Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Léto prospívá zlodějům všeho druhu. Jeden zámek neuhlídá kolo ani byt

  • 1
Letní prázdniny si neužívají jenom děti, ale také zloději. Právě v červenci a srpnu si totiž "vydělají" nejvíc. Krade se na koupalištích i v kempech, ztrácejí se jízdní kola a pozornosti neujdou ani opuštěné domy a byty. Výjimkou není ani úroda, která zemědělcům často mizí téměř pod rukama.

Velkým lákadlem jsou letos pro zloděje zejména odložená jízdní kola. Mnoho lidí si totiž pořizuje stroje i za několik desítek tisíc korun. Pozor by si měli dát turisté zejména na Břeclavsku, které je protkané sítí cyklostezek.

"Letos se nám v regionu ztratilo už padesát kol," uvedl mluvčí břeclavských policistů Petr Zámečník.

Také lednická kastelánka Ivana Holásková potvrdila, že kola se u oblíbeného zámku ztrácejí celkem pravidelně.

Co radí policisté

Jak chránit svůj byt

Nechlubte se majetkovými poměry. 

Nezveřejňujte svůj odjezd na sociálních sítích.

Cenné věci a doklady dejte do domácího trezoru.

Zkontrolujte zavřená okna a dveře. Snažte se vytvořit zdání, že je v bytě někdo přítomen.

Svěřte klíč spolehlivému sousedovi, který bude váš byt kontrolovat a vybírat poštovní schránku.

Schovejte žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít.

Zdokumentujte své cenné věci, případně si sepište výrobní čísla.

Jak chránit své kolo

Zamykejte minimálně dvěma kvalitními zámky.

Nechávejte kola na veřejně přístupných místech.

Hledejte uzamykatelné stojany.

Využijte elektronické zabezpečení (detektory či osobní alarmy) či registraci jízdních kol u Policie ČR.

Poslední ukradli minulý týden. Zloděj si bez větší námahy odvezl kolo i s cyklistickou přilbou a mobilním telefonem uloženým v brašně. Majiteli tak způsobil škodu ve výši 21 tisíc korun.

Další dvě jízdní kola zloději před pár dny odcizili přímo v Břeclavi v areálu před tamním koupalištěm. Jejich majitelé přišli o investici 23 tisíc korun.

"Nechceme, aby se situace opakovala, proto jsme zavedli určitá opatření. Lidé mají možnost uschovat si jízdní kola na parkovišti přímo v areálu koupaliště," uvedl ředitel bazénu Zdeněk Janík.

Podobná opatření preventivně zavedly i některé břeclavské kempy. "Máme speciální úschovnu, kam si lidé mohou kola uložit. Místnost se zamyká a klíč si musí návštěvníci vyzvednout na recepci," popsala praxi v Autokempu Apollo Irena Sadílková. Úschova kola je přitom v ceně ubytování, takže ji návštěvníci často využívají.

Ostatní majitelé kol však většinou spoléhají na štěstí. "Kolo si zamykám, ale nic jiného. Doufám, že zrovna to moje nechají zloději na pokoji," uvedla cyklistka Barbora Remešová.

Policisté cyklistům doporučují nechávat kola především na veřejně přístupných místech, kde je hodně lidí.

Zloděj si podle nich před tolika svědky kolo ukrást netroufne. Samozřejmostí by potom podle něj měly být dva bezpečnostní zámky.

Ukradená kola se podaří najít jen zřídka. Brněnští policisté nicméně v pondělí díky záznamům z bezpečnostní kamery dopadli dva zloděje, kteří v květnu odcizili kola před budovou Moravské zemské knihovny. Za dva dny si odvezli kola v za 17 tisíc korun. Oběma zlodějům teď hrozí až tříleté vězení (více o případu čtěte zde).

Plná schránka je jako pozvání

Prázdniny jsou tradičně velkou příležitostí i pro vykrádače bytů. "Když jsme se vrátili z Bulharska, zjistili jsme, že nám z domu zmizela veškerá elektronika a šperky. Asi jsme nechali pootevřené okno v přízemí," uvedla majitelka vykradeného bytu Iveta Bartková.

A přesně to je jeden z mnoha případů, kterým by lidé podle policistů mohli zabránit, kdyby byli opatrnější. V létě totiž často na delší dobu opouštějí byty, aniž by je dostatečně zabezpečili.

"Zavřená okna, zatažené žaluzie a plná schránka. To jsou pro zloděje jasné indicie, že v domě delší dobu nikdo není. Lidé by se měli domluvit s přítelem nebo příbuzným, aby jim schránku vybíral," doporučila mluvčí policistů Petra Vedrová.

Ta zároveň dovolenkáře vybízí, aby svůj odjezd na dovolenou neohlašovali na Facebooku a jiných sociálních sítích. Právě ty totiž zlodějům často slouží pro vytipování prázdného bytu.

"Facebookový status o dovolené si mohou přečíst přátelé přátel a informace se stane v podstatě veřejnou," vysvětlila Vedrová.