Nová léčba je levnější než tradiční chemoterapie a pro pacienta nesrovnatelně méně nepříjemná, řekl přednosta kliniky dětské onkologie v Brně Jaroslav Štěrba.

Nová léčba je levnější než tradiční chemoterapie a pro pacienta nesrovnatelně méně nepříjemná, řekl přednosta kliniky dětské onkologie v Brně Jaroslav Štěrba. - Metronomickou léčbu zavedli brněnští dětští lékaři do klinické praxe jako jedni ze tří pracovišť na světě. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lékaři v Brně zavedli nový, šetrnější způsob léčby rakoviny dětí

  • 6
Onkologická klinika brněnské dětské nemocnice získává světový věhlas. Za poslední tři roky léčila přes 350 dětí s rakovinou. Některým se však nemoc vrací a musí podstupovat kolotoč náročných chemoterapií. Zdejší lékaři však přišli s novou, šetrnější metodou léčby.

Brněnští lékaři novinku využívají u některých typů nádorů. Pacientům při ní podávají malé, ale pravidelně dávky cytostatik.

boj s rakovinou

Brněnští onkologové věří, že stavba nového výzkumné centra rakoviny, které za 330 milionů korun vznikne do pěti let v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, pomůže ve výzkumu i onkologicky nemocným dětem.
"Cílem výzkumů, které budou odborníci provádět v laboratořích Masarykova onkologického ústavu, bude vyvinout i další účinné látky," řekl za ústav Dalibor Valík (čtěte více).

"Jde o takzvanou metronomickou léčbu. A jsme jedno z prvních tří pracovišť na světě, které tuto léčbu zavedlo," popsal přednosta kliniky dětské onkologie Jaroslav Štěrba.

Pacienti musí sice léky brát každý den, ale léčba není tak náročná. "Nemá totiž nežádoucí účinky jako klasická chemoterapie. Dětem není špatně, nevypadávají jim vlasy a navíc vše probíhá ambulantně, takže mohou normálně žít," vysvětlil Štěrba.

Levnější a šetrnější

Podle něho je tento způsob levnější než tradiční chemoterapie. Při dosavadní léčbě totiž přichází pacient jednou za tři týdny do nemocnice. "Dostane dávku chemoterapie a pak se z toho zbývajícího dva a půl týdne vzpamatovává," popsal Štěrba.

Naopak při metronomické léčbě nemocný každý den zapije tabletu s malou dávkou cytostatika. "Pacienti mají nesmírně vysokou kvalitu života," uvedl primář.

Nový způsob léčby vyzkoušeli lékaři u pacientů v poslední fázi rakoviny. "Takoví pacienti mají před sebou obvykle poslední měsíce života. Polovina dva roky od zahájení léčby zůstávala naživu. U 15 až 20 procent dokonce nemoc vymizela, nebo se ji podařilo dostat do stabilizovaného stavu," sdělil Štěrba.

Nová léčba je levnější než tradiční chemoterapie a pro pacienta nesrovnatelně méně nepříjemná, řekl přednosta kliniky dětské onkologie v Brně Jaroslav Štěrba.Nová léčba je levnější než tradiční chemoterapie a pro pacienta nesrovnatelně méně nepříjemná, řekl přednosta kliniky dětské onkologie v Brně Jaroslav Štěrba.

Léčbu pravidelných dávek cytostatik využívají při léčbě rakoviny mozku a jiných pevných nádorů. V první fázi vždy lékaři aplikují standardní postupy. Podle odborníků čeká nový postup další testování.

Smutná čísla

Podle nejnovějších údajů je v Jihomoravském kraji nejvíce onkologicky nemocných dětí v republice. V přepočtu na počet dětí je na jižní Moravě třikrát víc nemocných než v Karlovarském kraji a dvakrát víc než v kraji Ústeckém.

"Okresy Brno-venkov, Blansko, Třebíč mají významně vyšší výskyt nádorových onemocnění než třeba znečištěné a znečištěním populární okresy na serveru Karviná a Ostrava," uvedl Štěrba.

Sám důvody velkého výskytu nemoci v Jihomoravském kraji nedokáže vysvětlit. V letech 2007 až 2009 lékaři v zemi léčili 1 040 dětí se zhoubnými nádory, z toho 244 s leukémií. Rakovinu přitom zjistí lékaři nejčastěji u zcela malých dětí do tří let nebo u adolescentů.