Křehké borovice ve Vracově neunesly o letošní zimě tíhu ledu a sněhu. Ilustrační foto

Křehké borovice ve Vracově neunesly o letošní zimě tíhu ledu a sněhu. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Lesníci v okolí turistických tras „opravují“ stromy a nabádají lidi k opatrnosti

  • 0
Před procházkou v lese nyní varují lesníci na jižní Moravě. Stromy jsou totiž po zimě poničené a hrozí, že by lidé pod nimi mohli přijít k újmě. Stačí, aby trochu zafoukalo, a z výletu do lesa se může stát nechtěné drama.

Kvůli nalomeným kmenům stromů a větvím, které se sice ulomily, ale nestačily dopadnout na zem lesníci všechny varují.

"I když se na první pohled může zdát, že zima nezanechala žádné výrazné následky, opak je pravdou. Letošní zima totiž byla svým průběhem extrémní, hlavně díky vysoké vzdušné vlhkosti se tvořily námraza a ledovka, které poté poškodily koruny mnoha stromů," popisuje Eduard Levý ze Školního lesního podniku Křtiny Masarykův les, který spadá pod Mendelovu univerzitu v Brně.

I když nehrozí pády celých stromů, procházka lesem může být o to záludnější. "Většinou docházelo k poškození větví, které mnohdy zůstaly zaklíněné v korunách. I při mírných poryvech větru teď padají na zem a představují tak vysoký stupeň nebezpečí pro návštěvníky lesů. I malá větev padající z výšky několika metrů totiž může způsobit velmi vážná zranění," varuje Levý.

Nebezpečí je podle lesníků o to větší, že s příchodem jara začnou do lesů proudit davy turistů, cyklisté, ale i sportovci. Jenže turistických tras vedoucích lesem jsou v kraji stovky kilometrů.

Škody stouply desetkrát

I proto už nyní hlavně do lesů na Brněnsku a na Blanensku nasadili party dělníků, kteří poničené stromy kácí a ulámané větve shazují na zem.

"Teď jsme s tím začali, museli jsme čekat, až se rozpustí sníh, až bude všechno vyschlé a přitom zmrzlé. Pracuje se hlavně v okolí turistických tras, kde chodí nejvíc lidí," potvrdila Kateřina Brettschneiderová z Mendelovy univerzity.

Práce dělníků navíc pomůže nejen s ochranou ohrožených návštěvníkům. Poničené špičky a kmeny jsou totiž poškozující i pro les, hrozí, že stromy napadnou škůdci, ale i zavlečení nějaké choroby.

"Nasazené máme svoje lidi, nasmlouvané už ale máme i externí dělníky, aby se vše stihlo. Škody jsou letos opravdu vysoké," potvrzuje Mauer Pavel, zástupce ředitele ŠLP Křtiny.

"I když přesné vyčíslení budeme znát až ve chvíli, kdy se poničené stromy vytěží, odhadujeme, že se škody letos vyšplhají až na tři miliony korun. To je asi desetkrát víc než bývá obvyklé," dodal Mauer.