Brigády v sadech se letos studentům shání těžko. Velká část úrody na jižní Moravě totiž na jaře pomrzla. (Ilustrační snímek)

Brigády v sadech se letos studentům shání těžko. Velká část úrody na jižní Moravě totiž na jaře pomrzla. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Firmy stále nabízejí letní brigády. Nejvíc vynáší práce na stavbě

  • 2
Studenti, kteří na jižní Moravě hledají brigádu na poslední chvíli, mají stále šanci. Zvýšený zájem o prázdninový přivýdělek, typický pro začátek července, totiž pomalu opadává. A firmy se pídí po brigádnících neustále.

Kde nabízejí nejlépe placené brigády? Ve stavebnictví. Při těch si studenti mohou v Jihomoravském kraji vydělat až sto korun čistého za hodinu.

"Každý rok pracuji na stavbách pro jednu brněnskou firmu. Je to sice fyzicky namáhavé, ale vydělám si dost peněz a jsem celý den na čerstvém vzduchu. Navíc dělám i něco pro své tělo," směje se pětadvacetiletý Jan Čtvrtníček.

Výnosné jsou také práce, kde je nutná kvalifikace, to se týká například informačních technologií. V manuálních pracích nabízejí většinou průměrné výdělky. Za brigádu ve skladu kolem sedmdesáti korun za hodinu, o něco méně pak za úklidové práce.

Pro jižní Moravu tradiční sběr ovoce poznamenaly silné mrazy. "Dlouho jsem spolupracoval s firmami, které sběr ovoce zařizovaly. Tento rok je to ale bída, všechno pomrzlo a práce v sadech moc není," uvedl majitel agentury Student Servis Rostislav Hradecký.

Větší nabídka než loni

O tom, že trpělivost se vyplatí, protože mnoho firem hledá náhradu za zaměstnance na dovolené nebo někoho na krátkodobé práce, ví své Simona Mikulášková z agentury Job Servis. "Letos nás oslovují i podniky, které loni brigádníky nesháněly," uvedla. Potvrdila tak statistický údaj, že zájem o studenty vzrostl oproti loňsku o více než šest procent.

Naopak podle Martiny Stašové z personální agentury Axial je to s letními brigádami zhruba stejné jako loni. "Přestože je nabídek volných míst poměrně dost, počet uchazečů o ně je stále vyšší," konstatovala.

Nejčastěji jsou nabízeny manuální práce, práce ve skladech nebo u dopravců. "V tomto ohledu mají chlapci výhodu, pro ně je nabídek víc. Děvčata nacházejí uplatnění především v administrativě," popsala Mikulášková.

Vytrvat, rozesílat životopisy

Studenti mají zájem hlavně o částečné úvazky, chtějí pracovat dva až tři dny v týdnu. Největší šance najít brigádu je na internetu. "Zájemce u nás vyplní dotazník a zaregistruje se. Práci mu buď dáme hned, nebo nabídky na našich stránkách sleduje sám," uvedla Vladislava Poláková ze serveru NaBrigádu.cz.

Méně efektivní je sledování letáčků nebo obcházení firem na vlastní pěst. "Nejdůležitější je vytrvat, neustále sledovat nabídky práce a rozesílat životopisy," radí Stašová.

Mnoho studentů však brigádu hledá dosud marně. Na internetu se objevují dokola nabídky na pouliční prodej či do callcenter. Mladí lidé se ovšem těmto přivýdělkům často vyhýbají. Z principu.

Práce v callcentru se přitom podle studentky Martiny Wölfové zvládat dá. Podmínkou je ale flegmatická povaha. "Směny si volím sama na týden dopředu. Určuji si dny, kdy budu pracovat, i délku směn. V callcentru je možný kariérní růst a vzestup po finanční pyramidě," říká Wölfová.

V průměru si vydělá pětaosmdesát korun za hodinu. "Výše mzdy se odvíjí od počtu hovorů plus prémie za objednávky. Denně volám i čtyřistakrát," vysvětluje Wölfová.

Přímý prodej je v centru Brna od začátku června zakázán, stále se však objevují charitativní prodejci. I oni si vydělají podle toho, kolik předmětů prodají. Kromě nich jsou ulice plné studentů rozdávajících reklamní letáky. "Za hodinu rozdám i tisíc letáků. Podle toho jsem placená. Vydělám si kolem pětašedesáti korun," usmívá se sedmadvacetiletá studentka finštiny Petra Adámková.