Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nynější letecká záchranka končí, nahradí ji policejní vrtulníky s lékaři

  • 6
Policejní piloti Jihomoravského kraje se připravují na změnu. Nabírají nové kolegy, po prázdninách se začne upravovat jejich zázemí na brněnském letišti a do vrtulníků přibude zdravotnické vybavení. Od Nového roku pak s nimi začne létat lékař a záchranář.

Společně budou vyrážet k vážným nehodám. Od 1. ledna 2017 bude totiž policie na jižní Moravě zajišťovat leteckou záchrannou službu. Namísto soukromé brněnské společnosti Alfa Helicopter.

„Rozsah pohotovosti zůstane stejný jako v současnosti, tedy v režimu čtyřiadvacet hodin denně,“ sdělila mluvčí policistů Ivana Nguyenová.

Firma Alfa Helicopter, jež se v roce 1992 stala prvním soukromým provozovatelem letecké záchranky a kromě Brna vyškolila i piloty na stanovištích v dalších třech krajích, zanikne. Zástupci firmy to odmítli jakkoli komentovat. Policie však jejich pilotům spolupráci nabídla.

„Se službami Alfa Helicopter jsme byli spokojení. Nicméně jsme byli ujištěni, že se pro nás nic nezmění,“ věří Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnice Brno, největšího zařízení v kraji.

Podle statistik jihomoravských záchranářů musel vrtulník letět za loňský rok dohromady k 955 nehodám. Z toho 825krát vylétal do terénu, 130krát převážel pacienta z jedné nemocnice do druhé.

Momentálně má jihomoravská záchranka k dispozici od firmy Alfa Helicopter jeden vrtulník. Policie, která ze svého stanoviště na jižní Moravě nyní vylétává v průměru jednou až třikrát denně, vlastní vrtulníků dohromady osm a nový pořizovat nebude.

Záchranka v rukou státu je výhodnější, rozhodl Babiš

V případě, že se stane více nehod ve stejný čas, funguje mezikrajská spolupráce, kdy zavolají leteckou záchranku z některého ze sousedních krajů.

„O vyslání vrtulníku rozhoduje krajské zdravotnické středisko, které vyhodnotí charakter poranění na základě toho, co popsal volající na linku 155. Nebo si o vrtulník řekne už z místa zasahující služba,“ popsal proces náměstek pro zdravotní péči jihomoravské záchranné služby Rudolf Zvolánek.

Třetí případ je právě ten, kdy si vrtulník vyžádá okresní nemocnice pro přelet do krajské. To se nejčastěji týká vážných kardiologických onemocnění nebo cévních mozkových příhod.

O tom, že leteckou záchranku už nebude provozovat soukromá společnost, rozhodla vláda v březnu na popud ministra financí Andreje Babiše (ANO). Podle něj totiž bude výhodnější, když službu zajistí stát.

Od Nového roku se to zatím bude týkat kromě Brna ještě Českých Budějovic, kde tuto službu dostane na starost armáda. Stát už nyní provozuje leteckou záchranku v Praze a Plzni. Na zbylých šest základen v Česku se uskuteční výběrové řízení, které rozhodne o soukromé firmě, jež bude leteckou záchranku obstarávat.

Avšak pouze do roku 2020, kdy by zajišťování služby mělo kompletně připadnout státu. Alfa Helicopter se do tendru nehlásí, naopak úplně ukončí svoji činnost.