Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Lidé i firmy jsou kvůli stávce napjatí, některým zaměstnancům hrozí i výpověď

  • 52
Jednání politiků s odboráři sice ještě neskončila, ale firmy, jejich zaměstnanci i policie už počítají s tím, že ve čtvrtek ráno zkolabuje hromadná doprava v kraji. Vlaky a autobusy, které zítra pravděpodobně nevyjedou z garáží a dep, budou chybět hlavně lidem, kteří do Brna dojíždějí za prací.

Například Žaneta Kopcová z Blažovic dojíždí do Brna kvůli zaměstnání denně. Při cestě několikrát přestupuje. Kromě jiných dopravců cestuje i trolejbusem brněnského dopravního podniku, jehož zaměstnanci se k protestům hodlají připojit.

Kopcová tak bude jednou z několika tisíc lidí, kteří se do zaměstnání ve čtvrtek včas nedostanou. "V práci nám doporučili, abychom se dohodli a do práce jeli společně auty. Bohužel v mé blízkosti nikdo z kolegů nebydlí a vlastní auto také nemám," popsala mladá operátorka situaci, ve které se ocitla.

Její zaměstnavatel všem pracovníkům oznámil, že pozdní příchody kvůli stávce v žádném případě tolerovat nehodlá.

"Kvůli pozdnímu příchodu mě můžou vyhodit z práce"

"Nemůžu si na čtvrtek vzít ani dovolenou, protože jsem ještě ve zkušební době," dodává Kopcová. Spočetla, že se do zaměstnání dostane až dvě hodiny po začátku pracovní doby. "Kvůli tomu mě klidně můžou vyhodit," zoufá si.

Odvrátit plánovanou stávku a zajistit tak včasný příchod zaměstnanců do práce by mohla už jen vzájemná dohoda politiků s odboráři. Těm vadí vyšší zdanění zaměstnaneckých benifitů.

Obávají se, že výhody jako závodní stravování nebo režijní jízdenky buď výrazně podraží nebo je firmy přestanou úplně poskytovat.

Přenocovat v Brně nebo si vzít dovolenou

Rozhodnout mohou poslanci za KDU-ČSL. Ti chtějí odboráře podpořit, podmiňují to ale odvoláním stávky. To však zase odmítají odboráři.
Lidé tak na politiky příliš nespoléhají a raději se na kolaps dopravy chystají.

Podnikatelka Dagmar, která každý den dojíždí čtyřicet kilometrů do Brna, zde bude muset přespat na ubytovně. "Začala jsem podnikat a musím být v práci, jinak mi hrozí ztráta," řekla.

Mnoho dalších zaměstnanců si na čtvrtek raději naplánovalo dovolenou. Mezi nimi i prodavačka Stanislava Foldová. "Dojíždím vlakem od České Třebové, takže mi budou chybět minimálně tři a půl hodiny," spočítala zpoždění způsobené stávkou Foldová.

Některé firmy budou čtvrteční pozdní příchody zaměstnanců tolerovat

Ne všichni zaměstnavatelé jsou ale k problémům svých zaměstnanců tak neteční, jako firma, kde pracuje Žaneta Kopcová. "Dohodli jsme se, že pozdní příchody ve čtvrtek budeme tolerovat a zaměstnanci si je nebudou muset nijak nahrazovat," řekl mluvčí jednoho z největších zaměstnavatelů v kraji, plynárenské společnosti RWE, Jiří Bezděk.

S případnými pozdními příchody pracovníků počítají i brněnské nemocnice. Pacienti se ale nemusí bát, že by zůstali bez lékařské péče. "Zaměstnanci ranní směny byli upozorněni, že nesmí opustit pracoviště, dokud nebudou vystřídáni," řekla mluvčí Fakultní nemocnice Anna Mrázová.

"Je to věc solidarity vůči pacientům. Počítáme, že sestry ani lékaři by pacienty nenechali bez potřebného dohledu," dodala mluvčí z nemocnice U svaté Anny Šárka Urbánková.