Ani studený vítr a vlezlá zima neodradily tři stovky lidí, aby v podvečer přišli na náměstí Svobody demonstrovat proti zastavení prodeje obecních bytů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lidé v Brně demonstrovali, aby jim město prodalo byty

  • 91
Ani studený vítr a vlezlá zima neodradily tři stovky lidí od podvečerní denmonstrace na náměstí Svobody. Občanská iniciativa I my jsme Brno svolala shromáždění proti zastavení prodeje obecních bytů. Pro novou magistrátní koalici hnutí ANO, KDU-ČSL, Strany zelených a Žít Brno to je první vážná konfrontace.

„Křičte, aby to bylo slyšet až na radnici na Dominikánském náměstí!“ ozývá se od morového sloupu na náměstí Svobody. „Brno, dodržuj svá pravidla! I my jsme Brno!“ skanduje řečník do mikrofonu.

Zástupci bytových družstev žádají jediné: aby jim město prodalo obecní byty, které jim nabídlo. Loni v prosinci ale zastupitelé už rozběhnutou privatizaci pozastavili s tím, že musí znovu přezkoumat pravidla. Asi čtyři sta rodin se tak ocitlo v nejistotě zda a za jakou cenu jim město majetek prodá.

Z davu čněly transparenty s adresami desítek domů, kterých se zastavený prodej týká a také hesla kritizující současné vedení města. „Brno, dodrž své sliby“, „Sebevražda KDU-ČSL v Brně“ nebo „Dnes zastavili nás, zítra zastaví vás.“

„Pokud se nestal žádný trestný čin, dokončete privatizaci,“ říká do mikrofonu Ivo Ondračka, svolavatel demonstrace a dav mu tleská.

Podpořit žadatele přišli i zastupitelé ze všech čtyř opozičních stran: ČSSD, ODS, TOP09 a KSČM.

„Domnívám se, že lze bez rizika dokončit prodej domů podle seznamu a považoval bych za správné prodat ty, které už jsou schválené,“ myslí si Oliver Pospíšil, bývalý náměstek primátora za ČSSD a nynější opoziční zastupitel.

„Doufám, že váš boj dovedete do vítězného konce. Budeme v zastupitelstvu bojovat s vámi a držíme vám palce!“ říká Libor Šťástka (ODS), bývalý radní města a sklízí aplaus.

Chceme mít jistotu střechy nad hlavou

Řečníci vyčítají politikům, že kvůli rozhodnutí města musí platit zároveň tržní nájem a hypotéky.

„Chceme mít jistotu, že nám zůstanou střechy nad hlavou a že naše domy město neprodá spekulantům. Na byty za tržní cenu nebudeme mít. Mnozí z nás volili nové vedení města, které se ale rozhodlo vystavit rodiny s dětmi a starými lidmi nejistotě a finančním problémům,“ říká z vyvýšeného pultu politikům Petr Misař z bytového družstva Filipova 8, 10, 12.

„Nemrzli bychom tady, kdyby politici, které jsme volili, s námi komunikovali. Kromě financí jsme i psychicky poškozováni, máme bezesné noci,“ říká v závěru jedna z mluvčích iniciativy a zvedá červenou kartu pro náměstkyni primátora Kláru Liptákovou (KDU-ČSL), která je zodpovědná za městský majetek.

„Potřebujeme nějaký čas na vytvoření stanoviska, s bytovými družstvy vše projednáme,“ brání se později Liptáková. Říká, že situaci vedení města vysvětlovalo jak na zasedání zastupitelstva, tak i odpovídá na desítky dopisů,které jí chodí. „Já ale nemůžu rozhodnout sama, na stanovisku se musí shodnout radní,“ dodala Liptáková.

Defenestrace na ně! Čí je radnice?

Pak se lidé dávají na pochod k Nové radnici, kde předávají otevřený dopis pro primátora Petra Vokřála (ANO) mluvčímu magistrátu Pavlovi Žárovi.

„Pan primátor je zaneprázdněn,“ říká Žára a z davu se ozve pískot a výkřiky: „Co dělá, že na nás nemá čas? Defenestrace na ně! Čí je radnice?“ Poté, co Žára slíbí, že se primátor sejde se zástupci bytových družstev se lidé uklidňují a mluvčí občanské iniciativy Ivo Ondračka předává otevřený dopis na podatelnu.

„My jsme nijak neovlivnili pravidla prodeje, které stanovilo město, naopak jsme na ně přistoupili. Nejsme kusy cihel, ale lidé a mrzí nás, že vedení města s námi nekomunikuje,“ dodává Ondračka.

O tom, jak chce město privatizaci řešit, budou rozhodovat radní koncem března a následně zastupitelé 14. dubna. Už teď je ale jasné, že nájemníci budou obecní byty kupovat dráž než dosud.

„Výsledky právních expertiz potvrdily naše obavy, kvůli nimž jsme privatizaci pozastavili. Pravidla prodeje, podle kterých mohli lidé získat byt až za třetinu běžné ceny, nemají opodstatnění, protože už není regulovaný nájem. Město tedy nemá důvod prodávat byty za cenu menší než obvyklou,“ popsala náměstkyně Liptáková.

Podle ní ale i nové ceny budou nižší než tržní, a to až o několik set tisíc. Město totiž prodává domy jako celky a ty jsou levnější než kdyby je rozprodávalo po jednotlivých bytech.

Liptáková také slíbila, že lidem, kteří už dostali nabídku od města k odkoupení bytu, nabídne magistrát výhodný splátkový kalendář s nižším úrokem až na dvacet let a uhrazení vzniklých nákladů.