Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Stavba, která měla na Ivančicku a Rosicku zajistit zvýšení kapacity zdrojů vody a její zkvalitnění, slavnostně začala v září. Dokončení je daleko. (ilustrační foto)

Ivančicko bude mít lepší vodu, ale stavbaři musejí ochránit sysly

  • 0
Vodohospodáři budují u řeky Jihlavy nový systém úpravy vody s podzemním filtrováním. Nikde jinde v Česku takový není. Stavaři však musejí dávat pozor na kolonii syslů, která v místě žije.

Stavba, která by měla na Ivančicku a kolem Rosic u Brna zvýšit kapacitu vodních zdrojů, začala už na podzim. V ivančické úpravně se budou filtrovat a mísit vody z nových i regenerovaných vrtů a z řeky Jihlavy.

"Voda z řeky nasákne přes vrstvy štěrkopísku do podzemí, odkud bude pomocí vrtů přečerpána zpátky do nádrží," popsal metodu místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Ivančice Tomáš Hájek.

Nová technologická linka následně upraví vodu na pitnou, která se bude rozvádět čerpacími stanicemi a kapacitním potrubím do upravených vodojemů. Tento neviditelný způsob čištění sám o sobě jedinečný není, v Ivančicích ho však ještě navíc zkombinují s tradiční povrchovou variantou v betonových vanách.

"Kapacity vodních zdrojů jsou v této oblasti nedostatečné, a je nezbytné jejich navýšení a doplnění novými. Díky rekonstrukci povrchu akumulačních nádrží a výměně trubního vystrojení však dojde i ke zlepšení její kvality," uvedl již dříve Hájek, který byl pověřen řízením projektu.

Celkem je v plánu vybudovat nebo obnovit dvaadvacet kilometrů vodovodního potrubí, kompletní je nyní zhruba kilometr. Úprava čeká čerpací stanice Moravské Bránice, Ivančice a Padochovka i vodojemy v Ivančicích, Oslavanech, Rosicích a u obce Kratochvilka.

Kvůli zvýšení kapacity zdroje v Ivančicích se bude rekonstruovat i tamní úpravna vody. Projekt zahrnuje rovněž výstavbu a rekonstrukci stávajících výtlačných a přívodních řádů a přestavbu objektů Skupinového vodovodu Ivančice-Rosice.

Hladký průběh rekonstrukce maří syslové

Výstavba přečerpávacího systému ovšem narazila na menší zádrhel. V jednom ze zasažených míst totiž žije několik chráněných syslů obecných.

"Ve čtvrtek máme jednání s ochránci životního prostředí a zástupci krajského úřadu. Monitorují stav syslů na vymezeném území a společně budeme konzultovat, jak celou věc vyřešit," vysvětluje Hájek syslí situaci.

Výskyt vzácného zvířete však není problém náhlý, vědělo se o něm, už když se o modernizaci vodovodů začalo přemýšlet. Tudíž se z nalinkovaného plánu vlastně neustupuje.

"Krajský úřad udělil výjimku pro stavbu na zmíněném místě již před několika lety," potvrzuje Jitka Větrovcová z Oddělení druhové ochrany.

"Převážil veřejný zájem na zajištění kvalitní pitné vody pro několik obcí nad zájmem ochrany přírody - tedy zachování poměrně malé kolonie sysla," dodává Větrovcová, která má v oddělení na starosti právě zmíněného hlodavce.

Ochránci nicméně zadali zástupcům vodárny několik podmínek, které musí dodržet.

"V areálu vyznačíme místa, kde jsme v létě zaznamenali výskyt syslů, a do nich nebudou moci pracovníci stavby zasahovat. Záleží ale také na tom, až se syslové probudí ze zimního spánku. A zda vůbec zimu přežijí," dodává Větrovcová.

V minulém století byl sysel obecný na českém území běžným zvířetem, mnohdy označován za škůdce. Dnes se však vyskytuje zřídka, v Jihomoravském kraji nejvíce na vinicích poblíž Velkých Pavlovic.

Kuriózní místo si chráněné zvíře vybralo kousek za Brnem u hotelu Atlantis, kde působilo jako atrakce pro návštěvníky. I odsud ovšem sysel vymizel - při loňské kontrole kvůli menší stavbě u hotelu nebyl nalezen ani jeden.