Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Lidé budou moci volat „svému policistovi“. Mužů zákona přibude

  • 2
Stačí pár kliknutí myší a každý si na webových stránkách najde fotografii "svého policisty" i kontakt na něj. To je jen jedna z novinek, které chystá nový šéf vnější služby blanenské policie Miloslav Machát. Ten prozatímně nahradil dosavadního vedoucího Miroslava Klodnera, který buduje nové krajské ředitelství v Jihlavě. A zřejmě na něm zůstane.

"Chceme zlepšit komunikaci s lidmi i představiteli obcí. Pracujeme teď na proměně internetových stránek a projektu, díky němuž by si každý občan mohl po zadání místa svého trvalého bydliště najít policistu, který má tuto oblast na starosti, i jeho telefon," plánuje šéf územního odboru. "To je naprostá novinka," dodává.

Právě teď se podle něj řadoví policisté z Blanenska fotí, v praxi by vše mělo fungovat od konce října.

Policisté také podle Macháta, který je zatím pouze pověřen vedením odboru, zjišťují, co chtějí jednotlivé obce. A sepisují s nimi takzvané koordinační dohody.

"V nich se domlouvají společné hlídky s městskou policií, konkrétní místa, kde budou policisté měřit rychlost, ale i preventivní akce a podobně. Zatím jich máme sepsaných pět, se všemi obcemi, v nichž sídlí obvodní oddělení, další by měly masově přibýt v říjnu, všechny obce jsme totiž obeslali s nabídkou na sepsání dohody," vysvětluje Machát.

Policisté vyrazili do ulic. A přibude jich

Samozřejmostí by také mělo být, že lidé policejní hlídky uvidí častěji v ulicích. "Díky reformě policie máme teď volnější ruce. Prioritou je, aby policisté trávili veškerý čas v terénu, byli vidět a lidé se na ně mohli přímo obracet, ať už s žádostí o radu nebo se stížností. Minimálně 50 procent času by u každého policisty měla tvořit obchůzková činnost," tvrdí Machát.

Hlídky teď denně vyrážejí například do okolí škol, kde před vyučováním i po něm hlídají přechody pro chodce, ale také do lokalit, v nichž se ve větší míře pohybují starší lidé.

"Nové opatření nazvané Senioři jsme zavedli od poloviny srpna kvůli nárůstu trestné činnosti páchané právě na seniorech. V místech, kde žijí, se čtyři až šest hodin denně pohybují hlídky v reflexních vestách, děláme také besedy, kde starším lidem radíme, jak se nestát obětí trestného činu nebo jak zabezpečit svůj domov před nevítanými hosty," popsal nový blanenský policejní šéf.

Aby hlídek v terénu přibylo, zrušili v Blansku dokonce speciální skupiny dopravních nehod. Policisté, kteří se jimi dříve zabývali 90 procent své pracovní doby, nyní řeší i další trestnou činnost a vyrážejí do terénu.

Mužů a žen zákona by navíc mělo ještě přibýt. "Třeba v Letovicích, kde je značný podstav policistů, máme zvýšený počet okradených seniorů. Myslím, že je to právě proto, že se příliš nedaří vysílat hlídky do terénu. Do měsíce nám zde proto přibudou posily z krajského ředitelství," plánuje Machát, který dosud pracoval na krajském policejním ředitelství jako rada náměstka ředitele pro vnější službu.

Přibýt by mohli lidé ale i jinde. Počet policistů v blanenském obvodu podle vedení není dostatečný a neodpovídá jejich zatížení. "Čekáme na vyhodnocení spojené s reformou od 1.1. 2010, v lednu až únoru by ale mělo dojít k navýšení stavů, nakloněno tomu je i vedení krajské správy," dodal Machát.