Lékárnice z Pohořelic dostala za prodej léků proti chřipce výrobcům pervitinu čtyři roky vězení. (ilustrační snimek)

Lékárnice z Pohořelic dostala za prodej léků proti chřipce výrobcům pervitinu čtyři roky vězení. (ilustrační snimek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Lékárnice, která zásobovala varny pervitinu, dostala čtyři roky vězení

  • 11
Pohořelická lékárna prodávala několikanásobně více modafenu a nurofenu, než je celostátní průměr. Léky směřovaly do laboratoří výrobců pervitinu. Břeclavský okresní soud za to potrestal Sylvu Kolleovou čtyřmi roky vězení. Její kolegyni Blance Grycové uložil tříleté vězení s odkladem na pět let.

Obě ženy prodaly celkem zákazníkům léky na nachlazení, z nichž lze vyrobit 28 kilogramů drog za bezmála třicet milionů korun. Pohořelické lékárnice vinu odmítají. Pokud se proti verdiktu odvolají, bude se případem zabývat brněnský krajský soud.

Kolleová, které kromě pobytu za mřížemi uložil soud i šestiletý zákaz prodeje léčiv, dostala přísnější trest. Byla totiž majitelkou lékárny a kšefty s léky řídila. Grycová plnila coby podřízená její pokyny.

Nákupčí přinesla více průkazů, na každý dostala balíček léků

Léky, z nichž je možné vyrobit pervitin, lze prodávat podle předpisů jen tak, že příchozí dostane po předložení občanského průkazu pouze jednu krabičku. V Pohořelicích ale toto pravidlo neplatilo, za dva roky se tam prodalo asi 70 tisíc balení nurofenu a modafenu.

Výrobci drog do lékárny posílali své nákupčí, kterým byla obvykle mladá dívka. Ta přinesla deset i více občanských průkazů, na každý z nich si koupila jeden balíček léčiv. Lékárnice si data z průkazů pouze zapsaly. Dívka za tento nákup dostala od toho, kdo si u ní léky objednal, tisíc korun. Totožnost odběratelů není dosud známa.

Stíháním lékárnic ale vše neskončilo. Podle policie i jako obviněné pokračovaly ve svých obchodech. Od dubna loňského roku do počátku letošního prý prodaly v rozporu s předpisy dalších 1 269 balení léčiv s obsahem pseudoefedrinu. Z nich lze vyrobit půl kilogramu pervitinu. Případ je podle kriminalistů naprosto ojedinělý.

"Jde v podstatě o právní spor. Obžalované tvrdí, že formálně dodržely zákon. Netušily prý, že pomáhají výrobcům drog. Já však tvrdím, že skutečnost byla opačná, což je nejen neetické, ale také nezákonné," uvedl dříve státní zástupce Tomáš Foldyna.

,