Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékárnice prodávaly léky proti chřipce vařičům drog, vydělaly miliony

  • 5
Kriminalisté podezřívají dvě lékárnice z Pohořelic na Brněnsku, že prodávaly léky na chřipku výrobcům drog. Ženy od roku 2009 prodaly nejméně 70 tisíc balení léků Nurofen Stop Grip a Modafen. Podle policistů je možné z těchto přípravků vyrobit 28 kilogramů pervitinu.

Do lékárny v Pohořelicích chodili výrobci drog necelé dva roky několikrát týdně. Při jedné návštěvě si kupovali najednou deset, dvacet i více balení léků. Protože se oba přípravky proti chřipce vydávají jen na občanský průkaz, výrobci drog museli sehnat desítky dokladů.

"Na jeden občanský průkaz smí lékárník totiž prodat jen jedno balení," upozornil policista Vlastimil Jandera. Vařiči drog proto využívali kradené nebo ztracené doklady.

Z léků se dalo vyrobit 28 kilogramů pervitinu

Devětačtyřicetiletá majitelka lékárny a její sedmačtyřicetiletá zaměstnankyně prodaly dohromady 70 tisíc balení léků. Prodej těchto léčivých přípravků tak v pohořelické lékárně několikanásobně převyšoval celorepublikový průměr. Loni se zde prodalo pět procent těchto léků v celé České republice.

"Z prodaného množství je možné vyrobit dvacet osm kilogramů pervitinu, který by na černém trhu podle odhadů znalce stál přibližně čtyřicet dva milionů korun," dodal Jandera. Policisté přitom vychází z předpokladu, že za jeden gram pervitinu by výrobci drog dostali asi 1 500 korun.

Obě lékárnice si podle zjištění policistů prodejem léků vařičům přivydělaly přes 2,2 milionu korun. "Na jižní Moravě je to první podobný případ," podotkl Jandera.

Ženám hrozí až deset let vězení

Na stopu lékárnicím z Pohořelic se policisté dostali přes výrobce drog. Nadprůměrný prodej Nurofenu a Modafenu pak potvrdil i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Obě ženy policisté vyšetřují na svobodě. Podle Jandery s kriminalisty spolupracuje jen jedna z nich.

"Státní zástupce sice navrhl vzít obviněné do vazby, soudce Okresního soudu v Břeclavi to ale nepřijal," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Za výrobu a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu hrozí ženám dva až deset let vězení. Kromě lékárnic zadrželi policisté i několik lidí z řad výrobců drog, se kterými ženy spolupracovaly.