Volební místnost ve Vranovské ulici v Brně.

Volební místnost ve Vranovské ulici v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalý boss ODS kandiduje na Brně-sever, sestavil rodinnou partaj Toryů

  • 6
Ústavní soud sice pozastavil přípravu opakovaných voleb v městské části Brno-sever, dokud nařízení krajského soudu nepřezkoumá. Mezitím ale příležitosti kandidovat využil Leo Venclík. Tamní exstarosta a mocný hráč jihomoravské ODS, jehož vlastní spolupracovníci sesadili, se pokouší vrátit do politiky.

Tentokrát ovšem Venclík už nechce kopat za občanské demokraty. Přidal se proto k pár měsíců starým Toryům.

„Dlouho jsem zvažoval, jestli se do politiky ještě někdy vrátím. Když se podívám na situaci na Brně-sever, ve městě, v republice, nejsem spokojený. Za politika jsem se nikdy nepovažoval. Nelžu, nekradu, pracuji. Toryové jsou mi blízcí. Jsme pravicová strana. Vycházíme z konzervativních a křesťanských hodnot,“ zdůvodnil svůj krok Venclík. Členem ODS už není.

Leo Venclík

Vloni totiž nezaplatil členské příspěvky.

Není přitom jediný člen rodiny Venclíků, který se na kandidátce objevil. Jako náhradnice kandiduje jeho čtyřiaosmdesátiletá matka Iva. Volebním zmocněncem strany je zase jeho švagrová Simona Venclíková. A k nalezení je na seznamu kandidátů i tchyně Milana Venclíka. Staršího bratra ze sourozenecké dvojice, která kdysi ovládala jihomoravskou ODS.

Ty doby jsou ale pryč. Milana Venclíka nejprve v roce 2009 spolustraníci sesadili z postu šéfa krajské ODS. Následně přišel i o místo krajského radního. Protože z něj odmítal odstoupit, zastupitelstvo ho odvolalo. Leo Venclík zase přišel o post předsedy klubu městských zastupitelů.

Toryové kandidovali už v Mostě či Ostravě, výsledky byly nevalné

Ještě do roku 2010 byl ovšem Leo Venclík starostou Brna-sever, kam se chce nyní vrátit. Na tomtéž úřadě pracovala dlouhá léta nejstarší sestra bratrů jako šéfová klíčového bytového odboru, který spravoval tisíce bytů druhé největší městské části. A Venclíkova matka figuruje v několika Venclíkových obchodech s pozemky a nemovitostmi a v několika jeho firmách.

Brno-sever v kostce

Nová partaj rodiny Venclíků si svůj název „vypůjčila“ od anglické politické strany, jejíž historie sahá až do roku 1678.

Čeští Toryové ovšem vznikli teprve vloni na Mostecku a v komunálních volbách kandidovali v Mostě, Českých Budějovicích a Ostravě. S nevalným výsledkem.

„Za úspěch na Brně-sever bychom považovali překročení pětiprocentní hranice nutné pro zisk mandátů v zastupitelstvu. Pracujeme ale na vybudování celorepublikové struktury strany. Pokud vše půjde dobře, chtěli bychom na jižní Moravě kandidovat i v krajských volbách v roce 2016,“ konstatoval předseda Toryů Oldřich Vojíř.

Spolustraníci z ODS mě surově zlikvidovali, tvrdí Venclík

I on je odpadlíkem z ODS, za kterou dřív zasedal v poslanecké lavici. A právě jihomoravské ODS přitom Venclíkův návrat pravděpodobně nebude příliš po chuti. Už po jeho pádu ho totiž vinili z toho, že chce další úspěchy strany sabotovat.

Například když policie zatkla už bývalé členy ODS Radovana Novotného a Aleše Kvapila pro podezření z korupce, stávající vedení kolem Pavla Blažka hned poté ukázalo na Venclíka s tím, že v pozadí aféry stojí on.

Nyní je předsedou brněnské i jihomoravské ODS právě Blažek. Strana je po výprasku v komunálních volbách v krizi (více o situaci brněnské ODS čtěte zde). Oblastní rada Brna vedená Blažkem sice odstoupila, ale nové vedení budou delegáti volit až v dubnu. Blažek počin konkurenční strany koncem týdne nekomentoval.

„Někdejší spolustraníci mě surově zlikvidovali. Nyní se o jejich názor nezajímám,“ konstatoval Venclík. Slibuje transparentní kampaň asi za sto tisíc korun, kterou si bude sám platit.

Volby, ve kterých plánuje kandidovat, se ale vůbec nemusejí odehrát. Krajský soud v Brně ty původní zrušil kvůli kupčení s hlasy voličů, kteří měli volit dosavadního starostu Hakla (ČSSD) za bezplatný vstup na zábavu s jídlem a pitím. Hakl však proti rozhodnutí podal ústavní stížnost (více čtěte zde).

A o té Ústavní soud ještě nerozhodl. Příprava opakovaných voleb v Brně-sever před rozhodnutím by ale podle soudců vedla k nejistotě a možná i k nevratnému vynaložení peněz. Proto soud konání voleb, které měly být 14. března, pozastavil (více naleznete zde).