Nemocnice v Hodoníně

Nemocnice v Hodoníně | foto: Radek Miča, MAFRA

Lidé podepisují petici proti odchodu lékařů z nemocnice v Hodoníně

  • 4
Pokud se hrozby lékařů splní, bude muset hodonínská nemocnice od 1. března zavřít některá oddělení. Situace se tak zkomplikuje stovkám obyvatel Hodonína i okolních obcí, kteří už se proti odchodu lékařů postavili sepsáním petice. A proti hromadným výpovědím protestují i starostové.

Zatímco v jiných nemocnicích na jihu Moravy lékaři sympatizující s celostátní výzvou Děkujeme, odcházíme začali pomalu stahovat své výpovědi, ti v hodonínské Nemocnici TGM jsou neústupní.

fakta

Výpovědi lékařů

V hodonínské nemocnici TGM podalo výpověď 23 ze 64 lékařů.

Pokud opravdu odejdou, skončí k 1. březnu provoz tamní chirurgie, oddělení ARO a intenzivní péče a zřejmě i lůžková část interny.

Zachováno zůstane kardiocentrum a provoz dialýzy.

Problematická situace nastane nejspíše také v Kyjově. Tam je kromě chirurgie a ARa v ohrožení i ortopedie a oční oddělení. Výpověď v této krajské nemocnici, která je největším zaměstnavatelem okresu, podal zhruba každý druhý lékař.

K 1. březnu tak zřejmě přestane v Hodoníně fungovat chirurgie, ARO včetně ambulancí, intenzivní péče a ohroženo je i interní oddělení. Hrozí, že pacienti dvaadvaceti spádových obcí budou muset dojíždět desítky kilometrů do nemocnic v Břeclavi, Kyjově či v až do vzdáleného Brna.

Petici podepsali i starostové

Po městě tak nyní koluje petice, která požaduje zachování akutní zdravotní péče v Hodoníně. Už našla stovky podpisů. Včera se navíc podobnou akcí připojili i starostové sedmnácti okolních obcí.

"Ti téměř všichni podepsali prohlášení, ve kterém vyjadřují nesouhlas s formou hromadných výpovědí v hodonínské nemocnici," vysvětlil jeden z autorů prohlášení, starosta Rohatce Miroslav Králík.

Doktoři spoléhají na jednání ve vládě

"Žádáme lékaře, aby přehodnotili svůj postoj. Zejména starším lidem by rušení oddělení přineslo obrovské komplikace s dojížděním," obává se Králík.

Přitom jen z Rohatce, který má tři a půl tisíce obyvatel, loni nemocnice v Hodoníně zaregistrovala přes čtyři tisíce návštěv. Podle ředitele Antonína Tesaříka bylo případů z okolních obcí celkem třiašedesát tisíc.

Nemocnice Kyjov

"Naši lékaři spoléhají na to, že do konce ledna přinesou jednání konkrétní výsledky. Já ale musím pracovat s tím, že od 1. března nemocnice začne fungovat v krizovém režimu, kdy činnost některých oddělení převezmou nemocnice v Břeclavi a Kyjově. My zase budeme zajišťovat oddělení, která nebudou fungovat v těchto dvou nemocnicích," uvedl Tesařík s tím, že situace v Kyjově ani v Břeclavi není o mnoho lepší.

Nemocnice se rušit nebudou

"V žádném případě to ale neznamená, že by kraj uvažoval o zrušení některé z těchto nemocnic," ohradil se proti kolujícím spekulacím šéf odboru zdravotnictví krajského úřadu v Brně Josef Drbal.

Oficiální stanovisko hodonínští lékaři sdělit médiím zatím nechtějí. "Pokud se celá věc vyřeší na úrovni vlády, lékařské komory a Lékařského odborového klubu a dojde k dohodě, jsme ochotni své výpovědi stáhnout," řekl pouze chirurg Milan Třeštík. I on se k výzvě Děkujeme, odcházíme připojil.

"V žádném případě to není akce proti nemocnici, ale špatnému systému," dodal.