Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek představuje samopal zvaný Špagin, který lidé odevzdali při akci zvané Amnestie zbraní (foto z 10. 3. 2009)

Mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek představuje samopal zvaný Špagin, který lidé odevzdali při akci zvané Amnestie zbraní (foto z 10. 3. 2009) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Lidé už odevzdali rekordní počet zbraní. A to ještě není konec

  • 0
Rekordní počet zbraní v posledních měsících prověřují jihomoravští policisté. Kvůli amnestii, kterou vyhlásili současně s účinností novely zákona o střelných zbraních a střelivu.

Díky ní mohou lidé už od února přinést na policii nelegálně drženou zbraň, ale i munici. Za to, že ji dosud doma měli bez povolení, a tudíž v rozporu se zákonem, jim nehrozí žádný postih.

Období, kdy není nedovolené ozbrojování trestné, i když za ně běžně hrozí i vězení, končí 31. července. Už nyní však amnestie oslovila nebývalý počet lidí.

Policie zbraň nesebere

"Například při poslední amnestii v roce 2003 bylo na teritoriu tehdejší Správy Jihomoravského kraje odevzdáno celkem 739 zbraní. Letos, i když amnestie ještě neskončila, se už jejich počet vyšplhal na 1 032," popsala policejní mluvčí Petra Vedrová.

Toto číslo ale platí pro celou jihomoravskou policejní správu, do které kromě jižní Moravy, v jejíchž okresech lidé zatím odevzdali 592 zbraní, patří i část Vysočiny a Zlínského kraje. A zatímco Vysočina statistiku naplňuje s 248 kousky zbraní, ve Zlínském kraji jich lidé zatím odevzdali 192.

"Jde v pořadí už o třetí podobnou akci, první byla v roce 1996, kdy se kvalitativně naprosto změnil přístup k držení zbraní, protože do té doby běžný občan prakticky neměl nárok na vydání zbrojního průkazu. Další pak byla v roce 2003, a stejně jako ta nynější, byla spojená s novelou zákona o střelných zbraních a střelivu," vysvětlil Ivo Tesař, vedoucí jihomoravského policejního odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Zbraň, kterou lidé odevzdali při amnestii

Policisté už mají i vysvětlení, proč je o amnestii rekordní zájem. "Lidé se za tu dobu asi už přesvědčili o tom, že opravdu nikdo nezkoumá, jakým způsobem ke zbraním přišli, i že jim policie odevzdané zbraně nesebere," dodává Tesař. V tom se podle něj současná amnestie liší třeba od té, která byla vyhlášena po druhé světové válce.

Zatímco tehdy mohli lidé odevzdat zbraně a munici ke zničení, nyní jim je policisté vrátí, pokud o to mají zájem. "Každému vystavíme potvrzení o odevzdání zbraně a policisté přezkoumají, jestli se nejedná o zbraň, se kterou byl spáchaný nějaký dosud neobjasněný trestný čin, nebo zda se nejedná o zbraň ztracenou nebo odcizenou. Pokud jsou uvedené kontroly negativní, může být zbraň vrácena majiteli," popisuje Vedrová.

Vlastníci zbraní pak mají na výběr. Buď si požádají o vydání zbrojního průkazu, anebo o registraci zbraně, pokud už průkaz mají. Mohou se jí ale také vzdát ve prospěch státu. "O to ale zatím příliš velký zájem není," uvedl Tesař.

A není divu, na většině kousků mohou ti, kteří je dosud schovávali doma, pěkně vydělat. Mezi odevzdanými zbraněmi je totiž kromě nejpočetnějších pistolí, revolverů a kulovnic také řada historických kousků nebo kuriozit. - Čtěte: Amnestie na nelegální zbraně běží dál. Lidé odevzdávají samopaly i kulovnice

"V Brně byla odevzdána rarita, ruská protitanková puška ráže 14,5 milimetru, zajímavá je i německá útočná puška StG 44," vyjmenovává Tesař.