Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Protesty zabraly. Stavba obřího sídliště v Brně Kaménkách se odkládá

  • 5
Lidé z Brna-Černovic odmítají podobu nového sídliště, zaskočilo je několik věcí. Například, že paneláky mají mít až sedm pater, budou stát necelých padesát metrů od sebe a do sídliště nepovedou žádné nové příjezdové cesty. Investor zatím couvl, situaci má vyjasnit studie.

Když vloni v dubnu přišli na zastupitelstvo brněnské městské části Černovice představitelé firmy IMOS development s nápadem postavit na poli mezi Černovickou ulicí a psychiatrickou léčebnou sídliště Kaménky pro pět až šest tisíc lidí, místní se vyděsili. Vytvořili proto Sdružení obyvatel Havraní a pustili se do boje.

Došli až k soudu, který je podpořil. Firma tak z projektu zatím couvla a na čtvrtečním jednání výstavbu v současné podobě nedoporučili ani černovičtí zastupitelé. I když loni na jaře záměr za zhruba tři miliardy korun odsouhlasili.

„Projekt byl v souladu s územním plánem, ale okolnosti se změnily, takže nyní mu už neodpovídá,“ uvedl černovický starosta Pavel Blažík (ČSSD). „Chceme, aby město nechalo zpracovat územní studii lokality Kaménky. Měla by zohlednit hlavně dopravní zatížení už zastavěné části i občanské vybavenosti,“ upřesnil starosta.

Mateřská škola za dlouho po výstavbě

Podle původního projektu by totiž měla auta do sídliště zajíždět pouze přes hustě zabydlenou a dopravně vytíženou Charbulovu ulici. První obchod měl vzniknout nejdříve po dvou letech od ukončení výstavby, mateřská škola v době za dva a půl roku až pět let a se základní školou se nepočítalo vůbec. Co se dopravy týče, podle místních je třeba vytvořit minimálně příjezd z Olomoucké ulice.

„Nejlépe by ale bylo lokalitu napojit na městský okruh, který vede hned vedle, Černovickou ulicí,“ podotkl opoziční zastupitel Ladislav Kotík (TOP 09), který projekt od počátku sleduje.

Podle něj za změnami stojí právě místní a autoři současné petice Za kvalitní výstavbu na Kaménkách. Ti u soudu napadli rozhodnutí odboru územního plánování a rozvoje Magistrátu města Brna z roku 2013, které v oblasti výrazně zvýšilo takzvaný index podlažní plochy. Ten se pak vrátil na původní hodnotu.

„Index má vliv na zastavěnou plochu a výšku plánovaných domů. Když ho v roce 2013 odbor zvýšil, znamenalo to, že tam, kde mohly stát domy o čtyřech nebo pěti patrech, mohly najednou vyrůst až osmipatrové paneláky. Tím, že se hodnota vrátila na původní hranici, to už nejde,“ vysvětlil Kotík.

Pozemek prodali zastupitelé těsně před volbami

Pozemek na Kaménkách prodali developerské firmě černovičtí zastupitelé v září 2014, ještě za vlády ODS. Stalo se tak na posledním zasedání před volbami v době, kdy už platilo rozhodnutí o zvýšení hustoty zástavby. To se po protestech lidí změnilo.

„Naše společnost aktuálně přípravu na výstavbu sídliště Kaménky zastavila,“ informovala výkonná ředitelka IMOS development Hana Vyplelová. Firma připravuje změny projektu, ale její zástupci celou záležitost odmítli blíže komentovat.

Lidé z Černovic jsou s aktuální situací i rozhodnutím radnice spokojení. Petici ale nechávají jako otevřenou záležitost. „Požadujeme výstavbu něčeho smysluplného a hezkého, aby tu lidé skutečně žili, a ne aby sem jezdili pouze spát,“ poznamenala Hana Dynková z petičního výboru.

„A také, aby z toho měli užitek ti, kteří tady už bydlí. Chybí nám tu třeba místo pro setkávání, sál na plesy a koncerty nebo pořádné sportoviště. To všechno by měla plánovaná studie řešit. A měla by vyjít z klasické architektonické soutěže, protože ta zajistí nejlepší variantu,“ dodala.

Zapojí se i městský architekt

Se studií počítá i náměstek brněnského primátora pro územní plánování Martin Ander (Strana zelených). „Ještě nevím, jestli půjde jen o studii, nebo vyhlásíme soutěž, ale rozhodně chceme do věci zapojit nového městského architekta Michala Sedláčka. V druhé polovině července bychom chtěli mít pohromadě návrh,“ konstatoval Ander.

„Nemá teď velký smysl se dohadovat o indexech. Měli bychom se bavit o tom, jak má území vypadat. Formálně běží řízení ke změně územního plánu, ale než přijde na pořad jednání zastupitelů, chceme mít jasno,“ přislíbil.

Právě řízení o změně územního plánu, díky níž by Brno stavbu v oblasti mohlo povolit, přimělo místní obyvatele k nové aktivitě.

„Počítali s 1 900 byty. Když si to vynásobíte třemi, dostanete se na pět až šest tisíc lidí. To je zvýšení obyvatel Černovic o dvě třetiny. Lokalita by to neunesla, ani kdyby měla infrastrukturu, ale oni v projektu s žádnou nepočítají,“ podotkla Dynková.

„Navíc jde o krásné místo. Z pole je rozhled na celé Brno, ale stejně tak je na Kaménky vidět z města. Není možné tu postavit sídliště socialistického typu, kde jsou paneláky 42 až 45 metrů od sebe, jak stojí v projektu,“ dodala.