Bistro Nandu´s

Bistro Nandu´s | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Letem světem arabskou kuchyní. V Nandu's ji mají zvládnutou dobře

  • 0
Arabské speciality jako tabouleh, šiškebab, falafel nebo vinné listy stojí za to ochutnat v Bistru Nandu´s na brněnském Úvoze. Jídlo je sice oproti "hladovým oknům" dražší, je ale dobré a obsluha je příjemná. Dokáže poradit i rozesmát.

Poprvé jsem do Nandu's zašel mezi svátky. Po dlouhé procházce jsem měl zmrzlý čenich, rozklepané ruce a moc jsem si přál, abych někde narazil na otevřený podnik, kde bych do sebe vpravil něco horkého. Když na mě na rohu Údolní a Úvozu z výlohy zasvítil nápis "Jehněčí polévka s chlebem: 35,-", bylo rozhodnuto. Navíc stačilo pár soust a věděl jsem, že tu nejsem naposledy.

Jehněčí polévka. Lék na nachlazení i kocovinu, v prodeji volně bez předpisu.

TEST RESTAURACE

Bistro Nandu´s

Úvoz 68, Brno

Hodnocení: 75%

Pestrý průřez arabskými jídly

Arabskou kuchyni kuchaři z Blízkého východu umí. Ceny jsou vyšší než jinde, ale vyplatí se připlatit si.

Podnik je nekuřácký, ale ne bezbariérový, vedou do něj dva schody.

Zkuste šiškebab, hummus či jehněčí polévku.

Křehounké jehněčí maso si totiž lebedilo v akorátně mastném a slaném vývaru, provoněném koprem. Dostal jsem k tomu teplý bochánek arabského chleba a bodrý chlapík za pultem mě ještě dokázal několikrát rozesmát.

Vyzkoušel jsem i tabouleh, na který jsem v Brně narazil naposled před rokem v Klubu cestovatelů. Lehký salát se tradičně připravuje z bulguru, tady ale nabízejí stále častější kuskusovou verzi - dál už v duchu původního receptu promíchanou s petrželovou natí, nasekaným rajčetem, citronovou šťávou a cibulkou.

Tabouleh. Byl by dobrý i bez oliv na ozdobu.

Byl výborný. Škoda jen, že malá miska stojí 65 korun, a to přesto, že je jeho příprava jednoduchá a s výjimkou rajčete jsou všechny suroviny bez problémů dostupné i přes zimu.

Druhý pokus - kebab a falafel

Napodruhé už jsem do arabského bistra se čtyřmi stolky, od kterých je vidět do vycíděné kuchyně, nešel sám. Objednali jsme si kebab za 75 korun a falafel za 50. Přesto, že na facebookovou i fyzickou stěnu podniku fanoušci napsali, že jde o nejlepší kebab v Brně, myslím, že to není fér vůči hladovým oknům na Štefánikově a na Panské. Pečivo i kuřecí maso byly v Nandu's v pořádku, zelenina se ale sestávala jen ze zelí, cibule a několika kousků rajčete, to vše doplňovalo pár kápanců ne zrovna výrazné omáčky.

Döner kebab. Patřil mezi ty chutnější, přesto ambici na první místo v regionu nenaplnil.

Daleko víc mi zachutnal falafel, cizrnové koule servírované stejně jako klasický kebab, tedy se zeleninou v arabském chlebu. Byly čerstvé a šťavnaté. S přihlédnutím k tomu, že tu zavírají kolem půlnoci, jde o jasnou volbu pro podnapilé vegetariány putující z některého z vyhlášených podniků na Gorkého.

Do třetice všeho dobrého i zlého. A bylo to skvělé

Třetí výprava byla v podstatě kobercovým náletem na všechno, co jsme nestačili ochutnat. Jehněčí šiškebab - tedy nikoliv plátky odkrajované z roštu, ale ugrilované šišky mletého masa - stál za každou ze 150 utracených korun. V době konvektomatů a mikrovlnek je zázrakem, když přímo před vámi někdo připraví maso na uhlí, které je z něj pak krásně cítit.

Jako přílohu jsem kromě všudy přítomného nadýchaného chleba, upečeného přímo před námi, dostal velkou porci salátů - ty se bohužel na talíři nevyhnutelně promíchaly, a kombinace zelnomrkvového coleslawu s taboulehem není zrovna jídlo, kvůli kterému byste měli na ulici popadnout prvního kolemjdoucího a říct mu, že ho musí ochutnat (šťavnatý šiškebab takový skoro byl).

Šiškebab. K velké porci jehněčího a zeleniny dostanete ještě chleba.

Kubba. Vegetariánské jídlo jsme kvůli nepřehledné nabídce dostali s jehněčím.

Trochu jsme narazili u "arabského kubby" za stovku. Což o to, smažené knedlíčky z rýžového těsta plněné mletým jehněčím chutnaly skvěle, jenže jsme je na velké tabuli s nabídkou našli v sekci vegetariánských jídel. O bezmasé verzi jsme se dozvěděli až ex post. Škoda.

Dali jsme na radu obsluhy a bylo to dobře

Vinné listy s hummusem. Odneste si je, pokud si večer chcete ďobnout u televize něco nezvyklého.

Dopřáli jsme si i krabičku specialit, kterou jsme si odnesli domů k pozdní večeři. Nejsem příznivcem plněných vinných listů, ale ty místní mi chutnaly - nejsou tak svíravé, jak je zvykem, snad proto, že jsou umotány z docela malých lístků. Dali jsme na doporučení obsluhy a nechali si je zakapat česnekovým dipem. Dobře jsme udělali.

Na hummusu z cizrny a sezamové pasty tahini se nešetřilo olivovým olejem, přesto byl lehký. A dvě datlové koule, každá po pěti korunách, jedna se sezamem a druhá s kokosem, jen potvrdily názor, který ve mně začal klíčit už při prvních soustech té jehněčí polévky: v Nandu's arabskou kuchyni umí.

Datlové koule. Netradiční, málo sladký, ale chutný dezert za pětikorunu

Jen se musíte vměstnat k titěrným stolkům (ve dvou to jde, tři kamarádi už se k nim ale nevejdou) a nestydět se pustit se do řeči s kuchařem, abyste měli jistotu, že dostanete opravdu to, na co máte vy sami chuť a na co je zároveň zjevný talent na druhé straně pultu nejpyšnější.