Návštěva lichtenštejnského knížete Hanze Adama II. v Brně

Návštěva lichtenštejnského knížete Hanze Adama II. v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lichtenštejnský panovník Hans Adam II. si z Brna odvezl zlatou medaili

  • 5
Na jednodenní návštěvu přijel do moravské metropole lichtenštějnský kníže Hans Adam II. Při svém pobytu ve městě se setkal s primátorem Onderkou i hejtmanem Haškem. Z Brna si navíc odvezl Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity, kterou loni obdržel i britský následník trůnu princ Charles.

Právě na Masarykově univerzitě strávil Hans Adam II. většinu svého času v Brně. Besedoval se studenty a od rektora univerzity Petra Fialy dostal za přínos rozvoji česko-lichtenštejnských vztahů Velkou zlatou medaili.

Návštěva lichtenštejnského knížete Hanze Adama II. v Brně
Návštěva lichtenštejnského knížete Hanze Adama II. v Brně (na snímku s rektorem Masarykovy univerzity Petrem Fialou)
Návštěva lichtenštejnského knížete Hanze Adama II. v Brně

Lichtenštejnský kníže Hans Adam II.

Narodil se v roce 1945. Vládnoucí lichtenštejnský kníže studoval ve Vídni a Švýcarsku.

V roce 1967 se oženil s Marií Aglaë, hraběnkou Kinskou z Vchynic a Tetova. Společně mají čtyři děti.

V listopadu roku 1989 nastoupil Hans Adam II. po smrti otce do čela knížectví. Pod jeho vedením vstoupilo Lichtenštejnsko roku 1990 do OSN. V roce 2004 jmenoval kníže svého nejstaršího syna Aloise svým zástupcem, aby jej připravil na následnictví. Nyní se kníže věnuje hlavně majetkovým otázkám knížecího rodu.

"Hans Adam II. přispěl osobním a aktivním přístupem ke vzniku česko-lichtenštejnské komise historiků, která se zabývá společnou historií Čech, Moravy a Slezska a Lichtenštejnského domu, do její činnosti se zapojil i Historický ústav filosofické fakulty univerzity," dodala mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Pozlacenou medaili, která má v úchytu pro zavěšení stuhy vsazen český granát, dostal při své loňské návštěvě i britský následník trůnu princ Charles.

Kníže dostal ruční papír i model traktoru

Medaile však není jediný dar, který si kníže a velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví ve Vídni Maria-Pia Kothbauerová, která knížete doprovázela, z Brna odvezli. Nachystána byla i sada ručního papíru z papíren ve Velkých Losinách a menší dary si připravil i Roman Onderka a Michal Hašek.

"Lichtenštejnská strana nám zdůrazňovala, že nemáme chystat žádné honosné dary," popsal Čeněk Absolon z oddělení vnějších vztahů krajského úřadu. A tak oba, kníže i velvyslankyně, dostali lahve moravského vína a kníže navíc model traktoru Zetor.

Od brněnského primátora to pak byla kniha o historii města a pohár na víno. "Paní velvyslankyně obdržela květiny a hedvábný šátek," prozradil Robert Kuděla z oddělení zahraničních vztahů brněnského magistrátu.


Britská královská rodina