Letní škola exotické medicíny a chirurgie v Brně. Technická asistentka drží

Letní škola exotické medicíny a chirurgie v Brně. Technická asistentka drží leguána. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Letní škola učí veterináře spravit želvě krunýř i rentgenovat papouška

  • 0
Do Brna se na týden sjeli studenti a veterináři z celé Evropy. V unikátní letní škole se budou učit, jak zacházet s malými exotickými zvířaty. Nacvičí si například, jak ošetřit želvě prolomený krunýř nebo jak udělat rentgen papouškovi.

Letní školy exotické medicíny a chirurgie v Brně se účastní Britové, Dánové i Malťané. Čeští zájemci o týdenní kurz tvoří jen desetinu účastníků.

"Řada zahraničních univerzit nedisponuje tak rozsáhlou výukou o exotech," zdůvodňuje profesor Zdeněk Knotek velký zájem cizinců o letní školu.

"Brněnský kurz exotické medicíny představuje v evropském měřítku unikátní záležitost. Podobné praktické kurzy sice pořádají i jiné evropské univerzity, ale zaměřují se na odlišná zvířata," potvrzuje mluvčí Veterinární a farmaceutické univerzity Petr Chmelař. V prostorách vysoké školy stráví studenti a vyučující specialisté celý týden.

"Postupujeme od nejjednodušších ošetření až ke složitějším chirurgickým zákrokům. První den si účastníci zkoušejí, jak zvířatům odebrat krev nebo aplikovat léky, na konci týdne už jim radíme s endoskopií či anestezií," přibližuje Knotek a zastrkuje želvě hlavu do krunýře.

V pondělí byli na programu například želva nebo leguán. V dalších dnech letní školy dojde i na hady, potkany, fretky nebo činčily.

Akci pořádá Klinika chorob ptáků, plazů a drobných zvířat ve spolupráci s Klinikou chorob drůbeže, ptactva, plazů a ryb ve Vídni. Účastnit se jí mohou nejen studenti veterinární medicíny, ale i diplomovaní veterináři. Ti za kurz zaplatí 200 eur, tedy o čtvrtinu více než zájemci z řad studentů.