze tento týden zaměstnanci Revmatologického ústavu proti obdobnému sloučení se Všeobecnou fakultní nemocnicí protestovali.

Historický areál versus "nová značka"

Fakultní nemocnice u svaté Anny leží v centru Brna a její historie sahá do roku 1786. V roce 2011 měla 964 lůžek a asi tři tisíce zaměstnanců. Jde o druhou největší nemocnici ve městě. Nově k ní patří Mezinárodní centrum klinického výzkumu.

Fakultní nemocnice Brno vznikla v roce 1998 sloučením nemocnice v Bohunicích, Dětské nemocnice a porodnice na Obilném trhu. Celkově čítá 1 925 lůžek, čímž je největším zdravotnickým zařízením na Moravě.

V případě brněnského slučování by přitom vznikla největší nemocnice v republice se třemi tisíci lůžky. Původně přitom rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek hovořil i o začlenění Masarykova onkologického ústavu.

Ten nakonec z finálního návrhu zákona vypadl. Předcházela tomu smršť kritických hlasů z odborné sféry. "Jsem naprosto přesvědčen, že by se jednalo o krok zcela chybný, který by byl v příkrém rozporu se zájmy onkologicky nemocných," reagoval už dříve ředitel ústavu Jiří Vorlíček.

Obavy ze sloučení ale zaznívají také od řadových doktorů a šéfů jednotlivých oddělení obou fakultních nemocnic. Uznávaní odborníci si totiž mnohdy nedovedou představit, že by se jejich pracoviště mělo sloučit s konkurencí z druhé nemocnice.

Jeden z dosavadních primářů by tak zřejmě musel šéfovat tomu druhému. Řada špičkových lékařů proto zvažuje odchod. Slučovací zákon by v létě mohl projednat parlament. K samotnému slučování by mělo dojít od prosince.

,