Brněnský primátor Petr Vokřál společně s koaličními zastupiteli prozatím stopl privatizaci městských bytů. Ilustrační snímek

Brněnský primátor Petr Vokřál společně s koaličními zastupiteli prozatím stopl privatizaci městských bytů. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nové vedení Brna stoplo privatizace městských bytů. Nejméně na dva měsíce

  • 14
Nová koalice na brněnském magistrátu nejméně na dva měsíce stopla privatizaci městských bytů. Chtějí stanovit nová pravidla. Podle zjištění MF DNES v několika případech mohli výhodně nakupovat i politici ODS, včetně ženy exministra Blažka.

Brno totiž až dosud prodávalo městské domy i za méně než třetinu tržní hodnoty. Hned na začátku schůze primátor za ANO Petr Vokřál  navrhl stažení všech bodů týkajících se privatizace z programu. Nová koalice ANO s Žít Brno, zelenými a lidovci změnu vzápětí odhlasovala a zároveň oznámila, že privatizaci městských domů až do odvolání pozastavuje.

„Rada města zkoumala podmínky, za kterých se privatizace odehrává, a domnívá se, že by tyto podmínky měly být prospěšné pro město Brno a pro všechny jeho obyvatele. Nejen pro jednotlivce,“ zdůvodnila pozastavení prodeje první náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL), která je za městský majetek odpovědná.

Naznačila tak, že radní získali závažné informace, které je vedly k bleskovému zastavení všech privatizací, včetně těch před podpisem smlouvy.

K majetku se měla dostat i Blažkova manželka

Závazek vytvořit nová pravidla pro privatizaci bytů sice koaliční smlouva obsahuje. Ovšem až po roce 2015. Podle informací MF DNES mělo na zastavení privatizací podíl podstatné zjištění. 

Ukázalo se, že radní na jedné z posledních schůzí v minulém volebním období odklepli záměr prodeje památkově cenného secesního domu Tivoli na Konečného náměstí. Původně si ho chtělo město nechat, protože jej v roce 1996 opravilo za více než čtyřicet milionů korun, ale před dvěma lety byl přeřazen na seznam městského majetku určeného k privatizaci.

Mezi těmi, kteří by se takto měli výhodně dostat k městskému majetku, je i žena exministra spravedlnosti za ODS Pavla Blažka  Alena, která má v privatizovaném domě už deset let svou exekutorskou kancelář. A ve vedlejším vchodě bydlí další zastupitel z ODS na Brně-střed, Otakar Bradáč.

„Pro mě to byl jeden z důvodů, proč jsem navrhoval stažení této privatizace z jednání zastupitelstva,“ řekl radní Martin Ander ze Strany zelených.

Prodej domu už schválila rada. Jenže ta minulá

Přeřazení Tivoli na seznam domů určených k prodeji navrhla městská část Brno-střed, v jejímž vedení seděli Blažkovi i Bradáčovi kolegové z ODS. „Důvody prodeje tohoto domu jsou stejné jako jinde. Město má mnoho volných domů, o které se musí starat, a proto je privatizuje,“ řekl bez dalších podrobností bývalý starosta Brna-střed Libor Šťástka z ODS.

Záměr už odhlasovali brněnští radní. Jenže ti minulí, z ODS a ČSSD. Stačilo už jen, aby prodej secesního domu včera odklepli zastupitelé. Na hlasování o prodeji už ale po stažení návrhu nedošlo.

Opozice upozorňuje na problémy pro nájemníky

„Záměr dům prodat nájemníkům byl schválen již před roky. Návrh neobsahoval prodej objektu, v němž na základě nájemní smlouvy podniká moje žena. Tento objekt nebyl vůbec součástí posledního návrhu, který v pátek projednávalo zastupitelstvo,“ uvedl poslanec Blažek. Majetkový odbor magistrátu ale podle svého vyjádření v důvodové zprávě registruje zájemce o odkup objektu, kterým je podle informací MF DNES právě Alena Blažková.

Podle opozice bude zastavení privatizace znamenat problém pro spoustu nájemníků městských bytů. „Mnozí přehodnotí svůj zájem, případně se nebudou moci privatizace zúčastnit,“ řekl Oliver Pospíšil z ČSSD.

„Budeme dělat vše pro to, abychom co nejrychleji stávající pravidla zrevidovali. Nebude to trvat roky, ale spíše týdny či měsíce,“ slíbil Vokřál.

MF DNES už dříve upozornila na další sporné případy privatizace. Týden po obecních volbách podepsal tehdy ještě úřadující starosta Brna-střed Šťástka kupní smlouvu tajemníkovi úřadu Stanislavu Pšejovi na čtyřpokojový byt v centru města, ve kterém bydlel třináct let (více zde).

Pšeja, který je zároveň stranickým kolegou Šťástky, zaplatil za byt jeden a půl milionu korun a ještě před příchodem nového vedení rezignoval.

Podle znaleckého posudku by přitom radnice za stejný byt na volném trhu dostala až pět milionů korun. Podobně jako Tivoli ani dům původně radnice nechtěla prodávat. Už v roce 2011 pak podobným způsobem zprivatizoval lukrativní vilu v Černých Polích bývalý místostarosta Brna-sever Radomír Vavrouch z ODS.

Jak město prodává domy

Způsob privatizace určují celoměstská pravidla. Bytová nebo majetková komise městské části doporučí k prodeji konkrétní domy. Ty potom schválí rada a zastupitelstvo městské části. Rada a Zastupitelstvo města Brna potom schvalují záměr prodeje domu a následně v dalším kole schvalují samotný prodej včetně kupních smluv. Nájemníkům bytů město automaticky nabídne polovinu z tržní ceny, dalších dvacet procent můžou umazat, pokud zaplatí celou kupní cenu před podpisem smlouvy. U nebytových prostor jsou ceny vyšší než u bytů.

,