Budova brněnského letiště.

Budova brněnského letiště. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Lidé rádi odlétají z Brna, stačí pár kroků, žádný stres, vysvětlují

  • 17
V sobotu po poledni bývá budova tuřanského letiště osiřelá, zbývají už jen dva odlety: do Prahy a Hurghada. Většina obchodů je zavřená, příletová hala je prázdná. V restauraci Inflight sedí u velkého stolu jedna rodina. Jen před odletem bývají tyto prostory plné lidí.

"Normálně je tady před polednem spousta lidí," vysvětluje servírka z restaurace.

Blíží se let do Egypta. Ti, co tam letí, se mohou těšit na teploty kolem 30 stupňů nad nulou. Někteří se blaženě se usmívají, jiní odkládají svršky.

Letiště Tuřany

Iveta Koubková se už vidí na pláži, proto se po hale prochází v krátkém tričku.

"Jsem na tuřanském letišti poprvé a nic mi nechybí, je to pěkné, moderní letiště," pokyvuje a rozhlíží se

Unikátní konstrukci navrhl architekt Petr Parolek a má připomínat útroby mořského tvora.

"Třeba letiště ve Vídni je pro mě stresující. Tady je spousta světla," pochvaluje si letiště Jörg Basten z Německa, který letí odpoledním spojem přes Prahu do Mnichova.

Brněnské letiště v Tuřanech

"Chtěl jsem odbavit zavazadla až do Mnichova a personál byl velice ochotný. Jsem spokojený, není to tu přecpané a zacházejí s námi profesionálně," dodal.

Mají Brno rádi

Existují lidé, kterým se malé a přehledné letiště v Brně líbí natolik, že se mu přizpůsobují. "Plánujeme si to tak, abychom mohli letět odsud," říká Růžena Hýblová ze Zábřehu na Moravě.

Budova brněnského letiště.

"Létáme odsud raději než z Prahy, je to přehlednější. Co se týče nabídky zboží pro cesty, tak to je podle mě skvělé. Letěli jsme i z Bratislavy, to je taková obdoba Brna, ale najít bratislavské letiště je velice složité, tady je to opravdu uživatelsky velice příjemné," usmívá se Hýblová a loučí se.

Stačí pár kroků

Jsou skoro tři a letadlo do Egypta za hodinu odlétá. Co by jinde bylo signálem pro "rychle, rychle, je nejvyšší čas najít v letištním mumraji své místo", znamená v Brně udělat pár kroků k přepážce. A žádný stres.

Bratislavské letiště: Nic odtud nelétá, zlobí se Slováci

Štefánikovo letiště žije o sobotním poledni typickým cestovatelským cvrkotem. Tabule s odlety je plná: Bologna, Praha, Brusel, Birmingham, Londýn, Stockholm, Milán, Řím, Frankfurt...

Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě.Přesto někteří Slováci nenechají na letišti svého hlavního města nit suchou. "Skoro nic odsud nelítá, moje děti létají skoro pořád a soustavně jsme na vídeňském letišti. Sem to trvá z města dvacet minut, do Vídně po dálnici půl hodiny a služby se nedají srovnat," rozohní se Ondrej Beňák z "Blavy".

Že je nabídka destinací mnohem širší než v Brně, ho v žádném případě neuklidní."Brno není hlavní město Čech, porovnávejme to s Prahou," nedá se.  

"Kdyby privatizace tohoto letiště proběhla tak, jak byla nastavená za minulé vlády, tak by na tom bylo lépe. Teď akorát stát utrácí peníze na nějakou novou halu, která stejně nebude využitá. Protože už tady pomalu nejsou společnosti, které by odtud chtěly létat," zlobí se.

Naopak cizinci si malé, přehledné letiště pochvalují. "Líbí se mi tady, protože se tady rychle zorientuji, ne jako v Miami nebo v Atlantě, kde jsou ohromná letiště," říká Vlám Floris Verschoore, který se z rodinné návštěvy vrací do Bruselu se svým synem. Na stejný spoj do Bruselu nasedne i Belgičanka Karen Vandeweghová, která pracuje v Bratislavě a domů za přítelem létá každý druhý víkend. Na bratislavském letišti je proto jako doma.

"Velké plus je wireless internet. Co by potřebovalo vylepšit, je způsob, jakým se tady jedná se zákazníky v kavárnách nebo restauracích. Ale to je věc, která se mi zdá, že je typická pro celé Slovensko," přemítá Karen a mně se vybaví, jak jsme se po měsíci v usměvavém Turecku vraceli přes Bratislavu domů. První člověk, kterého jsme na Slovensku potkali, byl řidič autobusu. Jen nám otevřel dveře a seřval nás, že stojíme na špatné zastávce.