Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé chtějí zemřít doma. Pojišťovny a Jihomoravský kraj to umožní

  • 2
Okolo čtyř pětin Jihomoravanů si přeje jednou zemřít v klidu domova ve své posteli. Vyplní se to ale jen malé části z nich. Většina úmrtí je navíc náhlých. Situace se ale pomalu mění, postoj mění zdravotní pojišťovny a miliony korun do péče chce investovat také kraj.

Zemřít v rodinném kruhu se tak podaří jen malému procentu lidí, kteří umírají například na vážná onemocnění. Pomoci alespoň části lidí v takovéto situaci chce letos Jihomoravský kraj. Má v plánu poskytnout na domácí hospicovou péči osm milionů korun z přebytku loňského rozpočtu.

„ČSSD navrhla toto téma na koaličním jednání s KDU-ČSL jako pilotní projekt domácí hospicové péče na celém území kraje. Vycházím z návrhu Diecézní charity, která se jako jediná obrátila na krajské vedení a nabídla celoplošné zavedení této mimořádně potřebné sociálnězdravotní služby,“ vyjádřil se hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Diecézní charita už domácí hospicovou péči poskytuje na třech místech na Vysočině. „Tam ji platí kraj a my bychom chtěli, aby to tak fungovalo i na jižní Moravě,“ uvedl ředitel Charity Oldřich Haičman.

Oněch osm milionů by chtěl rozčlenit mezi sedm míst, ve kterých oblastní charita působí. Konkrétně to je v Brně, Blansku, Tišnově, Znojmě, Hodoníně, Břeclavi a Rajhradu. V posledním zmíněném městě spravuje Dům léčby s hospicem sv. Josefa, kde pečují o umírající pacienty.

ČSSD počítá s jednou organizací, KDU-ČSL chce více

O tom, zda peníze na tuto oblast skutečně půjdou, se bude jednat v únoru. Stejně tak se rozhodne, jestli peníze dostane jen Diecézní charita, nebo i jiné organizace.

„Zatím se k tomu nemůžu vyjadřovat, protože jsem ještě s pilotním projektem seznámen nebyl. Chtěl bych však, aby se to vztahovalo na celý kraj a jsou místa nebo organizace, která pod Diecézní Charitu Brno nespadají,“ sdělil krajský náměstek Roman Celý (KDU-ČSL), který má na starosti rodinnou politiku. Jako příklad uvedl Vyškovsko nebo Hospic svaté Alžběty v Brně.

Haičman s Haškem už mají ale osmimilionovou částku poměrně přesně rozpočítanou mezi sedm výše zmíněných míst oblastní charity. „Hospicová péče má dvě stránky. Zdravotní a sociální. Je tedy nutné vedle kvalifikovaných sester a lékařů zajistit terapeuta, psychologa nebo duchovní pracovníky, kteří budou pomáhat rodině,“ popsal Haičman.

Na jednoho pacienta v péči domácího hospicu se tak musí zaplatit okolo pěti pracovníků. „Spočítali jsme, že v jedné oblastní charitě by domácí hospicová péče vyšla na 1,1 milionu korun přibližně pro třicet pacientů,“ dodal Haičman.

Pojišťovny budou platit posledních 30 dní života

Diecézní charita Brno o pilotní projekt domácí hospicové péče usiluje už dlouho. V současné době zajišťuje důstojnou smrt doma asi 35 lidem ročně. Dotace od kraje by toto číslo mohla zvednout na dvě stě. A hlavně by jim pomohla vyřešit problém, který mají snad všechna zařízení, jež chtějí domácí hospicovou péči nabízet. Zaplatila by jim náklady, do jejichž úhrad se moc nechce zdravotním pojišťovnám.

„Ty hradí jen zdravotní složku obnášející výjezd sester k pacientům. Sociální složka hospicové péče stojí jako každá jiná sto korun na hodinu. Máme smlouvu s několika pojišťovnami, které nám ji proplácí. Jinak to musíme pacientovi platit z různých darů a dotací,“ popsala Jana Tesařová z Hospicu svaté Alžběty.

I tam by se to však mohlo zlepšit. A bez dotace od kraje. Asociaci hospicové paliativní péče, která se aktivně podílí v prosazování změn týkající se péče zvyšující kvalitu dnů posledních, se podařilo většinu pojišťoven přesvědčit, aby letos hradily alespoň posledních třicet dnů paliativní péče.

„Je tam jedna skulina. Jsme poměrně dobře schopní určit, jestli pacient bude žít dny, nebo týdny. Jestli to budou týdny dva, nebo čtyři ale přesně říct nedokážeme. Pokud tedy pacient přežije těch třicet dní, musí péči doplatit hospicové zařízení,“ řekl lékař doktor Ondřej Sláma z Asociace hospicové paliativní péče. Doufá, že po zkušebních devíti měsících pojišťovny dobu třiceti dnů ještě prodlouží.