Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S nákupem se teď vozí i kanystry benzinu, jihomoravští řidiči šetří

  • 13
Ceny pohonných hmot na jižní Moravě jsou nejnižší za posledních šest let. Řidičům na jihu kraje už se přestalo vyplácet jezdit tankovat za hranice do Rakouska, jak měli v posledních letech ve zvyku. K nejlevnějším pumpám si dokonce vozí kanystry.

Nejlevnější benzin v kraji má stanice Tank ONO v Popovicích na silnici R52 těsně před vjezdem do Brna, která je vyhlášená tím, že se tam na natankování stojí dlouhé fronty. Benzin i nafta u ní stojí méně než 27 korun.

„Fronty jsou opravdu velké. Brněnská pumpa patří k našim nejvytíženějším. Denně na ní obsloužíme čtyři tisíce zákazníků,“ uvedl Jiří Ondra ze společnosti Tank ONO.

Řidiči, kteří přijedou ke stanici i s kufrem prázdných kanystrů, jsou podle Ondry denní rutinou. „Kdo jede do Brna jednou za čtrnáct dní na nákupy, vezme si dnes běžně s sebou kanystry,“ dodal.

Opačným příkladem je pumpa Shell na dálnici D1 u Popůvek ve směru na Prahu, tam pohonné hmoty stojí přes 35 korun. Její vedoucí se k ceně nechtěla vyjadřovat. Ceny vyšší než 30 korun se ale objevují i v menších městech. Ve Slavkově u Brna stojí benzin kolem jednatřiceti korun, podobně jako ve Vyškově.

Podle společnosti CCS, která ceny benzinu důkladně monitoruje, je v současné době nejlevnější tankovat na Hodonínsku, kde se Natural 95 prodává v průměru za 28,40 koruny za litr. V závěsu za ním je Blanensko a Znojemsko. Nejdražší je brněnská aglomerace, kde stojí pohonné hmoty v průměru přes 31 korun za litr. Litr nafty je v každém okrese zhruba o korunu dražší.

Podle ředitele České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Jana Mikulce se na velkých rozdílech v cenách benzinu a nafty podílí také navyšování marží na některých pumpách. „V roce 2014 je měli obchodníci velmi nízké. Teď si myslím, že budou na slušné úrovni,“ uvedl Mikulec.

Do Rakouska už jen za kvalitou

V příhraničí bylo donedávna zvykem jezdit si pro benzin do Rakouska, kde byl levnější. Dnes už to ale neplatí. V poslední době už tam proto například lidé z příhraničního Mikulova jezdí výrazně méně. A když už, tak z jiných důvodů.

„Jen kvůli kvalitě. A když jdou teď ceny dolů, jezdí i k nám Rakušáci, takže jsem teď čerpání v Rakousku omezil. Ale jak říkám, kvalita se pozná,“ líčil jeden z řidičů v Mikulově.

V Drasenhofenu těsně za českými hranicemi natankuje řidič litr za 1,099 eura. V přepočtu je to zhruba padesát haléřů přes třicet korun. Cena se výrazně neliší ani dále ve vnitrozemí Rakouska. V Poysdorfu zaplatíte za litr 1,119 eura.

Analytik Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus se domnívá, že musí jít o jednorázový výkyv.

„V průběhu času dojde ke zlevnění i tam. Spíš se jim zatím nechce tolik zlevňovat,“ myslí si Šimara. Roli nehraje ani kurz koruny. „Koruna oslabila k dolaru, ve kterém se obchoduje ropa, mnohem více než k euru, kterým se platí v Rakousku,“ vysvětlil Šimara. Naopak pro Rakušany jsou pohonné hmoty v Česku levnější.

Dopravní podnik výrazně ušetří

Za hranicemi se nyní snaží tankovat co nejméně také břeclavský kamionový dopravce Collect Spedition. „Snažíme se brát naftu co nejvíce v České republice. Ceny, například v Belgii, kam jezdíme, jsou vyšší,“ poznamenala Blanka Zámečníková ze společnosti Collect Spedition. V Rakousku netankuje ani Student Agency.

„Čerpáme výhradně v České republice. Máme tady smluvního partnera,“ vysvětila jejich PR manažerka Petra Nováková. Úspory pociťují i v brněnském Dopravním podniku, kde vybírají naftu od dodavatelů podle nejvýhodnějších nabídek a naposledy nakupovali za zhruba 21,5 koruny, ještě před půl rokem to přitom bylo 28 korun.

„Úspory nám to samozřejmě přinese, ale vzhledem k tomu, že cena závisí na situaci na trhu, která se stále mění, těžko můžeme předpokládat, jak to nakonec bude,“ podotkla mluvčí Dopravního podniku Linda Hailichová.

Zatím si podnik vytváří rezervy, které případně využije na obnovu vozového parku. O snížení jízdného by naopak museli rozhodnout politici. Ti zatím nezávisle na cenách nafty slibují jen zlevňování předplatních kuponů.

Na klesajících cenách nafty a benzinu se nejvíce projevuje velmi nízká cena ropy, od loňského června se tak ceny snížily už asi o 60 procent. Na jižní Moravě naposledy stály pohonné hmoty pod třicet korun na počátku roku 2010. V krizovém roce 2009 se průměrná cena propadla dokonce až na 24 korun za litr benzinu.

Od té doby až do podzimu 2012 ale neustále rostla. Před třemi lety pak v průměru dosahovala více než 38 korun za litr benzinu. Do loňského července se cena držela stále nad 36 korunami.